Ekspert om Højlund-pris: Billig i forhold til Kane

560 millioner kroner for Rasmus Højlund virker som en meget høj pris for en uerfaren 20-årig forward, men prisen giver ifølge en ekspert i fodboldøkonomi god mening.



560 millioner kroner virker som mange penge, når der er tale om en 20-årig fodboldspiller fra Danmark.

Og Rasmus Højlund slår da også med længden den danske transferrekord med sit skifte til Manchester United.

Højlund bliver samtidig en af de dyreste spillere i verden denne sommer målt på transfersum, hvor Declan Rices skifte til Arsenal og Jude Bellighams transfer til Real Madrid topper listen indtil videre.

Højlunds pris kunne finansiere samtlige Superliga-transfers i 18-24 måneder, men at der bliver betalt mange penge for Højlund er naturligt, vurderer en ekspert.

– Alternativet var formentlig at købe Harry Kane for 750 millioner kroner. Han er driftsikker, men han er også 30 år, og der er ingen garanti for, at Kane ville slå til i United eller ikke ville blive langtidsskadet. Rasmus Højlund har et potentiale, og det kan være, det mislykkes at udvikle det, men det var heller ikke sikkert, at Kane ville lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom i Deloitte, til Tipsbladet.

– Manchester United har en træner i Erik ten Hag, der gør, at Manchester United tror på, at man kan udvikle Rasmus Højlund, og de mangler jo tydeligt en spiller på hans position i truppen. Hvis ikke Manchester United havde gjort det, havde en anden storklub snart gjort det, Paris Saint-Germain bød sig eksempelvis også til. Alle de her klubber kan se potentialet, og det var med til at drive prisen op.

Prisskiltet handler altså i høj grad om det, man i United tror, Højlund kan udvikle sig til, og det kan ikke sammenlignes med markant ældre spillere, der ville have kostet eller de seneste par år har kostet omtrent det samme.

– De køber sig ind, før han bliver markant dyrere. Det havde han været med en sæson eller to til med mange mål. Man skal ikke tro, at Rasmus Højlund er en ukendt spiller, andre ikke havde øje for. United, City, Liverpool og Paris Saint-Germain, alle de her klubber, de kender både Rasmus Højlund og alle andre talenter i Europa og verden indgående. Der er ikke nogen spillere, der går rundt derude og er overset.

– Men i forhold til størrelsen på prisskiltet er der da en opgave for United i at passe på Rasmus Højlund og forklare, hvorfor man ikke fra første dag skal tro, at han er lige så god som Erling Haaland. Måske kan han en dag udvikle sig i den retning, men i England skal United passe på godt ham.

Rasmus Højlunds transfer på 560 millioner kroner bringer ham ind i Top 40 over de dyreste spillere nogensinde.

Zlatan Ibrahimovic, Victor Osimhen, Romelu Lukaku og Alexander Isak er i deres karrierer blevet handlet til omtrent samme beløb, som Højlund nu er blevet.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Brøndby-profil skadet

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Arbejder på angriber-exit

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Manchester United overvejer denne stjernetræner

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Danskerklub meldes interesseret

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Legender med dyster melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Verdensstjernes søn landet i København

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Michael Carrick storhylder

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’

Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen

Optur før FC København-brag