Ekspert om Højlund-pris: Billig i forhold til Kane

560 millioner kroner for Rasmus Højlund virker som en meget høj pris for en uerfaren 20-årig forward, men prisen giver ifølge en ekspert i fodboldøkonomi god mening.



560 millioner kroner virker som mange penge, når der er tale om en 20-årig fodboldspiller fra Danmark.

Og Rasmus Højlund slår da også med længden den danske transferrekord med sit skifte til Manchester United.

Højlund bliver samtidig en af de dyreste spillere i verden denne sommer målt på transfersum, hvor Declan Rices skifte til Arsenal og Jude Bellighams transfer til Real Madrid topper listen indtil videre.

Højlunds pris kunne finansiere samtlige Superliga-transfers i 18-24 måneder, men at der bliver betalt mange penge for Højlund er naturligt, vurderer en ekspert.

– Alternativet var formentlig at købe Harry Kane for 750 millioner kroner. Han er driftsikker, men han er også 30 år, og der er ingen garanti for, at Kane ville slå til i United eller ikke ville blive langtidsskadet. Rasmus Højlund har et potentiale, og det kan være, det mislykkes at udvikle det, men det var heller ikke sikkert, at Kane ville lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom i Deloitte, til Tipsbladet.

– Manchester United har en træner i Erik ten Hag, der gør, at Manchester United tror på, at man kan udvikle Rasmus Højlund, og de mangler jo tydeligt en spiller på hans position i truppen. Hvis ikke Manchester United havde gjort det, havde en anden storklub snart gjort det, Paris Saint-Germain bød sig eksempelvis også til. Alle de her klubber kan se potentialet, og det var med til at drive prisen op.

Prisskiltet handler altså i høj grad om det, man i United tror, Højlund kan udvikle sig til, og det kan ikke sammenlignes med markant ældre spillere, der ville have kostet eller de seneste par år har kostet omtrent det samme.

– De køber sig ind, før han bliver markant dyrere. Det havde han været med en sæson eller to til med mange mål. Man skal ikke tro, at Rasmus Højlund er en ukendt spiller, andre ikke havde øje for. United, City, Liverpool og Paris Saint-Germain, alle de her klubber, de kender både Rasmus Højlund og alle andre talenter i Europa og verden indgående. Der er ikke nogen spillere, der går rundt derude og er overset.

– Men i forhold til størrelsen på prisskiltet er der da en opgave for United i at passe på Rasmus Højlund og forklare, hvorfor man ikke fra første dag skal tro, at han er lige så god som Erling Haaland. Måske kan han en dag udvikle sig i den retning, men i England skal United passe på godt ham.

Rasmus Højlunds transfer på 560 millioner kroner bringer ham ind i Top 40 over de dyreste spillere nogensinde.

Zlatan Ibrahimovic, Victor Osimhen, Romelu Lukaku og Alexander Isak er i deres karrierer blevet handlet til omtrent samme beløb, som Højlund nu er blevet.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Sønderjyske – Brøndby IF

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Silkeborg IF – Randers FC

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Han er færdig i Brøndby

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Spår stor transferaktivitet i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade