Ekspert om Højlund-pris: Billig i forhold til Kane

560 millioner kroner for Rasmus Højlund virker som en meget høj pris for en uerfaren 20-årig forward, men prisen giver ifølge en ekspert i fodboldøkonomi god mening.



560 millioner kroner virker som mange penge, når der er tale om en 20-årig fodboldspiller fra Danmark.

Og Rasmus Højlund slår da også med længden den danske transferrekord med sit skifte til Manchester United.

Højlund bliver samtidig en af de dyreste spillere i verden denne sommer målt på transfersum, hvor Declan Rices skifte til Arsenal og Jude Bellighams transfer til Real Madrid topper listen indtil videre.

Højlunds pris kunne finansiere samtlige Superliga-transfers i 18-24 måneder, men at der bliver betalt mange penge for Højlund er naturligt, vurderer en ekspert.

– Alternativet var formentlig at købe Harry Kane for 750 millioner kroner. Han er driftsikker, men han er også 30 år, og der er ingen garanti for, at Kane ville slå til i United eller ikke ville blive langtidsskadet. Rasmus Højlund har et potentiale, og det kan være, det mislykkes at udvikle det, men det var heller ikke sikkert, at Kane ville lykkes, siger Jesper Jørgensen, partner og økonom i Deloitte, til Tipsbladet.

– Manchester United har en træner i Erik ten Hag, der gør, at Manchester United tror på, at man kan udvikle Rasmus Højlund, og de mangler jo tydeligt en spiller på hans position i truppen. Hvis ikke Manchester United havde gjort det, havde en anden storklub snart gjort det, Paris Saint-Germain bød sig eksempelvis også til. Alle de her klubber kan se potentialet, og det var med til at drive prisen op.

Prisskiltet handler altså i høj grad om det, man i United tror, Højlund kan udvikle sig til, og det kan ikke sammenlignes med markant ældre spillere, der ville have kostet eller de seneste par år har kostet omtrent det samme.

– De køber sig ind, før han bliver markant dyrere. Det havde han været med en sæson eller to til med mange mål. Man skal ikke tro, at Rasmus Højlund er en ukendt spiller, andre ikke havde øje for. United, City, Liverpool og Paris Saint-Germain, alle de her klubber, de kender både Rasmus Højlund og alle andre talenter i Europa og verden indgående. Der er ikke nogen spillere, der går rundt derude og er overset.

– Men i forhold til størrelsen på prisskiltet er der da en opgave for United i at passe på Rasmus Højlund og forklare, hvorfor man ikke fra første dag skal tro, at han er lige så god som Erling Haaland. Måske kan han en dag udvikle sig i den retning, men i England skal United passe på godt ham.

Rasmus Højlunds transfer på 560 millioner kroner bringer ham ind i Top 40 over de dyreste spillere nogensinde.

Zlatan Ibrahimovic, Victor Osimhen, Romelu Lukaku og Alexander Isak er i deres karrierer blevet handlet til omtrent samme beløb, som Højlund nu er blevet.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Storklub meldes interesseret

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Viborg-boss afviser norsk storklub

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

FC København-handling går verden rundt 

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Martin Svensson scorer 75.000 på to uger

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Danske klubber vil have ham

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden