– En af de værste beslutninger nogensinde set i PL

Ansættelsen af Ralf Rangnick som cheftræner var en katastrofal en af slagsen, lyder det nu fra en tidligere Chelsea-spiller.



Ralf Rangnick har blot tre kampe tilbage som Manchester United-cheftræner, og tyskerens tid på Old Trafford har absolut ikke været god. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Chelsea-spiller Jason Cundy, efter at Manchester United torsdag spillede 1-1 mod Chelsea på Stamford Bridge. Efter dette resultat ligger de røde djævle på sjettepladsen, fem point efter fjerdepladsen. 

– Klubben er blevet drevet forkert. De beslutninger, der er blevet taget. Det, at man henter Ralf Rangnick ind. Hvem tænkte, at det ville være en god idé at erstatte Ole med Rangnick? Hvem end, der tog den beslutning, burde blive fyret. Det er en af de værste beslutninger nogensinde set i Premier League, lyder den hårde dom, ifølge Talksport, således fra Cundy. 

I studiet var også den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara, der pegede på det bekymrende i, at Manchester United er afhængig af en 37-årig Cristiano Ronaldo. Portugiseren stod for gæsternes enlige scoring i torsdagens kamp. 

– Jeg har det som om, at mange af Manchester United-spillerne kun kigger efter Ronaldo. Der var et par situationer i anden halvleg, hvor Ronaldo laver et løb, men hvor en aflevering til Bruno Fernandes eller Anthony Elanga var en bedre løsning. Men Ronaldo er ham, de forsøger at aflevere den til, selvom det er den forkerte løsning, lød det således fra O’Hara. 

Manchester United er fem point efter Arsenal, der aktuelt indtager fjerdepladsen. Mikel Artetas mandskab har dog fem kampe tilbage at spille, og dermed virker det stærkt usandsynligt, at Manchester United skal spille Champions League i næste sæson. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Brøndby-flop færdig i danskerklub