Det kan være et spørgsmål om timer eller få dage.
Men efterhånden virker det sikkert, at Manchester United får endnu en dansker i truppen, da Patrick Dorgu ifølge Fabrizio Romano er meldt meget tæt på et skifte dertil.
En af dem, der kender Patrick Dorgu fra nærmeste hold er U21-landstræner Steffen Højer, der ved mange samlinger har arbejdet med venstrebacken, der i efteråret også forlod U21 for at spille med på A-Landsholdet, hvor han endda scorede i sin debut.
– Han er et powerhouse på en fodboldbane. Han har en helt fantastisk fysik, er virkelig godt bygget og teknisk dygtig, men vigtigst måske er, at han er meget ydmyg udenfor banen. Han er en stille og rolig fyr, der er fantastisk at arbejde med, fortæller ungdomslandstræneren begejstret til Tipsbladet.
Den forestående transfer til Ruben Amorims mandskab er ifølge Steffen Højer beviset på, at man kan nå langt, selvom man skal finde en kringlet vej til succes.
– Hvis det går igennem, som der er rigtig meget, der tyder på, kan jeg først og fremmest sige, at han skal være stolt af sig selv. Det, der er så interessant, er, at han ikke har taget den direkte vej, men han har håndteret det flot, at han ikke var en del af planerne i Nordsjælland, for så at tage til Lecces ungdomsafdeling og bryde igennem i Serie A, til at United vil købe ham nu. Det kræver sindssygt meget, og jeg er dybt imponeret over hele den måde, han har håndteret det på.
– Han er kun årgang 2004 og kan være med på U21, også efter sommer, så det fortæller historien om, at det er en ung fyr, der har gang i noget vildt.
Artiklen fortsætter under billedet af Patrick Dorgu og Lisandro Martínez.

Dorgu er blevet skældt ud
Udviklingen hos Patrick Dorgu har i de seneste sæsoner været eksplosiv, og selvom han meget vel kan være på vej til at kunne kalde Old Trafford for sin nye hjemmebane, har han ikke altid været en spiller, der har været let at kontrollere.
– Han rykker sig hele tiden. Han kom fra U20 og kom hurtigt ind på U21, hvor han med det samme tog en plads. Han er en lidt vild spiller, og det, vi havde de største udfordringer med, var, at han var lidt over det hele, selvom han var venstreback, forklarer han om kvalerne med at skole Dorgu, inden han uddyber.
– Patrick er selvfølgelig blevet meget bedre til den del af spillet og har forbedret sig. I Italien er han også blevet brugt på andre positioner. Så der er stadigvæk masser af potentiale i ham, han er ikke færdigudviklet endnu, men han er en, hvor man kan sige, at han har nogle rigtig gode forudsætninger, og så bliver det interessant at se, hvordan det går på det næste step.
Når man kigger på den 20-årige back, kan man alene med øjet se, at han har en overlegen fysik, der giver ham nogle fordele. Men Steffen Højer har bidt mærke i noget helt andet som den styrke, der har båret den unge back så langt.
– Mentaliteten hos ham er rigtig god. Jeg har besøgt ham i Lecce, og det er ikke fordi, det altid har været en dans på roser at komme derned så ung uden at kunne forstå sproget, samtidig med at der kan være en hård tone.
– Jeg kan huske, at trænerne dernede fortalte mig, at de skældte Patrick ud nogle gange, men så nikkede han bare og sagde ja, hvorefter han arbejddet videre. Han har været hård og knoklet, hvilket har givet ham den respekt, der gør, at han har fået masser af spilletid og har præsteret fremragende, afslutter han.
Patrick Dorgu nåede syv kampe for U21-landsholdet, inden han blev en del af A-landsholdet.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back