Engelsk avis fremhæver Højlund og O’Riley

The Guardian sætter fokus på blandt andre Matt O'Riley og Rasmus Højlund forud for weekendens kampe i Premier League.



Premier League er tilbage efter landskampspausen, og i weekendens kampe er der flere danskere, der kan indtage nøgleroller.

I hvert fald hvis man spørger den engelske avis The Guardian.

Forud for weekendens kampe sætter The Guardian fokus på 10 ting, man skal holde øje med, og billedet til den artikel prydes af to danske stjerner, nemlig Rasmus Højlund og Matt O’Riley.

I artiklen lyder det andet punkt, at Matt O’Riley kan være “afgørende for Brighton”, efter at han fik ligadebut før landskampspausen med et sejrsmål over Manchester City.

– Fabian Hürzeler og Brighton øremærkede O'Riley som manden, der skal spille med Carlos Baleba på midtbanen, og de kan starte mod Bournemouth… Baleba er 20 år og O'Riley er 24 år, hvorfor de kan være et langsigtet partnerskab på midtbanen, skriver The Guardian yderligere.

Punkt ni omhandler Rasmus Højlund. Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, havde nemlig held med at gøre den svenske angriber Viktor Gyökeres til en stjerne i Sporting CP, og nu er spørgsmålet, om han også kan udvikle Højlund.

– Hos Sporting var Amorim meget afhængig af Viktor Gyökeres' kvaliteter som holdets enlige angriber, og han vil næsten helt sikkert give den rolle til Rasmus Højlund på søndag (mod Ipswich, red.). Den danske landsholdsspiller har vist sit potentiale i glimt i United, men skal blive mere stabil.

– Højlund har brug for hjælp til at opnå dette, men han har nogle lignende egenskaber som Gyökeres. Svenskeren var ikke en færdigudviklet spiller, da han forlod Coventry til fordel for Sporting, men er nu en af ​​de mest eftertragtede angribere i Europa, delvist takket være Amorims hjælp… Amorim er måske lige manden til at hjælpe Højlund, skriver The Guardian.

Matt O’Riley og Brighton møder Bournemouth lørdag eftermiddag, mens Rasmus Højlund og Manchester United skal i aktion mod Ipswich mandag aften.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

PSG er i Champions League-finalen efter drama

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

AGF køber dansk profil

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Dansk træner vinder stor pris

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Millionregn over ‘PC’

Freiburg – Braga

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’