Premier League er tilbage efter landskampspausen, og i weekendens kampe er der flere danskere, der kan indtage nøgleroller.
I hvert fald hvis man spørger den engelske avis The Guardian.
Forud for weekendens kampe sætter The Guardian fokus på 10 ting, man skal holde øje med, og billedet til den artikel prydes af to danske stjerner, nemlig Rasmus Højlund og Matt O’Riley.
I artiklen lyder det andet punkt, at Matt O’Riley kan være “afgørende for Brighton”, efter at han fik ligadebut før landskampspausen med et sejrsmål over Manchester City.
– Fabian Hürzeler og Brighton øremærkede O'Riley som manden, der skal spille med Carlos Baleba på midtbanen, og de kan starte mod Bournemouth… Baleba er 20 år og O'Riley er 24 år, hvorfor de kan være et langsigtet partnerskab på midtbanen, skriver The Guardian yderligere.
Punkt ni omhandler Rasmus Højlund. Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, havde nemlig held med at gøre den svenske angriber Viktor Gyökeres til en stjerne i Sporting CP, og nu er spørgsmålet, om han også kan udvikle Højlund.
– Hos Sporting var Amorim meget afhængig af Viktor Gyökeres' kvaliteter som holdets enlige angriber, og han vil næsten helt sikkert give den rolle til Rasmus Højlund på søndag (mod Ipswich, red.). Den danske landsholdsspiller har vist sit potentiale i glimt i United, men skal blive mere stabil.
– Højlund har brug for hjælp til at opnå dette, men han har nogle lignende egenskaber som Gyökeres. Svenskeren var ikke en færdigudviklet spiller, da han forlod Coventry til fordel for Sporting, men er nu en af de mest eftertragtede angribere i Europa, delvist takket være Amorims hjælp… Amorim er måske lige manden til at hjælpe Højlund, skriver The Guardian.
Matt O’Riley og Brighton møder Bournemouth lørdag eftermiddag, mens Rasmus Højlund og Manchester United skal i aktion mod Ipswich mandag aften.
LIVE
LIVE: Stor beslutning på vej
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Miraklernes tid er ikke forbi
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER