Engelsk avis fremhæver Højlund og O’Riley

The Guardian sætter fokus på blandt andre Matt O'Riley og Rasmus Højlund forud for weekendens kampe i Premier League.



Premier League er tilbage efter landskampspausen, og i weekendens kampe er der flere danskere, der kan indtage nøgleroller.

I hvert fald hvis man spørger den engelske avis The Guardian.

Forud for weekendens kampe sætter The Guardian fokus på 10 ting, man skal holde øje med, og billedet til den artikel prydes af to danske stjerner, nemlig Rasmus Højlund og Matt O’Riley.

I artiklen lyder det andet punkt, at Matt O’Riley kan være “afgørende for Brighton”, efter at han fik ligadebut før landskampspausen med et sejrsmål over Manchester City.

– Fabian Hürzeler og Brighton øremærkede O'Riley som manden, der skal spille med Carlos Baleba på midtbanen, og de kan starte mod Bournemouth… Baleba er 20 år og O'Riley er 24 år, hvorfor de kan være et langsigtet partnerskab på midtbanen, skriver The Guardian yderligere.

Punkt ni omhandler Rasmus Højlund. Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, havde nemlig held med at gøre den svenske angriber Viktor Gyökeres til en stjerne i Sporting CP, og nu er spørgsmålet, om han også kan udvikle Højlund.

– Hos Sporting var Amorim meget afhængig af Viktor Gyökeres' kvaliteter som holdets enlige angriber, og han vil næsten helt sikkert give den rolle til Rasmus Højlund på søndag (mod Ipswich, red.). Den danske landsholdsspiller har vist sit potentiale i glimt i United, men skal blive mere stabil.

– Højlund har brug for hjælp til at opnå dette, men han har nogle lignende egenskaber som Gyökeres. Svenskeren var ikke en færdigudviklet spiller, da han forlod Coventry til fordel for Sporting, men er nu en af ​​de mest eftertragtede angribere i Europa, delvist takket være Amorims hjælp… Amorim er måske lige manden til at hjælpe Højlund, skriver The Guardian.

Matt O’Riley og Brighton møder Bournemouth lørdag eftermiddag, mens Rasmus Højlund og Manchester United skal i aktion mod Ipswich mandag aften.





Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson

Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

FC København – Brøndby IF

Pogba kan få comeback

Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’

Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

Her er Kamil Wilczek i dag

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Viborg FF – Vejle Boldklub

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Afslører “frisk” SMS fra Tyskland

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

– Jeg vil være den bedste

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ

– Agger og Kahlenberg var specielt

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Eintracht tæmmer Gedebukke

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Lyngby går alene i front

AGF tilbage på førstepladsen

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det