Engelsk avis fremhæver Højlund og O’Riley

The Guardian sætter fokus på blandt andre Matt O'Riley og Rasmus Højlund forud for weekendens kampe i Premier League.



Premier League er tilbage efter landskampspausen, og i weekendens kampe er der flere danskere, der kan indtage nøgleroller.

I hvert fald hvis man spørger den engelske avis The Guardian.

Forud for weekendens kampe sætter The Guardian fokus på 10 ting, man skal holde øje med, og billedet til den artikel prydes af to danske stjerner, nemlig Rasmus Højlund og Matt O’Riley.

I artiklen lyder det andet punkt, at Matt O’Riley kan være “afgørende for Brighton”, efter at han fik ligadebut før landskampspausen med et sejrsmål over Manchester City.

– Fabian Hürzeler og Brighton øremærkede O'Riley som manden, der skal spille med Carlos Baleba på midtbanen, og de kan starte mod Bournemouth… Baleba er 20 år og O'Riley er 24 år, hvorfor de kan være et langsigtet partnerskab på midtbanen, skriver The Guardian yderligere.

Punkt ni omhandler Rasmus Højlund. Manchester Uniteds nye cheftræner, Ruben Amorim, havde nemlig held med at gøre den svenske angriber Viktor Gyökeres til en stjerne i Sporting CP, og nu er spørgsmålet, om han også kan udvikle Højlund.

– Hos Sporting var Amorim meget afhængig af Viktor Gyökeres' kvaliteter som holdets enlige angriber, og han vil næsten helt sikkert give den rolle til Rasmus Højlund på søndag (mod Ipswich, red.). Den danske landsholdsspiller har vist sit potentiale i glimt i United, men skal blive mere stabil.

– Højlund har brug for hjælp til at opnå dette, men han har nogle lignende egenskaber som Gyökeres. Svenskeren var ikke en færdigudviklet spiller, da han forlod Coventry til fordel for Sporting, men er nu en af ​​de mest eftertragtede angribere i Europa, delvist takket være Amorims hjælp… Amorim er måske lige manden til at hjælpe Højlund, skriver The Guardian.

Matt O’Riley og Brighton møder Bournemouth lørdag eftermiddag, mens Rasmus Højlund og Manchester United skal i aktion mod Ipswich mandag aften.





FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Jonas Wind er i København

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

– Det har man nok aldrig set før

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Stor derby-bøde til FC København

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Rigmand vild med FC København-aftale

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Froholdt får kæmpe hæder

Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

På rov i FC København

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dybt skuffet og trist

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

– Har ikke ubegrænset kredit

Han erstatter Bo Henriksen

Frank reddet i døende sekunder

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Fyringstruet: – Han har to kampe

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr