Engelske legender er bekymrede for Højlund

To af engelsk fodbolds største legender spår Rasmus Højlund en lys fremtid, men de frygter samtidig, at presset kan blive for stort for den 20-årige dansker.



Rasmus Højlund indledte sin Manchester United-karriere med tre nederlag i træk, inden den danske angriber lørdag kunne fejre sin første sejr, da 'De Røde Djævle' slog Burnley med 1-0. 

Højlund fik indledt sin målkonto i 4-3-nederlaget til Bayern München i sidste uge, og den 20-årige dansker har allerede formået at imponere nogle af de største angriberlegender i engelsk fodbold. 

I podcasten The Rest Is Football spår Gary Lineker en lys fremtid for Rasmus Højlund, omend den tidligere Barcelona-angriber også er nervøs på danskerens vegne. 

– Jeg så ham i weekenden, og jeg kunne godt lide nogle af hans bevægelsesmønstre, og det faktum, at han angreb de frie rum i feltet. I mine øjne fremstår han som en spiller, der kommer til at score mål. Men det er et stort pres på en ung mands skuldre, lyder det fra Gary Lineker i podcasten. 

Også Alan Shearer, der er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie, er en smule bekymret over det pres, der er på Rasmus Højlund. 

– Der er et stort pres på enhver spiller, der tager til den fodboldklub. Og i endnu højere grad, når tingene ikke går godt for holdet. Han kom dertil med en skade og kunne ikke gå direkte ind på holdet. Men jeg er enig med dig, jeg kunne godt lide hans bevægelighed, energi og entusiasme. Der er utvivlsomt meget mere i vente fra ham, siger Shearer. 

Den tidligere Newcastle-bomber krydser fingre for, at Rasmus Højlund ikke bliver trukket ned af de problemer, der hænger over Manchester United i øjeblikket. 

– Jeg håber, at han får lov til at vise det. Jeg håber, at han ikke kommer til at drukne i presset, i forhold til hvad der foregår i Manchester United. Tingene er, som de er, i øjeblikket, hvilket ikke er hans fejl, siger Shearer. 

– Jeg håber bare, at han får lov til at blomstre og til at vise sine evner og score mål. Jeg kan godt lide det, jeg har set fra ham i de par kampe, jeg har set. Men det bliver hårdt, for det går ikke godt i Manchester United.  

Rasmus Højlund kan komme i aktion igen lørdag eftermiddag, hvor Manchester United tager imod Crystal Palace i Premier League. 





Aral Simsir FC Midtjylland LIVE

VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Nu melder Christian Eriksen ud

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Silkeborg køber Kent Nielsens afløser i 1. div



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

City med vildt rekordbud

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Her kan du se Mexico mod Sydafrika

Røven i klaskehøjde: De vinder VM

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Tæt på vild Superliga-handel – får option

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Peger på ham som ny Superliga-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Optakt: Mexico – Sydafrika