Engelske legender er bekymrede for Højlund

To af engelsk fodbolds største legender spår Rasmus Højlund en lys fremtid, men de frygter samtidig, at presset kan blive for stort for den 20-årige dansker.



Rasmus Højlund indledte sin Manchester United-karriere med tre nederlag i træk, inden den danske angriber lørdag kunne fejre sin første sejr, da 'De Røde Djævle' slog Burnley med 1-0. 

Højlund fik indledt sin målkonto i 4-3-nederlaget til Bayern München i sidste uge, og den 20-årige dansker har allerede formået at imponere nogle af de største angriberlegender i engelsk fodbold. 

I podcasten The Rest Is Football spår Gary Lineker en lys fremtid for Rasmus Højlund, omend den tidligere Barcelona-angriber også er nervøs på danskerens vegne. 

– Jeg så ham i weekenden, og jeg kunne godt lide nogle af hans bevægelsesmønstre, og det faktum, at han angreb de frie rum i feltet. I mine øjne fremstår han som en spiller, der kommer til at score mål. Men det er et stort pres på en ung mands skuldre, lyder det fra Gary Lineker i podcasten. 

Også Alan Shearer, der er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie, er en smule bekymret over det pres, der er på Rasmus Højlund. 

– Der er et stort pres på enhver spiller, der tager til den fodboldklub. Og i endnu højere grad, når tingene ikke går godt for holdet. Han kom dertil med en skade og kunne ikke gå direkte ind på holdet. Men jeg er enig med dig, jeg kunne godt lide hans bevægelighed, energi og entusiasme. Der er utvivlsomt meget mere i vente fra ham, siger Shearer. 

Den tidligere Newcastle-bomber krydser fingre for, at Rasmus Højlund ikke bliver trukket ned af de problemer, der hænger over Manchester United i øjeblikket. 

– Jeg håber, at han får lov til at vise det. Jeg håber, at han ikke kommer til at drukne i presset, i forhold til hvad der foregår i Manchester United. Tingene er, som de er, i øjeblikket, hvilket ikke er hans fejl, siger Shearer. 

– Jeg håber bare, at han får lov til at blomstre og til at vise sine evner og score mål. Jeg kan godt lide det, jeg har set fra ham i de par kampe, jeg har set. Men det bliver hårdt, for det går ikke godt i Manchester United.  

Rasmus Højlund kan komme i aktion igen lørdag eftermiddag, hvor Manchester United tager imod Crystal Palace i Premier League. 







LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Morten Bruun med dyster spådom

Vejle Boldklub – OB

FC København-talent har truffet stor beslutning



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Færdig? Manchester City har udset afløser

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Benhård Brian Riemer-melding

Håber på FC København-exit

Jubler over ny Brøndby-chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Barcelona – Rayo Vallecano

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Brighton – Liverpool

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerner rammer eksklusiv klub

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag