Engelske legender er bekymrede for Højlund

To af engelsk fodbolds største legender spår Rasmus Højlund en lys fremtid, men de frygter samtidig, at presset kan blive for stort for den 20-årige dansker.



Rasmus Højlund indledte sin Manchester United-karriere med tre nederlag i træk, inden den danske angriber lørdag kunne fejre sin første sejr, da 'De Røde Djævle' slog Burnley med 1-0. 

Højlund fik indledt sin målkonto i 4-3-nederlaget til Bayern München i sidste uge, og den 20-årige dansker har allerede formået at imponere nogle af de største angriberlegender i engelsk fodbold. 

I podcasten The Rest Is Football spår Gary Lineker en lys fremtid for Rasmus Højlund, omend den tidligere Barcelona-angriber også er nervøs på danskerens vegne. 

– Jeg så ham i weekenden, og jeg kunne godt lide nogle af hans bevægelsesmønstre, og det faktum, at han angreb de frie rum i feltet. I mine øjne fremstår han som en spiller, der kommer til at score mål. Men det er et stort pres på en ung mands skuldre, lyder det fra Gary Lineker i podcasten. 

Også Alan Shearer, der er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie, er en smule bekymret over det pres, der er på Rasmus Højlund. 

– Der er et stort pres på enhver spiller, der tager til den fodboldklub. Og i endnu højere grad, når tingene ikke går godt for holdet. Han kom dertil med en skade og kunne ikke gå direkte ind på holdet. Men jeg er enig med dig, jeg kunne godt lide hans bevægelighed, energi og entusiasme. Der er utvivlsomt meget mere i vente fra ham, siger Shearer. 

Den tidligere Newcastle-bomber krydser fingre for, at Rasmus Højlund ikke bliver trukket ned af de problemer, der hænger over Manchester United i øjeblikket. 

– Jeg håber, at han får lov til at vise det. Jeg håber, at han ikke kommer til at drukne i presset, i forhold til hvad der foregår i Manchester United. Tingene er, som de er, i øjeblikket, hvilket ikke er hans fejl, siger Shearer. 

– Jeg håber bare, at han får lov til at blomstre og til at vise sine evner og score mål. Jeg kan godt lide det, jeg har set fra ham i de par kampe, jeg har set. Men det bliver hårdt, for det går ikke godt i Manchester United.  

Rasmus Højlund kan komme i aktion igen lørdag eftermiddag, hvor Manchester United tager imod Crystal Palace i Premier League. 





Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Henter Kamil Wilczek

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

I svime over Dorgu: ‘En transformation!’

Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler

Toptræner er helt vild med Victor Froholdt

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler

Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

‘Thomas Frank løber tør for tid’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Nedtur for Mikkel Damsgaard

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Foreslår topklub at hente Oliver Sonne

FBI Boston fælder dansk rigmand

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Klubber holder øje med AaB-profil

Froholdt & Co rister hanekyllinger

United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Dansk toptræner stifter agentfirma

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet