Rasmus Højlund indledte sin Manchester United-karriere med tre nederlag i træk, inden den danske angriber lørdag kunne fejre sin første sejr, da 'De Røde Djævle' slog Burnley med 1-0.
Højlund fik indledt sin målkonto i 4-3-nederlaget til Bayern München i sidste uge, og den 20-årige dansker har allerede formået at imponere nogle af de største angriberlegender i engelsk fodbold.
I podcasten The Rest Is Football spår Gary Lineker en lys fremtid for Rasmus Højlund, omend den tidligere Barcelona-angriber også er nervøs på danskerens vegne.
– Jeg så ham i weekenden, og jeg kunne godt lide nogle af hans bevægelsesmønstre, og det faktum, at han angreb de frie rum i feltet. I mine øjne fremstår han som en spiller, der kommer til at score mål. Men det er et stort pres på en ung mands skuldre, lyder det fra Gary Lineker i podcasten.
Også Alan Shearer, der er den mest scorende spiller i Premier Leagues historie, er en smule bekymret over det pres, der er på Rasmus Højlund.
– Der er et stort pres på enhver spiller, der tager til den fodboldklub. Og i endnu højere grad, når tingene ikke går godt for holdet. Han kom dertil med en skade og kunne ikke gå direkte ind på holdet. Men jeg er enig med dig, jeg kunne godt lide hans bevægelighed, energi og entusiasme. Der er utvivlsomt meget mere i vente fra ham, siger Shearer.
Den tidligere Newcastle-bomber krydser fingre for, at Rasmus Højlund ikke bliver trukket ned af de problemer, der hænger over Manchester United i øjeblikket.
– Jeg håber, at han får lov til at vise det. Jeg håber, at han ikke kommer til at drukne i presset, i forhold til hvad der foregår i Manchester United. Tingene er, som de er, i øjeblikket, hvilket ikke er hans fejl, siger Shearer.
– Jeg håber bare, at han får lov til at blomstre og til at vise sine evner og score mål. Jeg kan godt lide det, jeg har set fra ham i de par kampe, jeg har set. Men det bliver hårdt, for det går ikke godt i Manchester United.
Rasmus Højlund kan komme i aktion igen lørdag eftermiddag, hvor Manchester United tager imod Crystal Palace i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
FANKLUBBEN