Engelske legender hylder dansk supertalent

Chido Obi får ros af flere Premier League-legender.



Han er næsten kun lige fyldt 17 år, men Chido Obi har alligevel formået at trække massevis af overskrifter i de seneste uger.

Her har den unge danske angriber nemlig fået tre indhop for Manchester United, og særligt i søndagens FA Cup-opgør mod Fulham fik Chido Obi vist sig godt frem, da han kom ind i stedet for Rasmus Højlund i anden halvleg.

Og efter kampen, som Manchester United tabte efter straffesparkskonkurrence, var Premier League-legenden Alan Shearer klar med stor ros til Chido Obi i BBC’s studie.

– Han er virkelig en mundfuld derinde. Han kom helt sikkert med meget mere end Højlund gjorde, da han var på banen. Han er en pestilens og en hård spiller at spille overfor. Jeg kan godt lide det, jeg ser fra Obi, det kan jeg virkelig. Han har helt sikkert givet dem en ny mulighed oppe foran, lød det, ifølge Metro, fra Alan Shearer.

Den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole er også begejstret for Chido Obi.

– Når du er upoleret og 17 år, så har du ingen frygt. Jeg så ham i går… han har helt sikkert en chance, lyder det fra Andy Cole i podcasten Rio Ferdinand Presents.

Her får Chido Obi også ros af Rio Ferdinand.

– Han er stadig usleben, og sådan skal det også være. Men det, som jeg slet ikke er bange for, det er, at han nok skal få muligheder. Jeg så ham spille mod mine to drenge, og i går (søndag, red.) spillede han på præcis samme måde. Han kan være ude af kampen, men når bolden lander foran ham, så er han der, lyder det fra Rio Ferdinand.

Manchester United spiller torsdag ude mod Real Sociedad i Europa League, men her kommer Chido Obi ikke i aktion, da danskeren ikke er spilleberettiget.

Chido Obi kan til gengæld komme på banen søndag i Premier League, når angriberens gamle klub Arsenal gæster Old Trafford.







LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Dybt forundret over Superliga-flop

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Stor nedtur for Superliga-komet

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Argentina – Egypten

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Her er 1/8-finalerne ved VM

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer

Hvor er Kasper Dolberg?

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes