Han er næsten kun lige fyldt 17 år, men Chido Obi har alligevel formået at trække massevis af overskrifter i de seneste uger.
Her har den unge danske angriber nemlig fået tre indhop for Manchester United, og særligt i søndagens FA Cup-opgør mod Fulham fik Chido Obi vist sig godt frem, da han kom ind i stedet for Rasmus Højlund i anden halvleg.
Og efter kampen, som Manchester United tabte efter straffesparkskonkurrence, var Premier League-legenden Alan Shearer klar med stor ros til Chido Obi i BBC’s studie.
– Han er virkelig en mundfuld derinde. Han kom helt sikkert med meget mere end Højlund gjorde, da han var på banen. Han er en pestilens og en hård spiller at spille overfor. Jeg kan godt lide det, jeg ser fra Obi, det kan jeg virkelig. Han har helt sikkert givet dem en ny mulighed oppe foran, lød det, ifølge Metro, fra Alan Shearer.
Den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole er også begejstret for Chido Obi.
– Når du er upoleret og 17 år, så har du ingen frygt. Jeg så ham i går… han har helt sikkert en chance, lyder det fra Andy Cole i podcasten Rio Ferdinand Presents.
Her får Chido Obi også ros af Rio Ferdinand.
– Han er stadig usleben, og sådan skal det også være. Men det, som jeg slet ikke er bange for, det er, at han nok skal få muligheder. Jeg så ham spille mod mine to drenge, og i går (søndag, red.) spillede han på præcis samme måde. Han kan være ude af kampen, men når bolden lander foran ham, så er han der, lyder det fra Rio Ferdinand.
Manchester United spiller torsdag ude mod Real Sociedad i Europa League, men her kommer Chido Obi ikke i aktion, da danskeren ikke er spilleberettiget.
Chido Obi kan til gengæld komme på banen søndag i Premier League, når angriberens gamle klub Arsenal gæster Old Trafford.
LIVE: Sådan starter Brøndby mod Viborg
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
OPTAKT