Han er næsten kun lige fyldt 17 år, men Chido Obi har alligevel formået at trække massevis af overskrifter i de seneste uger.
Her har den unge danske angriber nemlig fået tre indhop for Manchester United, og særligt i søndagens FA Cup-opgør mod Fulham fik Chido Obi vist sig godt frem, da han kom ind i stedet for Rasmus Højlund i anden halvleg.
Og efter kampen, som Manchester United tabte efter straffesparkskonkurrence, var Premier League-legenden Alan Shearer klar med stor ros til Chido Obi i BBC’s studie.
– Han er virkelig en mundfuld derinde. Han kom helt sikkert med meget mere end Højlund gjorde, da han var på banen. Han er en pestilens og en hård spiller at spille overfor. Jeg kan godt lide det, jeg ser fra Obi, det kan jeg virkelig. Han har helt sikkert givet dem en ny mulighed oppe foran, lød det, ifølge Metro, fra Alan Shearer.
Den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole er også begejstret for Chido Obi.
– Når du er upoleret og 17 år, så har du ingen frygt. Jeg så ham i går… han har helt sikkert en chance, lyder det fra Andy Cole i podcasten Rio Ferdinand Presents.
Her får Chido Obi også ros af Rio Ferdinand.
– Han er stadig usleben, og sådan skal det også være. Men det, som jeg slet ikke er bange for, det er, at han nok skal få muligheder. Jeg så ham spille mod mine to drenge, og i går (søndag, red.) spillede han på præcis samme måde. Han kan være ude af kampen, men når bolden lander foran ham, så er han der, lyder det fra Rio Ferdinand.
Manchester United spiller torsdag ude mod Real Sociedad i Europa League, men her kommer Chido Obi ikke i aktion, da danskeren ikke er spilleberettiget.
Chido Obi kan til gengæld komme på banen søndag i Premier League, når angriberens gamle klub Arsenal gæster Old Trafford.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
Pressede på for FC København-exit
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE