Engelske legender hylder dansk supertalent

Chido Obi får ros af flere Premier League-legender.



Han er næsten kun lige fyldt 17 år, men Chido Obi har alligevel formået at trække massevis af overskrifter i de seneste uger.

Her har den unge danske angriber nemlig fået tre indhop for Manchester United, og særligt i søndagens FA Cup-opgør mod Fulham fik Chido Obi vist sig godt frem, da han kom ind i stedet for Rasmus Højlund i anden halvleg.

Og efter kampen, som Manchester United tabte efter straffesparkskonkurrence, var Premier League-legenden Alan Shearer klar med stor ros til Chido Obi i BBC’s studie.

– Han er virkelig en mundfuld derinde. Han kom helt sikkert med meget mere end Højlund gjorde, da han var på banen. Han er en pestilens og en hård spiller at spille overfor. Jeg kan godt lide det, jeg ser fra Obi, det kan jeg virkelig. Han har helt sikkert givet dem en ny mulighed oppe foran, lød det, ifølge Metro, fra Alan Shearer.

Den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole er også begejstret for Chido Obi.

– Når du er upoleret og 17 år, så har du ingen frygt. Jeg så ham i går… han har helt sikkert en chance, lyder det fra Andy Cole i podcasten Rio Ferdinand Presents.

Her får Chido Obi også ros af Rio Ferdinand.

– Han er stadig usleben, og sådan skal det også være. Men det, som jeg slet ikke er bange for, det er, at han nok skal få muligheder. Jeg så ham spille mod mine to drenge, og i går (søndag, red.) spillede han på præcis samme måde. Han kan være ude af kampen, men når bolden lander foran ham, så er han der, lyder det fra Rio Ferdinand.

Manchester United spiller torsdag ude mod Real Sociedad i Europa League, men her kommer Chido Obi ikke i aktion, da danskeren ikke er spilleberettiget.

Chido Obi kan til gengæld komme på banen søndag i Premier League, når angriberens gamle klub Arsenal gæster Old Trafford.





TransferLIVE: Neymar trækker sig fra transfer




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Paraguay – Australien

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Tyrkiet – USA

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kap Verde – Saudi-Arabien

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

I dialog om dansk bomber

New Zealand – Belgien

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Tunesien – Holland