Han er næsten kun lige fyldt 17 år, men Chido Obi har alligevel formået at trække massevis af overskrifter i de seneste uger.
Her har den unge danske angriber nemlig fået tre indhop for Manchester United, og særligt i søndagens FA Cup-opgør mod Fulham fik Chido Obi vist sig godt frem, da han kom ind i stedet for Rasmus Højlund i anden halvleg.
Og efter kampen, som Manchester United tabte efter straffesparkskonkurrence, var Premier League-legenden Alan Shearer klar med stor ros til Chido Obi i BBC’s studie.
– Han er virkelig en mundfuld derinde. Han kom helt sikkert med meget mere end Højlund gjorde, da han var på banen. Han er en pestilens og en hård spiller at spille overfor. Jeg kan godt lide det, jeg ser fra Obi, det kan jeg virkelig. Han har helt sikkert givet dem en ny mulighed oppe foran, lød det, ifølge Metro, fra Alan Shearer.
Den tidligere Manchester United-bomber Andy Cole er også begejstret for Chido Obi.
– Når du er upoleret og 17 år, så har du ingen frygt. Jeg så ham i går… han har helt sikkert en chance, lyder det fra Andy Cole i podcasten Rio Ferdinand Presents.
Her får Chido Obi også ros af Rio Ferdinand.
– Han er stadig usleben, og sådan skal det også være. Men det, som jeg slet ikke er bange for, det er, at han nok skal få muligheder. Jeg så ham spille mod mine to drenge, og i går (søndag, red.) spillede han på præcis samme måde. Han kan være ude af kampen, men når bolden lander foran ham, så er han der, lyder det fra Rio Ferdinand.
Manchester United spiller torsdag ude mod Real Sociedad i Europa League, men her kommer Chido Obi ikke i aktion, da danskeren ikke er spilleberettiget.
Chido Obi kan til gengæld komme på banen søndag i Premier League, når angriberens gamle klub Arsenal gæster Old Trafford.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
‘Spanien var det bedste hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber