Erik ten Hag ignorerer journalist på pressemøde

En Sky Sports-journalist fik ifølge flere medier ikke lov til at stille spørgsmål til Erik ten Hag på pressemøde. Et opslag på det sociale medie Twitter kan være en af årsagerne, lyder det.



Manchester Uniteds manager, Erik ten Hag, holdt sit ugentlige pressemøde fredag eftermiddag forud for weekendens kamp mod Southampton, men her var det ikke alle de fremmødte journalister, som fik mulighed for at stille spørgsmål.

Gary Cotterill fra Sky Sports forsøgte således at stille tre spørgsmål i løbet af pressemødet, men han blev ignoreret hver gang, skriver The Times.

Også Manchester Evening News beskriver episoden.

Ifølge medierne fik journalisten også at vide af en pressechef, at han ikke kunne stille Erik ten Hag spørgsmål.

Det er ikke bekræftet, hvorfor Gary Cotterill ikke fik lov til at stille spørgsmål, men ifølge journalisten selv kan det være på grund af en episode fra maj. Her forsøgte Cotterill – uden held – at stille spørgsmål til Ten Hag, der overværede Uniteds kamp mod Crystal Palace.

– Jeg er overrasket. Det var bare to personer, der gjorde deres arbejde dengang, men jeg går ud fra, at han blev stødt over det. Sagen til Palace-kampen var, at han gjorde sit arbejde og ikke ville kommentere, og jeg gjorde mit arbejde og prøvede at få en kommentar. Jeg gætter kun på, at det var årsagen. Jeg har ikke fået det at vide. Men jeg tror ikke, det ville være for vildt at antage, at det handlede om det, siger Cotterill ifølge Manchester Evening News.

Manchester Evening News skriver imidlertid også, at United heller ikke har været glade for at Cotterill i foråret også rejste til Amsterdam for at stille Erik ten Hag spørgsmål om De Røde Djævle, vel at mærke før han blev præsenteret som klubbens nye chef.

Endvidere skriver mediet, at United ikke er glade for, at Cotterill tweetede “karma”, efter klubbens 0-4-nederlag til Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Zorniger fremhæver transfervindue

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

FC København jagter Romane Amane

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Transferbombe på vej

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Stopper efter VM-nedtur

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Holland – Marokko

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Meldes tæt på storklub

Spændende melding

Her er Tysklands vej til VM-finalen