Erik ten Hag ignorerer journalist på pressemøde

En Sky Sports-journalist fik ifølge flere medier ikke lov til at stille spørgsmål til Erik ten Hag på pressemøde. Et opslag på det sociale medie Twitter kan være en af årsagerne, lyder det.



Manchester Uniteds manager, Erik ten Hag, holdt sit ugentlige pressemøde fredag eftermiddag forud for weekendens kamp mod Southampton, men her var det ikke alle de fremmødte journalister, som fik mulighed for at stille spørgsmål.

Gary Cotterill fra Sky Sports forsøgte således at stille tre spørgsmål i løbet af pressemødet, men han blev ignoreret hver gang, skriver The Times.

Også Manchester Evening News beskriver episoden.

Ifølge medierne fik journalisten også at vide af en pressechef, at han ikke kunne stille Erik ten Hag spørgsmål.

Det er ikke bekræftet, hvorfor Gary Cotterill ikke fik lov til at stille spørgsmål, men ifølge journalisten selv kan det være på grund af en episode fra maj. Her forsøgte Cotterill – uden held – at stille spørgsmål til Ten Hag, der overværede Uniteds kamp mod Crystal Palace.

– Jeg er overrasket. Det var bare to personer, der gjorde deres arbejde dengang, men jeg går ud fra, at han blev stødt over det. Sagen til Palace-kampen var, at han gjorde sit arbejde og ikke ville kommentere, og jeg gjorde mit arbejde og prøvede at få en kommentar. Jeg gætter kun på, at det var årsagen. Jeg har ikke fået det at vide. Men jeg tror ikke, det ville være for vildt at antage, at det handlede om det, siger Cotterill ifølge Manchester Evening News.

Manchester Evening News skriver imidlertid også, at United heller ikke har været glade for at Cotterill i foråret også rejste til Amsterdam for at stille Erik ten Hag spørgsmål om De Røde Djævle, vel at mærke før han blev præsenteret som klubbens nye chef.

Endvidere skriver mediet, at United ikke er glade for, at Cotterill tweetede “karma”, efter klubbens 0-4-nederlag til Brentford. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Transferfri stjerne i København

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’