HELSINGØR (Tipsbladet): – Jeg har det super. Jeg har lidt mere energi end normalt, men det er fordi, man spiller lidt færre kampe.
Sådan indledte Christian Eriksen snakken, da han tirsdag formiddag blev stillet til rådighed for pressen i landsholdslejren i Helsingør.
Eriksen var ikke i tvivl om, hvad det ville komme til at handle om.
Situationen i Manchester United er ikke holdbar.
Siden årsskiftet har Eriksen kun spillet sammenlagt 95 minutters Premier League-fodbold, og han har måtte se mange kampe ude fra bænken.
Spilletiden, eller mangel på samme, er Eriksen selvfølgelig ikke tilfreds med, og det har han også fortalt træner Erik ten Hag.
– Jeg har selv udtalt tidligere, at jeg ikke er tilfreds med ikke at spille, men det er ikke noget, jeg ligger søvnløs over. Holdet præsterer, og så må jeg respektere den rolle, du har ved siden af. For mit vedkommende har det været at arbejde hårdt og fokusere på at være frisk til hver kamp, og det er jeg. Det er nemmere nu at acceptere min rolle, end det havde været før, siger Eriksen, der også har talt med chefen:
– Jeg har haft en samtale med Erik (ten Hag, red.) om, at jeg selvfølgelig er utilfreds med situationen, og at jeg gerne vil spille så meget som muligt, men at jeg er til rådighed og skal være til rådighed for holdet, hvilket jeg er og altid vil være.
– Han sagde, det var det hold, han havde valgt, og Kobbie (Mainoo, red.) gør det godt, og resten af midten gør det også godt, så der er kamp om pladserne, hvilket er forventeligt, når man spiller i en topklub. Der er stor konkurrence på holdet, fortæller Christian Eriksen.
Selvom Eriksens søvn ikke bliver forstyrret over den manglende spilletid, så er det noget, der godt kan give panderynker på den lange bane.
– Selvfølgelig kan man godt være bekymret på den lange bane, for jeg vil gerne spille så meget som muligt. Man gider selvfølgelig ikke sidde på bænken altid. Den tilgang har jeg ikke til det, men det er ikke noget, der bekymrer mig lige nu.
– Det er tit, når man skifter hold og vinder, så skifter man ikke det vindende hold, og det har jeg respekt for, siger Christian Eriksen.
Eriksen har kontrakt til 2026 i Manchester United.
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
OPTATK
PSG – Arsenal
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
MEDIE
Brøndby-profil kan være på vej til Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
NYHEDER