Eriksen jubler: Mærker kærlighed alle vegne

Christian Eriksen fik en rørende modtagelse i opgøret mod hans tidligere arbejdsgiver Tottenham.



Christian Eriksen spillede i knap syv år hos Tottenham, inden han drog til Italien og Inter i 2020. Lørdag aften stod han igen på banen med Tottenham, dog som klubbens modstander iført en Brentford-trøje.

Selvom opgøret, der endte 0-0, blev spillet på Brentford Community Stadium, så havde flere Tottenham-tilhængere taget turen fra Nordlondon til Vestlondon for at heppe på deres mandskab og hylde Christian Eriksen:

– At få den modtagelsen efter kampen og under kampen fra begge fangrupperinger var specielt. Jeg så frem til det, og det var en god kamp. Som jeg sagde, så var modtagelsen helt fantastisk, og jeg føler kærlighed hvorend jeg går, og i dag var der en smule mere (kærlighed, red.), siger Christian Eriksen efter kampen.

Særligt en situation omkring et hjørnespark, som Eriksen tog sig af, fik hårene til at rejse sig. Samtlige Tottenham-tilhængere rejste sig fra deres sæder og klappede af deres tidligere helt, mens han løb ud for at eksekvere hjørnesparket.

Siden Christian Eriksens ankomst til Brentford er både hans egen og klubbens formkurve skudt i vejret. Danskeren har optrådt syv gange for Brentford, hvor det er blevet til fem sejre, et nederlag og uafgjort mod Tottenham.

De positive resultater har bragt Brentford ud af nedrykningsfaren. Derudover har Eriksen bidraget med et mål og to assister til Ivan Toney og Pontus Jansson. Han har ligeledes gjort comeback på det danske landshold.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele interviewet med Christian Eriksen efter kampen mod Tottenham. Her sætter han også ord på kampen og holdets præstation.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Transferfri stjerne i København



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig