– Eriksen kan give dem det løft, de mangler

Christian Eriksen vurderes nu til at være lige præcis den spillertype, som Brentford går og mangler i øjeblikket.



Brentford tabte i weekenden med 3-0 til Liverpool, men Thomas Franks mandskab kan snart få tilført lidt af en saltvandsindsprøjtning, idet London-klubben angiveligt arbejder på at hente Christian Eriksen. 

Og i en taktisk analyse peger BBC på, at Brentford i den grad har brug for nye kræfter og nye idéer. 

– Præstationerne er gået i den forkerte retning i den seneste tid, både offensivt og defensivt, og et hurtigt kig på førsteholdstruppen viser, at der er tydeligvis er brug for noget nyt. Ivan Toney flyder lidt rundt, uden for alvor at kunne gøre sig gældende. Den udmattede midtbane forsøger at forsvare og samtidige komme fremad mod svære modstandere. Og forsvarerne er begyndt at kunne mærke presset ved den fortsatte dynamiske og hurtige bevægelse. Og nu er de defensive dødbolde også begyndt at volde problemer, skriver BBC således.

– Josh Dasilva er en spiller, som mange Bees-fans er desperate efter at se i aktion igen, for at bringe noget energi tilbage i området mellem midtbanen og angrebet. Mens den talentfulde spiller arbejder på at blive klar igen er der en anden spiller, der er ved at vende tilbage, og som er blevet bragt i spil som en mulig løsning på Brentfords boldbesiddelsesproblemer. 

– Christian Eriksen var en profil for Spurs under PSG’s detaljeorienterede taktiker Mauricio Pochettino, i en rolle mellem midtbanen og angrebet. Som højre kant, placeret bag angriberne, som dybtliggende midtbanespiller… danskeren er en spiller af en kaliber, som Brenford for to-tre år siden blot kunne drømme om at hente. 

– The Bees havde problemer med at holde på bolden mod Liverpool, og med tanke på, hvor svært det er at erobre bolden mod Premier League-hold, så er en garanti for kvalitet i de situationer en nødvendighed. Eriksen kan give den kvalitet og det løft, holdet mangler på den korte bane, for at sikre, at de holder sig over stregen. 

– Undervurdér ikke Brentford, når det kommer til de langsigtede planer, og se ikke det her som en kortsigtet løsning. Med en stjerneforstærkning som den her, hvem ved så, hvad sådan en transfer kan hjælpe med i fremtiden, i forhold til at lokke talent til klubben. 

Brentford er dog angiveligt ikke den eneste engelske klub, der er meldt interesseret i Christian Eriksen. Også Crystal Palace, Fulham, Leicester og Newcastle har angiveligt vist interesse





Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard



LIVE

TransferLIVE: Vil gå all-in på Rashford


Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Er han Viborgs næste cheftræner?

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt

Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Her er Jesper Fredbergs nye job

Gravesen i ekstase over dansker-skifte



Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


Jordan Henderson til lægetjek

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant

Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare


HELT VILDT

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber


Yussuf Poulsen kan få udbetalt egen transfersum

Snydt af Thomas Frank? ‘Meget pinligt!’

Vild med FCK-flop: Alle burde frygte ham

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub



Thomas Frank henter tidligere Superliga-stjerne

Mileta Rajovic smadrer transferrekord 

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Bo Henriksen tæt på dansk profil

Klar opfordring til Eriksen: Det ville være modigt

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Skidt nyt for Frederik Rønnow?

Dansk komet: ‘Gå ud og vask tøj og hold kæft!’

Storklub byder på FCK- og FCM-emne



Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

På jagt efter Superliga-stjerne

Viktor Gyökeres-handel tæt på kollaps

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Vallys er åben for BIF-forlængelse

Bekræfter interesse

HSV-boss: Han er her om et par dage

Afsløring: Hillerød køber landsholdsspiller

Arsenal køber Christian Nørgaard

Politiet har ingen alarm før FCK-kamp lørdag

Det bliver den altafgørende dag for Roony Bardghji



Afsløring: Rekorddyr Rajovic får fire år i Legia

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Afsløring: Bertram Kvist har fundet ny klub