Eriksen kommenterer Conte-udmelding

Christian Eriksen har nu givet et interview til TV3 Sport, hvor danskeren fortæller om sit tilfældige møde med Antonio Conte.



Christian Eriksen er i denne uge begyndt sin nye tilværelse i Brentford, men alligevel spekuleres der i disse dage i, at den 29-årige dansker på et tidspunkt kan rykke retur til Tottenham. 

Onsdag kom Tottenham-cheftræner Antonio Conte således med en opsigtsvækkende udmelding, da italieneren slog fast, at det vil være ‘en god mulighed’ for Eriksen at komme tilbage til sin gamle klub.Og i et interview med TV3 Sport er Christian Eriksen efterfølgende blevet spurgt, om han kan se sig selv i Tottenham igen.

– Nu er jeg lige i Brentford, jo. Nu er jeg Brentford-spiller. For mig handler det om det her de næste fire-fem måneder, der er tilbage af sæsonen. Virkeligt komme tilbage og vise, at man godt kan spille fodbold, og så må vi se, hvor det skal ske efterfølgende. Men det er ikke noget, jeg har tænkt over, i hvert fald, lød svaret fra Christian Eriksen.

Det var ikke inde i overvejelserne at vende tilbage, for Tottenham kom slet ikke på banen i denne omgang, forklarer Eriksen.

– Nej, det var det faktisk ikke. De var der ikke. Der var ikke nogen kontakt fra dem, angående om at jeg skulle tilbage dertil. Så nej, det var ikke inde i overvejelserne, siger den danske stjerne således. 

I interviewet er Christian Eriksen også blevet spurgt, om det rent faktisk var tilfældigt, at han for nyligt mødtes med Antonio Conte på et hotel i London. 

– Det var helt tilfældigt. Det var første gang, da vi steg ud af taxaen den anden dag… der støder vi direkte ind i mr. Conte, forklarer danskeren, der havde Conte som chef i Inter.

Christian Eriksen havde visse vanskeligheder under Conte i Inter, og i interviewet blev danskeren derfor spurgt, om han kan se sig selv spille under italieneren igen.

– Igen, det er fremtiden. Jeg vil sige, at for mig handler det lige nu kun om Brentford, og om at gøre det godt her. Og så må vi se, hvad det fører til. Men mit fokus er absolut kun på det, der er her, lød svaret fra Christian Eriksen.

Christian Eriksen har også givet et interview til BBC, hvor Brentford-stjernen fortæller om at være ‘uheldig et heldigt sted’. Det kan du læse her





LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

‘Det er dramatisk!’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Så blev det officielt

Vejle Boldklub – OB

FC København-talent har truffet stor beslutning

Håber på FC København-exit

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Barcelona – Rayo Vallecano

Brighton – Liverpool

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lens reagerer mod impotente Angers

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Messi rammer gyldent tal

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål