Comebackeventyret fortsatte lørdag for Christian Eriksen.
Her kom den danske fodboldprofil for første gang på tavlen for Brentford, da holdet overraskende vandt med hele 4-1 over Chelsea i Premier League.
Eriksen scorede til 2-1 og sendte dermed Brentford i front, efter at holdet var kommet bagud 0-1. Han har nu scoret i tre kampe i træk på tværs af både klub- og landshold.
Sejren sender Brentford op på 33 point. Det rækker til en 14.-plads i Premier League. Der er 11 point ned til første hold under nedrykningsstregen, Watford.
Chelsea ligger nummer tre, nu med 14 point op til topholdet Manchester City. Der er otte point ned til første hold uden for top-4, Tottenham.
Andreas Christensen så hele kampen fra Chelseas bænk, mens Thomas Frank ud over Christian Eriksen også havde Christian Nørgaard og Mads Roerslev med fra start.
Et tøvende Chelsea-mandskab gav Brentford fine muligheder i kampens indledning, men langsomt fik hjemmeholdet kontrol over opgøret.
Det var dog først efter pausen, at målnettene begyndte at blafre. Men så gik det også stærkt.
Antonio Rüdiger satte gang i det hele med et mål, den tyske forsvarsspiller nok sent glemmer. Han trykkede således af langt ude fra, og bolden endte med at gå i mål via stolpen.
Men jublen over det vilde mål forduftede hurtigt på Stamford Bridge. Der var ikke engang gået to minutter, da Vitaly Janelt udlignede.
Derefter stemplede Christian Eriksen altså ind med sin første scoring for Brentford. På en hurtig omstilling serverede Bryan Mbeumo bolden til Eriksen, der stod helt umarkeret i feltet med kun Chelsea-målmand Edouard Mendy foran sig.
Danskeren prikkede i sikker stil bolden ind og sendte Brentford i front. Cirka fem minutter senere blev det så også 3-1 ved Vitaly Janelt, der lobbede bolden over Mendy.
Chelsea anlagde derefter et tungt pres, men fik altså ikke noget ud af anstrengelserne. Tværtimod. Efter et kiks i Chelsea-forsvaret lukkede netop indskiftede Yoane Wissa nemlig kampen med sit mål til 4-1 i 87. minut.
/ritzau
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
