Manchester United har fået sæsonens første sejr i Premier League, mens Liverpool stadig er på jagt efter sin første ligasejr.
Det er status for de to storklubber efter mandagens brag i Manchester, hvor hjemmeholdet vandt med 2-1. Jadon Sancho og Marcus Rashford scorede på hver sin side af pausen, mens Mohamed Salah reducerede i slutfasen.
Sejren var tiltrængt for Manchester United, som har indledt sæsonen med to nederlag.
Nu kan Christian Eriksen og co. glæde sig over at være foran Liverpool i tabellen, da mesterskabsbejlerne kun står noteret for to point efter tre kampe.
Optakten til kampen bød på tre på hver sin måde opsigtsvækkende historier for Manchester United.
Inden kampen valgte en del af Manchester Uniteds fans at deltage i en protestmarch mod den amerikanske Glazer-familie, der ejer klubben. Fansene gjorde det med bannere og sange tydeligt, at de ønsker en ny klubejer.
Til gengæld kan de samme fans glæde sig over, at Manchester United lige inden kampstart kunne præsentere brasilianeren Casemiro på en fireårig kontrakt.
Ifølge britiske betaler United cirka 450 millioner kroner til Real Madrid for den defensive midtbanespiller. Allerede i fredags meddelte de to klubber, at de var enige om en handel.
I tillæg kunne fansene så konstatere, at United startede uden anfører Harry Maguire og superstjernen Cristiano Ronaldo. Begge var henvist til bænken, og her blev Maguire siddende kampen ud, mens Cristiano Ronaldo fik fire minutter plus tillægstid på banen.
Holdet klarede sig fortrinligt uden profilerne.
Manchester United kom blæsende ud, og Anthony Elanga nåede at brænde en friløber, inden hjemmeholdet tog føringen efter et kvarter.
Christian Eriksen var med i opspillet til kampens første mål. Danskeren var med i et bandespil, der gjorde Elanga fri på kanten. Han spillede den ind i feltet til Jadon Sancho, som lavede en skudfinte, der snød både forsvaret og målmand Alisson Becker. Derfor var det til sidst en formsag at sende bolden ned i et tomt målhjørne.
Danskeren jagtede også selv et mål og afsluttede to gange på frispark. Det første spark røg i muren, mens hans andet forsøg blev reddet til hjørnespark.
Efter en tung United-dominans i den første halvdel af første halvleg kom Liverpool langt bedre med og pressede på for en udligning. Gæsterne manglede skarpheden, og det endte med at blive kostbart.
I det 53. minut blev det nemlig 2-0 til hjemmeholdet, da Marcus Rashford sikkert omsatte en friløber til mål.
Mohamed Salah bragte spændingen tilbage i opgøret, da han reducerede i det 81. minut. Egypteren pandede en ripost i nettet, men det blev ved den ene scoring for udeholdet.
/ritzau/
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
TOPNYHED
Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit
MEDIE
Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
FANKLUBBEN
Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!
TIPSBLADET SPECIAL
Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Har henvendt sig til Niels Frederiksen
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
MEDIE
Real Madrid-stjerne skifter til Lyon
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
HELT VILDT
FC Københavns søsterklub går transfer-amok!
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
DAGENS SPILFORSLAG
Kartago-Ørne tæver Traner
MEDIE
Efter AC-skade: Barcelona kan bruge transfer-finte
MEDIE
Vilde Diant Ramaj-rygter tager til
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United