Manchester United har fået sæsonens første sejr i Premier League, mens Liverpool stadig er på jagt efter sin første ligasejr.
Det er status for de to storklubber efter mandagens brag i Manchester, hvor hjemmeholdet vandt med 2-1. Jadon Sancho og Marcus Rashford scorede på hver sin side af pausen, mens Mohamed Salah reducerede i slutfasen.
Sejren var tiltrængt for Manchester United, som har indledt sæsonen med to nederlag.
Nu kan Christian Eriksen og co. glæde sig over at være foran Liverpool i tabellen, da mesterskabsbejlerne kun står noteret for to point efter tre kampe.
Optakten til kampen bød på tre på hver sin måde opsigtsvækkende historier for Manchester United.
Inden kampen valgte en del af Manchester Uniteds fans at deltage i en protestmarch mod den amerikanske Glazer-familie, der ejer klubben. Fansene gjorde det med bannere og sange tydeligt, at de ønsker en ny klubejer.
Til gengæld kan de samme fans glæde sig over, at Manchester United lige inden kampstart kunne præsentere brasilianeren Casemiro på en fireårig kontrakt.
Ifølge britiske betaler United cirka 450 millioner kroner til Real Madrid for den defensive midtbanespiller. Allerede i fredags meddelte de to klubber, at de var enige om en handel.
I tillæg kunne fansene så konstatere, at United startede uden anfører Harry Maguire og superstjernen Cristiano Ronaldo. Begge var henvist til bænken, og her blev Maguire siddende kampen ud, mens Cristiano Ronaldo fik fire minutter plus tillægstid på banen.
Holdet klarede sig fortrinligt uden profilerne.
Manchester United kom blæsende ud, og Anthony Elanga nåede at brænde en friløber, inden hjemmeholdet tog føringen efter et kvarter.
Christian Eriksen var med i opspillet til kampens første mål. Danskeren var med i et bandespil, der gjorde Elanga fri på kanten. Han spillede den ind i feltet til Jadon Sancho, som lavede en skudfinte, der snød både forsvaret og målmand Alisson Becker. Derfor var det til sidst en formsag at sende bolden ned i et tomt målhjørne.
Danskeren jagtede også selv et mål og afsluttede to gange på frispark. Det første spark røg i muren, mens hans andet forsøg blev reddet til hjørnespark.
Efter en tung United-dominans i den første halvdel af første halvleg kom Liverpool langt bedre med og pressede på for en udligning. Gæsterne manglede skarpheden, og det endte med at blive kostbart.
I det 53. minut blev det nemlig 2-0 til hjemmeholdet, da Marcus Rashford sikkert omsatte en friløber til mål.
Mohamed Salah bragte spændingen tilbage i opgøret, da han reducerede i det 81. minut. Egypteren pandede en ripost i nettet, men det blev ved den ene scoring for udeholdet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
OPTAKT
Barcelona – Atletico
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
OPTAKT
PSG – Liverpool
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT