Manchester United har fået sæsonens første sejr i Premier League, mens Liverpool stadig er på jagt efter sin første ligasejr.
Det er status for de to storklubber efter mandagens brag i Manchester, hvor hjemmeholdet vandt med 2-1. Jadon Sancho og Marcus Rashford scorede på hver sin side af pausen, mens Mohamed Salah reducerede i slutfasen.
Sejren var tiltrængt for Manchester United, som har indledt sæsonen med to nederlag.
Nu kan Christian Eriksen og co. glæde sig over at være foran Liverpool i tabellen, da mesterskabsbejlerne kun står noteret for to point efter tre kampe.
Optakten til kampen bød på tre på hver sin måde opsigtsvækkende historier for Manchester United.
Inden kampen valgte en del af Manchester Uniteds fans at deltage i en protestmarch mod den amerikanske Glazer-familie, der ejer klubben. Fansene gjorde det med bannere og sange tydeligt, at de ønsker en ny klubejer.
Til gengæld kan de samme fans glæde sig over, at Manchester United lige inden kampstart kunne præsentere brasilianeren Casemiro på en fireårig kontrakt.
Ifølge britiske betaler United cirka 450 millioner kroner til Real Madrid for den defensive midtbanespiller. Allerede i fredags meddelte de to klubber, at de var enige om en handel.
I tillæg kunne fansene så konstatere, at United startede uden anfører Harry Maguire og superstjernen Cristiano Ronaldo. Begge var henvist til bænken, og her blev Maguire siddende kampen ud, mens Cristiano Ronaldo fik fire minutter plus tillægstid på banen.
Holdet klarede sig fortrinligt uden profilerne.
Manchester United kom blæsende ud, og Anthony Elanga nåede at brænde en friløber, inden hjemmeholdet tog føringen efter et kvarter.
Christian Eriksen var med i opspillet til kampens første mål. Danskeren var med i et bandespil, der gjorde Elanga fri på kanten. Han spillede den ind i feltet til Jadon Sancho, som lavede en skudfinte, der snød både forsvaret og målmand Alisson Becker. Derfor var det til sidst en formsag at sende bolden ned i et tomt målhjørne.
Danskeren jagtede også selv et mål og afsluttede to gange på frispark. Det første spark røg i muren, mens hans andet forsøg blev reddet til hjørnespark.
Efter en tung United-dominans i den første halvdel af første halvleg kom Liverpool langt bedre med og pressede på for en udligning. Gæsterne manglede skarpheden, og det endte med at blive kostbart.
I det 53. minut blev det nemlig 2-0 til hjemmeholdet, da Marcus Rashford sikkert omsatte en friløber til mål.
Mohamed Salah bragte spændingen tilbage i opgøret, da han reducerede i det 81. minut. Egypteren pandede en ripost i nettet, men det blev ved den ene scoring for udeholdet.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
I chok: Har aldrig set lignende
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
Højlund står til at slå personlige rekorder
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
NYHEDER
De danske kvinder tager førstepladsen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
NYHEDER
Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TIPSBLADETS DOM
Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
Neestrup chokerer med sin startopstilling
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
FCM ansætter ny topboss
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
TOPNYHED
Vilde kampe: Her er kampprogrammet for Superligaen
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Her kan du se Viborg FF mod FC København
‘Tottenham er i overhængende fare’
EKSKLUSIVT
Her får du overblikket fra fredagens 1. division
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
LIVE: FCK er klar til pokalfinalen
NYHEDER
DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle
DAGENS SPILFORSLAG
Normannere får tæv i Bretagne
INTERVIEW
Rigtig glad på fansenes vegne
NYHEDER
Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur
Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar
Arsenal-stjerne svarer igen
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan tage revanche mod Toulouse
Bayern tromler sig videre
Optakt: Newcastle – Manchester City
Mexico kommer med markant melding om VM
MEDIE