Eriksen og United tager stærk sejr over Liverpool

Christian Eriksen fik 86 minutter på banen, da Manchester United vandt 2-1 over sejrsløse Liverpool.



Manchester United har fået sæsonens første sejr i Premier League, mens Liverpool stadig er på jagt efter sin første ligasejr.

Det er status for de to storklubber efter mandagens brag i Manchester, hvor hjemmeholdet vandt med 2-1. Jadon Sancho og Marcus Rashford scorede på hver sin side af pausen, mens Mohamed Salah reducerede i slutfasen.

Sejren var tiltrængt for Manchester United, som har indledt sæsonen med to nederlag.

Nu kan Christian Eriksen og co. glæde sig over at være foran Liverpool i tabellen, da mesterskabsbejlerne kun står noteret for to point efter tre kampe.

Optakten til kampen bød på tre på hver sin måde opsigtsvækkende historier for Manchester United.

Inden kampen valgte en del af Manchester Uniteds fans at deltage i en protestmarch mod den amerikanske Glazer-familie, der ejer klubben. Fansene gjorde det med bannere og sange tydeligt, at de ønsker en ny klubejer.

Til gengæld kan de samme fans glæde sig over, at Manchester United lige inden kampstart kunne præsentere brasilianeren Casemiro på en fireårig kontrakt.

Ifølge britiske betaler United cirka 450 millioner kroner til Real Madrid for den defensive midtbanespiller. Allerede i fredags meddelte de to klubber, at de var enige om en handel.

I tillæg kunne fansene så konstatere, at United startede uden anfører Harry Maguire og superstjernen Cristiano Ronaldo. Begge var henvist til bænken, og her blev Maguire siddende kampen ud, mens Cristiano Ronaldo fik fire minutter plus tillægstid på banen.

Holdet klarede sig fortrinligt uden profilerne.

Manchester United kom blæsende ud, og Anthony Elanga nåede at brænde en friløber, inden hjemmeholdet tog føringen efter et kvarter.

Christian Eriksen var med i opspillet til kampens første mål. Danskeren var med i et bandespil, der gjorde Elanga fri på kanten. Han spillede den ind i feltet til Jadon Sancho, som lavede en skudfinte, der snød både forsvaret og målmand Alisson Becker. Derfor var det til sidst en formsag at sende bolden ned i et tomt målhjørne.

Danskeren jagtede også selv et mål og afsluttede to gange på frispark. Det første spark røg i muren, mens hans andet forsøg blev reddet til hjørnespark.

Efter en tung United-dominans i den første halvdel af første halvleg kom Liverpool langt bedre med og pressede på for en udligning. Gæsterne manglede skarpheden, og det endte med at blive kostbart.

I det 53. minut blev det nemlig 2-0 til hjemmeholdet, da Marcus Rashford sikkert omsatte en friløber til mål.

Mohamed Salah bragte spændingen tilbage i opgøret, da han reducerede i det 81. minut. Egypteren pandede en ripost i nettet, men det blev ved den ene scoring for udeholdet.

/ritzau/

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

Thomas Frank er favorit til jobbet

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub

Ekspert hylder Høgh-beslutning

‘Thomas Delaney er fortid’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Han er Superligaens ringeste målmand!

Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse

Danmark har aldrig haft så mange før

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Real Madrid – Bayern

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

FC Nordsjælland – Brøndby IF

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Tøfting lægger hånden på kogepladen



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Nu åbner Wind op for fremtiden

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Sporting CP – Arsenal

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Det betyder intet mod Liverpool

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’

Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!

Han kan meget vel ende som en lille legende

Færdig i Manchester City

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

Viborg FF – AGF

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Superliga-ekspert i svime over FCK

Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner

Jakob Poulsen maner til ro

‘Det har irriteret mig helt vildt’

Juventus tager vigtig skalp

Sejr sender AGF på guldkurs

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

OB – FC Fredericia