Eriksen og United tager stærk sejr over Liverpool

Christian Eriksen fik 86 minutter på banen, da Manchester United vandt 2-1 over sejrsløse Liverpool.



Manchester United har fået sæsonens første sejr i Premier League, mens Liverpool stadig er på jagt efter sin første ligasejr.

Det er status for de to storklubber efter mandagens brag i Manchester, hvor hjemmeholdet vandt med 2-1. Jadon Sancho og Marcus Rashford scorede på hver sin side af pausen, mens Mohamed Salah reducerede i slutfasen.

Sejren var tiltrængt for Manchester United, som har indledt sæsonen med to nederlag.

Nu kan Christian Eriksen og co. glæde sig over at være foran Liverpool i tabellen, da mesterskabsbejlerne kun står noteret for to point efter tre kampe.

Optakten til kampen bød på tre på hver sin måde opsigtsvækkende historier for Manchester United.

Inden kampen valgte en del af Manchester Uniteds fans at deltage i en protestmarch mod den amerikanske Glazer-familie, der ejer klubben. Fansene gjorde det med bannere og sange tydeligt, at de ønsker en ny klubejer.

Til gengæld kan de samme fans glæde sig over, at Manchester United lige inden kampstart kunne præsentere brasilianeren Casemiro på en fireårig kontrakt.

Ifølge britiske betaler United cirka 450 millioner kroner til Real Madrid for den defensive midtbanespiller. Allerede i fredags meddelte de to klubber, at de var enige om en handel.

I tillæg kunne fansene så konstatere, at United startede uden anfører Harry Maguire og superstjernen Cristiano Ronaldo. Begge var henvist til bænken, og her blev Maguire siddende kampen ud, mens Cristiano Ronaldo fik fire minutter plus tillægstid på banen.

Holdet klarede sig fortrinligt uden profilerne.

Manchester United kom blæsende ud, og Anthony Elanga nåede at brænde en friløber, inden hjemmeholdet tog føringen efter et kvarter.

Christian Eriksen var med i opspillet til kampens første mål. Danskeren var med i et bandespil, der gjorde Elanga fri på kanten. Han spillede den ind i feltet til Jadon Sancho, som lavede en skudfinte, der snød både forsvaret og målmand Alisson Becker. Derfor var det til sidst en formsag at sende bolden ned i et tomt målhjørne.

Danskeren jagtede også selv et mål og afsluttede to gange på frispark. Det første spark røg i muren, mens hans andet forsøg blev reddet til hjørnespark.

Efter en tung United-dominans i den første halvdel af første halvleg kom Liverpool langt bedre med og pressede på for en udligning. Gæsterne manglede skarpheden, og det endte med at blive kostbart.

I det 53. minut blev det nemlig 2-0 til hjemmeholdet, da Marcus Rashford sikkert omsatte en friløber til mål.

Mohamed Salah bragte spændingen tilbage i opgøret, da han reducerede i det 81. minut. Egypteren pandede en ripost i nettet, men det blev ved den ene scoring for udeholdet.

/ritzau/

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Hele verden i chok: ‘Han kan sende Danmark til VM’

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Absurd situation? ‘Det er bedst at tabe i Parken’

LIVE: OB – FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Tidligere Brøndby-profil er vendt hjem

Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

OB – FC København

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Alexander Lind revser Superliga-profil

Overvejer at rive kontrakten i stykker

Bekræfter: Brøndby-profil hørte om AGF-interesse

Tottenham Hotspur – Arsenal

Raser efter Bodø/Glimt-sensation



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Stort slag for FC København

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

Høgh hyldes af UEFA

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

AGF-profil overvejer karrierestop

Cooper afslører: Han starter inde

Tidligere FCK-talent skifter



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne

– Pinligt for rigtig mange at se

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Dansk PL-profil: ‘Den bedste tid i mit liv’

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

– Stemningen i FCK er håbløs!

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

Neymar overvejer karrierestop

Dortmund kan vinde i Østtyskland

Kæmpe Superliga-comeback

En vanvittig fodboldkamp, der havde det hele

Længe siden chancen for OB-sejr har været større

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Vejle får fredagstæv i Farum