Eriksen sammenlignes med legende efter genialitet

Christian Eriksen roses til skyerne efter den danske stjernespillers elegante assist i torsdagens 3-1-sejr over Southampton.



Han er blevet en marginalspiller i Manchester United under Ruben Amorim, men Christian Eriksen viste torsdag aften, at han stadig er i stand til at levere helt geniale detaljer.

I hjemmekampen mod Southampton blev Eriksen indskiftet i det 83. minut, ved stillingen 1-1, og blot syv minutter senere fik den danske landsholdsstjerne så en absolut nøglerolle, da han på sublim vis chippede bolden over Southamptons bagkæde, hvorefter Amad Diallo kunne flugte sejrsmålet i netmaskerne.

Og på klubbens egen tv-kanal MUTV var det tidligere Manchester United-talent Alex Bruce da også svært imponeret over den kampafgørende pasning fra Christian Eriksen.

– Det var en virkelig, virkelig god bold. Det er en ting, han har i sin værktøjskasse, og han mindede mig om Eric, det mindede mig om Eric Cantonas lille chip i det lange hjørne. Det var den samme type aktion. En forrygende lille aflevering og en virkelig god afslutning, lød det, ifølge United In Focus, fra Alex Bruce, der i dag er assistenttræner i League Two-klubben Salford City.

Manchester United-ikonet Eric Cantona scorede i 1996 et legendarisk mål, da franskmanden chippede bolden i netmaskerne mod Sunderland.

Også Manchester United-anfører Bruno Fernandes hyldede efter kampen Christian Eriksen.

– Sikke en smuk aflevering. Magisk touch, lød det i en story på Instagram fra Fernandes om den danske holdkammerat.

Manchester United spiller igen på søndag i Premier League, hvor der venter en hjemmekamp mod Brighton.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Stor hyldest af Mike Tullberg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus