Eriksen sammenlignes med legende efter genialitet

Christian Eriksen roses til skyerne efter den danske stjernespillers elegante assist i torsdagens 3-1-sejr over Southampton.



Han er blevet en marginalspiller i Manchester United under Ruben Amorim, men Christian Eriksen viste torsdag aften, at han stadig er i stand til at levere helt geniale detaljer.

I hjemmekampen mod Southampton blev Eriksen indskiftet i det 83. minut, ved stillingen 1-1, og blot syv minutter senere fik den danske landsholdsstjerne så en absolut nøglerolle, da han på sublim vis chippede bolden over Southamptons bagkæde, hvorefter Amad Diallo kunne flugte sejrsmålet i netmaskerne.

Og på klubbens egen tv-kanal MUTV var det tidligere Manchester United-talent Alex Bruce da også svært imponeret over den kampafgørende pasning fra Christian Eriksen.

– Det var en virkelig, virkelig god bold. Det er en ting, han har i sin værktøjskasse, og han mindede mig om Eric, det mindede mig om Eric Cantonas lille chip i det lange hjørne. Det var den samme type aktion. En forrygende lille aflevering og en virkelig god afslutning, lød det, ifølge United In Focus, fra Alex Bruce, der i dag er assistenttræner i League Two-klubben Salford City.

Manchester United-ikonet Eric Cantona scorede i 1996 et legendarisk mål, da franskmanden chippede bolden i netmaskerne mod Sunderland.

Også Manchester United-anfører Bruno Fernandes hyldede efter kampen Christian Eriksen.

– Sikke en smuk aflevering. Magisk touch, lød det i en story på Instagram fra Fernandes om den danske holdkammerat.

Manchester United spiller igen på søndag i Premier League, hvor der venter en hjemmekamp mod Brighton.





Optakt til fredagens Serie A-opgør mellem Napoli og Cremonese LIVE

LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

– Niels Frederiksen er en legende!

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

AGF – Viborg FF

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Lewandowski forlader FC Barcelona

Sønderjyske – FC Nordsjælland

FC Midtjylland – Brøndby IF

Så er det officielt

Transferbombe i Real Madrid?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Salah sender særlig besked

OB – Vejle Boldklub

FC København – Randers FC

Kryptisk Moukoko vækker opsigt

Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?

Froholdt med vild hæder i Portugal

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med

‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid

Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

FC Fredericia – Silkeborg IF