Erkender: Bliver svært at erstatte Thomas Frank

Brentfords fodbolddirektør er ikke i tvivl om, at det vil blive en kæmpe udfordring at finde en erstatning for Thomas Frank, når danskeren en dag skal videre.



Det var de færreste Brentford-fans, der havde det store kendskab til Thomas Frank, da den tidligere Brøndby-boss i 2016 blev ansat som assistenttræner i London-klubben.

Her ni år senere har Thomas Frank dog decideret legendestatus i Brentford, og i et interview med klubbens hjemmeside peger Brentfords fodbolddirektør Phil Giles på, at det bestemt ikke bliver en nem opgave at erstatte Thomas Frank, når den danske succestræner en dag siger farvel.

– Jeg forventer, at det vil blive svært, men vi ville være nødt til at gøre det! Det er ligesom når du erstatter en spiller. Det var en svær opgave at erstatte Ollie Watkins, og det var en svær opgave at erstatte Ivan Toney. De her ting er svære udfordringer at løse, men du bliver bare nødt til at gøre det, vi har ikke noget valg.

– Jeg vil sige, at det er det samme, når du skal erstatte spillere og stabsmedlemmer: Nogle gange kan du overtænke det. I sidste ende handler det om, hvem der er den bedste kandidat. Er der en virkelig fremragende kandidat, og vil de kunne få en positiv effekt i klubben? lyder det fra Phil Giles i interviewet.

51-årige Thomas Frank har været cheftræner for Brentford siden 2018.

Danskerklubben, der i øjeblikket ligger på 12. pladsen i Premier League, spiller i eftermiddag på udebane mod Southampton.







LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Amir Richardson scorer kassen i FC København

AGF – FC Midtjylland



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

FC København – Vejle Boldklub

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Sønderjyske – Brøndby IF

Sprudler i MLS

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Italiensk dommerchef efterforskes for svindel

Sender stikpille til FC København-flop

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Oddset styrtdykker

Silkeborg IF – Randers FC

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

En voldsom ulighed

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’