Erstatning for Biereth: Jagter de denne dansker?

Sturm Graz jagter en ny angriber, efter man har solgt Mika Biereth til Monaco. Og afløseren kan måske være dansk.



Det kan ende med at blive alle gode gange tre.

Først var det Rasmus Højlund, der havde stor, stor succes i østrigske Sturm Graz. Så kom Mika Biereth til for et år siden og scorede så mange mål, at han nu er blevet solgt til AS Monaco.

Og nu kan det være en tredje dansk angriber, der får chancen hos de forsvarende østrigske mestre.

I hvert fald peger det store østrigske medie Kronen Zeitung på, at Sturm Graz har interesse i Newcastles danske angriber William Osula. En spiller, som Sturm Graz i så fald ønsker at leje.

Sikkert er det – Sturm Graz skal have en angriber ind meget snart.

– En afløser for Mika Biereth bør komme så hurtigt som muligt. Hellere i går end i dag, sagde sportsdirektør Michael Parensen til Sky ifølge Kronen Zeitung i pausen af Champions League-opgøret mod Atalanta, som Sturm Graz tabte med 0-5.

Osula blev hentet til Newcastle i sommer fra Sheffield United for en pris på over 100 millioner kroner, og han scorede i FA Cuppen mod Bromley tidligere i januar sit første mål for the Magpies.

Men danskeren har derudover haft svært ved at få spilletid i det nordøstlige England, hvor svenske Alexander Isak er det klare førstevalg i angrebet.

Osula er normalt tredjevalg som frontangriber, men engelske Callum Wilson har været ude med flere skader i denne sæson, og det har altså betydet, at Osula har fået nogle få sporadiske indhop.

Derfor er det også svært at se Newcastle slippe den danske angriber nu, da man så ikke har et alternativ til Alexander Isak.

Selv om Sturm Graz har solgt Mika Biereth, er der masser af danske islæt i klubben. William Bøving og Tochi Chukwuani er således fortsat at finde i den østrigske klub.

William Osula har i alt spillet 12 kampe i denne sæson, hvor det altså er blevet til en enkelt scoring.







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt