Det er stort for Rasmus Højlund at kunne kalde sig for Manchester United-spiller.
Det er det også for mange andre, hvis veje angriberen har krydset på sin rutefart mod toppen.
I barndomsklubben Hørsholm-Usserød, i FC København, i DBU og ikke mindst i den østrigske klub SK Sturm Graz, der spottede en usleben Højlund på FCK's reservelager og gjorde ham til en diamant, som senere Atalanta kunne bruge – og nu mægtige Manchester United.
Over alt i Sturm Graz har man en følelse af enorm stolthed.
– For Sturm Graz er den her transfer et kæmpe adelsmærke. Hvis transfersummen, der bliver skrevet om i medierne (557 millioner kroner, red.), er rigtig, er der tale om den største handel nogensinde for en spiller, der har optrådt i den østrigske Bundesliga – højere end alle Salzburg-spillerne. Det betyder enormt meget for os, og vi er meget stolte, siger Sturm Graz' sportsdirektør Andreas Schicker til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg synes, at skiftet til Manchester United er et godt skridt for Rasmus. Han har udviklet sig godt i Atalanta, og han har også sagt til mig, at det altid har været hans drøm at spille for Manchester United.
– Den spillestil, man praktiserer i Manchester United og i Premier League generelt, passer rigtig godt til Rasmus.
Kunne se det med det samme
SK Sturm Graz købte Rasmus Højlund for 19 millioner kroner for halvandet år siden, og dengang var der næppe ret mange, der havde fidus til den danske teenager, som ikke formåede at spille sig kontinuerligt på holdet i FC København.
I Østrig var man imidlertid ikke et øjeblik i tvivl om, at man havde set rigtigt, og at der gemte sig et enormt uforløst potentiale i angriberen.
– Én af vores helt store styrker som klub er, at når vi scouter en spiller, har vi en meget tydelig og klart defineret profil til hver position på banen. Hvad angår positionen som angriber vil vi have spillere, som er hurtige og kan angribe dybt. Vi fandt hurtigt frem til Rasmus, og efter at have fulgt ham tæt i en periode, var vi slet ikke i tvivl om, at han ville passe perfekt ind på holdet, fastslår Andreas Schicker.
– Et andet vigtigt element er vores personlighedstjek. Det er ikke nok, at der er tale om en god fodboldspiller, det skal også være en god person, som passer til klubbens værdier. Derfor havde vi mange videoopkald med både Rasmus og hans familie. Han imponerede os helt vildt med sin mentalitet – især med tanke på hans unge alder. Han var jo kun 18 år på det tidspunkt.
Men én ting er mavefornemmelse – noget andet er realiteter. Og her levede Rasmus Højlund til fulde op til forventningerne.
– Fra dag ét kunne vi se, at det var den rigtige beslutning at hente Rasmus til klubben. Alle kunne se, at han var skabt til større adresser i fodboldens verden. Jeg mener samtidig, at vi kan tage noget af æren som klub, siger Sturm Graz-direktøren og uddyber:
– Vi hjalp ham med at udvikle en meget tydelig profil som angriber, og især efter en god start på sidste sæson kunne vi se, at han ikke var til at stoppe og var klar til at tage det næste skridt i karrieren.
Efter blot fem ligakampe i sæsonen forlod Rasmus Højlund Sturm Graz.
– Han fandt efter min mening den perfekte klub i Atalanta, og han har udviklet sig endnu mere i Italien. Nu venter der ham en stor fremtid i den absolutte europæiske top, og når man ser på hans samlede pakke, har han hele pakken for en angriber, siger Schicker.
Det perfekte eksempel
Med Rasmus Højlund har Sturm Graz lavet det, man kan kalde en "omvendt Egon Olsen".
For mens det altid gik galt for manden med bowlerhatten og hans tro følgesvende, formåede Sturm Graz både at lægge en plan, som var timet og tilrettelagt, og føre den ud i livet.
Det bedste eksempel på det er netop Rasmus Højlund, lyder det fra sportsdirektøren.
– I 2020 besluttede vi os for at gå en ny vej som klub. Tanken var at skabe et hold, hvor nogle få, rutinerede ledere skulle være omgivet af unge og talentfulde spillere, som kunne udvikle sig med det formål, at vi på et tidspunkt ville være i stand til at sælge dem med profit.
– Rasmus er jo det perfekte eksempel på lige netop det. Det er på alle måder endt lykkeligt for alle parter. Han kom til Sturm Graz, præsterede fremragende på banen, hjalp os med at opnå vores sportslige mål, og så solgte vi ham til en stor klub i en stor liga med profit, fastslår Andreas Schicker.
Rasmus Højlund spillede 21 kampe for Sturm Graz og scorede 12 mål.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AGF mangler flere profiler mod OB
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
TIPSBLADETS DOM