Euforisk Højlund-jubel i Østrig: Et adelsmærke

Den østrigske klub SK Sturm Graz kan slet ikke få armene ned over Rasmus Højlunds drømmeskifte til Manchester United. Tipsbladet har talt med sportsdirektør Andreas Schicker om den danske angriber, der for alvor brød igennem i Østrig.



Det er stort for Rasmus Højlund at kunne kalde sig for Manchester United-spiller.

Det er det også for mange andre, hvis veje angriberen har krydset på sin rutefart mod toppen. 

I barndomsklubben Hørsholm-Usserød, i FC København, i DBU og ikke mindst i den østrigske klub SK Sturm Graz, der spottede en usleben Højlund på FCK's reservelager og gjorde ham til en diamant, som senere Atalanta kunne bruge – og nu mægtige Manchester United.

Over alt i Sturm Graz har man en følelse af enorm stolthed.

– For Sturm Graz er den her transfer et kæmpe adelsmærke. Hvis transfersummen, der bliver skrevet om i medierne (557 millioner kroner, red.), er rigtig, er der tale om den største handel nogensinde for en spiller, der har optrådt i den østrigske Bundesliga – højere end alle Salzburg-spillerne. Det betyder enormt meget for os, og vi er meget stolte, siger Sturm Graz' sportsdirektør Andreas Schicker til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg synes, at skiftet til Manchester United er et godt skridt for Rasmus. Han har udviklet sig godt i Atalanta, og han har også sagt til mig, at det altid har været hans drøm at spille for Manchester United. 

– Den spillestil, man praktiserer i Manchester United og i Premier League generelt, passer rigtig godt til Rasmus.

Kunne se det med det samme
SK Sturm Graz købte Rasmus Højlund for 19 millioner kroner for halvandet år siden, og dengang var der næppe ret mange, der havde fidus til den danske teenager, som ikke formåede at spille sig kontinuerligt på holdet i FC København.

I Østrig var man imidlertid ikke et øjeblik i tvivl om, at man havde set rigtigt, og at der gemte sig et enormt uforløst potentiale i angriberen.

– Én af vores helt store styrker som klub er, at når vi scouter en spiller, har vi en meget tydelig og klart defineret profil til hver position på banen. Hvad angår positionen som angriber vil vi have spillere, som er hurtige og kan angribe dybt. Vi fandt hurtigt frem til Rasmus, og efter at have fulgt ham tæt i en periode, var vi slet ikke i tvivl om, at han ville passe perfekt ind på holdet, fastslår Andreas Schicker.

– Et andet vigtigt element er vores personlighedstjek. Det er ikke nok, at der er tale om en god fodboldspiller, det skal også være en god person, som passer til klubbens værdier. Derfor havde vi mange videoopkald med både Rasmus og hans familie. Han imponerede os helt vildt med sin mentalitet – især med tanke på hans unge alder. Han var jo kun 18 år på det tidspunkt.

Men én ting er mavefornemmelse – noget andet er realiteter. Og her levede Rasmus Højlund til fulde op til forventningerne.

– Fra dag ét kunne vi se, at det var den rigtige beslutning at hente Rasmus til klubben. Alle kunne se, at han var skabt til større adresser i fodboldens verden. Jeg mener samtidig, at vi kan tage noget af æren som klub, siger Sturm Graz-direktøren og uddyber:

– Vi hjalp ham med at udvikle en meget tydelig profil som angriber, og især efter en god start på sidste sæson kunne vi se, at han ikke var til at stoppe og var klar til at tage det næste skridt i karrieren. 

Efter blot fem ligakampe i sæsonen forlod Rasmus Højlund Sturm Graz.

– Han fandt efter min mening den perfekte klub i Atalanta, og han har udviklet sig endnu mere i Italien. Nu venter der ham en stor fremtid i den absolutte europæiske top, og når man ser på hans samlede pakke, har han hele pakken for en angriber, siger Schicker. 

Det perfekte eksempel
Med Rasmus Højlund har Sturm Graz lavet det, man kan kalde en "omvendt Egon Olsen".

For mens det altid gik galt for manden med bowlerhatten og hans tro følgesvende, formåede Sturm Graz både at lægge en plan, som var timet og tilrettelagt, og føre den ud i livet. 

Det bedste eksempel på det er netop Rasmus Højlund, lyder det fra sportsdirektøren. 

– I 2020 besluttede vi os for at gå en ny vej som klub. Tanken var at skabe et hold, hvor nogle få, rutinerede ledere skulle være omgivet af unge og talentfulde spillere, som kunne udvikle sig med det formål, at vi på et tidspunkt ville være i stand til at sælge dem med profit. 

– Rasmus er jo det perfekte eksempel på lige netop det. Det er på alle måder endt lykkeligt for alle parter. Han kom til Sturm Graz, præsterede fremragende på banen, hjalp os med at opnå vores sportslige mål, og så solgte vi ham til en stor klub i en stor liga med profit, fastslår Andreas Schicker. 

Rasmus Højlund spillede 21 kampe for Sturm Graz og scorede 12 mål. 





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Kontant transfermelding fra FCK

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Premier League-stjerne knuser transferrekord



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Medie: Betaler 11 millioner kroner



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

– Et kanon sted for ham

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

– Det er ikke rigtig min beslutning

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Han var HELT væk – men så stak det af!

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

West Ham forventer Hermansen-skifte

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Tidligere FC København-angriber skifter klub

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Eksperter med hård kritik af Dolberg