Euforisk Højlund-jubel i Østrig: Et adelsmærke

Den østrigske klub SK Sturm Graz kan slet ikke få armene ned over Rasmus Højlunds drømmeskifte til Manchester United. Tipsbladet har talt med sportsdirektør Andreas Schicker om den danske angriber, der for alvor brød igennem i Østrig.



Det er stort for Rasmus Højlund at kunne kalde sig for Manchester United-spiller.

Det er det også for mange andre, hvis veje angriberen har krydset på sin rutefart mod toppen. 

I barndomsklubben Hørsholm-Usserød, i FC København, i DBU og ikke mindst i den østrigske klub SK Sturm Graz, der spottede en usleben Højlund på FCK's reservelager og gjorde ham til en diamant, som senere Atalanta kunne bruge – og nu mægtige Manchester United.

Over alt i Sturm Graz har man en følelse af enorm stolthed.

– For Sturm Graz er den her transfer et kæmpe adelsmærke. Hvis transfersummen, der bliver skrevet om i medierne (557 millioner kroner, red.), er rigtig, er der tale om den største handel nogensinde for en spiller, der har optrådt i den østrigske Bundesliga – højere end alle Salzburg-spillerne. Det betyder enormt meget for os, og vi er meget stolte, siger Sturm Graz' sportsdirektør Andreas Schicker til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg synes, at skiftet til Manchester United er et godt skridt for Rasmus. Han har udviklet sig godt i Atalanta, og han har også sagt til mig, at det altid har været hans drøm at spille for Manchester United. 

– Den spillestil, man praktiserer i Manchester United og i Premier League generelt, passer rigtig godt til Rasmus.

Kunne se det med det samme
SK Sturm Graz købte Rasmus Højlund for 19 millioner kroner for halvandet år siden, og dengang var der næppe ret mange, der havde fidus til den danske teenager, som ikke formåede at spille sig kontinuerligt på holdet i FC København.

I Østrig var man imidlertid ikke et øjeblik i tvivl om, at man havde set rigtigt, og at der gemte sig et enormt uforløst potentiale i angriberen.

– Én af vores helt store styrker som klub er, at når vi scouter en spiller, har vi en meget tydelig og klart defineret profil til hver position på banen. Hvad angår positionen som angriber vil vi have spillere, som er hurtige og kan angribe dybt. Vi fandt hurtigt frem til Rasmus, og efter at have fulgt ham tæt i en periode, var vi slet ikke i tvivl om, at han ville passe perfekt ind på holdet, fastslår Andreas Schicker.

– Et andet vigtigt element er vores personlighedstjek. Det er ikke nok, at der er tale om en god fodboldspiller, det skal også være en god person, som passer til klubbens værdier. Derfor havde vi mange videoopkald med både Rasmus og hans familie. Han imponerede os helt vildt med sin mentalitet – især med tanke på hans unge alder. Han var jo kun 18 år på det tidspunkt.

Men én ting er mavefornemmelse – noget andet er realiteter. Og her levede Rasmus Højlund til fulde op til forventningerne.

– Fra dag ét kunne vi se, at det var den rigtige beslutning at hente Rasmus til klubben. Alle kunne se, at han var skabt til større adresser i fodboldens verden. Jeg mener samtidig, at vi kan tage noget af æren som klub, siger Sturm Graz-direktøren og uddyber:

– Vi hjalp ham med at udvikle en meget tydelig profil som angriber, og især efter en god start på sidste sæson kunne vi se, at han ikke var til at stoppe og var klar til at tage det næste skridt i karrieren. 

Efter blot fem ligakampe i sæsonen forlod Rasmus Højlund Sturm Graz.

– Han fandt efter min mening den perfekte klub i Atalanta, og han har udviklet sig endnu mere i Italien. Nu venter der ham en stor fremtid i den absolutte europæiske top, og når man ser på hans samlede pakke, har han hele pakken for en angriber, siger Schicker. 

Det perfekte eksempel
Med Rasmus Højlund har Sturm Graz lavet det, man kan kalde en "omvendt Egon Olsen".

For mens det altid gik galt for manden med bowlerhatten og hans tro følgesvende, formåede Sturm Graz både at lægge en plan, som var timet og tilrettelagt, og føre den ud i livet. 

Det bedste eksempel på det er netop Rasmus Højlund, lyder det fra sportsdirektøren. 

– I 2020 besluttede vi os for at gå en ny vej som klub. Tanken var at skabe et hold, hvor nogle få, rutinerede ledere skulle være omgivet af unge og talentfulde spillere, som kunne udvikle sig med det formål, at vi på et tidspunkt ville være i stand til at sælge dem med profit. 

– Rasmus er jo det perfekte eksempel på lige netop det. Det er på alle måder endt lykkeligt for alle parter. Han kom til Sturm Graz, præsterede fremragende på banen, hjalp os med at opnå vores sportslige mål, og så solgte vi ham til en stor klub i en stor liga med profit, fastslår Andreas Schicker. 

Rasmus Højlund spillede 21 kampe for Sturm Graz og scorede 12 mål. 





Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Skuffer igen

– Det er så ringe, begge dele!

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Pione Sisto på vej væk?

Riemer svarer på Tøftings kritik

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

– Han tog mig på røven!

Skal han allerede væk fra Tottenham?

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

Stor dansk chance!

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Her kan du se Skotland mod Danmark

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland