Arsenal spillede en glimrende kamp, men tabte lørdag 1-2 på hjemmebane mod Premier Leagues førerhold, Manchester City.
Det skyldes dels fem kostbare minutter i starten af anden halvleg, hvor Arsenal fik et straffespark i mod, brændte en kæmpechance og fik brasilianske Gabriel udvist.
Derudover faldt Citys sejrsmål først i overtiden efter en ellers heroisk fight af Arsenal-holdet i undertal.
Bukayo Saka bragte Arsenal foran i anden halvleg, mens Riyad Mahrez og Rodri vendte kampen på hovedet i en dramatisk anden halvleg.
City har nu 53 point for 21 kampe på duksepladsen, mens Arsenal er nummer fire med 35 point for 20 kampe.
Opgøret åbnede meget livligt med pænt store chancer i begge ender.
City havde som vanligt bolden klart mest, men Arsenal var til gengæld skarpe og direkte i sit spil fremad banen og havde masser af hurtige fødder i sin offensiv.
Efter ti minutters spil appellerede Arsenal forgæves for et straffespark, efter at keeper Ederson tilsyneladende havde nedlagt den norske kreatør Martin Ødegaard. Men efter at have konsulteret VAR holdt kampens dommer fast i sin oprindelig kendelse.
Efter en halv time slog det veloplagte hjemmehold til gengæld til med et slangehug af et angreb med flere hurtige pasninger.
Venstrebacken Kieran Tierney fandt slutteligt kantspilleren Bukayo Saka i feltet, og han sparkede fladt Arsenal på 1-0.
Det var også stillingen ved pausen og langt fra ufortjent efter en stærk Arsenal-halvleg.
Værterne kom også ganske godt ud til anden halvleg, men efter 55 minutter blev det alligevel 1-1.
Midtbanespilleren Granit Xhaka havde godt fat i Bernardo Silva, og det blev efter et VAR-kig takseret til et straffespark, som Riyad Mahrez omsatte sikkert.
Kort efter var Arsenal uhyre tæt på 2-1, men stopperen Nathan Aké forhindrede et selvmål på målstregen efter et koks af Ederson, og returen sparkede en ellers velspillende Gabriel Martinelli snert forbi rammen.
Fem forfærdelige minutter for Arsenal toppede efter en times spil, da den brasilianske forsvarspiller Gabriel fik sit andet gule kort. Det første faldt i forbindelse med Citys straffespark, da han sparkede i straffesparkspletten.
Kampen tippede herefter over til Citys fordel, men Arsenal fightede og spillede fortsat godt for sagen, og udeholdet blev holdt nede på et fornuftigt antal chancer.
I overtiden gik det dog alligevel galt, da den spanske midtbanespiller Rodri sparkede en løs bold i nettet efter et tungt pres mod et træt hjemmehold.
/ritzau/

TransferLIVE: Jadon Sancho i lønnedgang?

Afsløring: Stort millionbud på Viborgs Júnior

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Lindstrøm på blokken i storklub

Den fejl må Brøndby ikke lave!

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

– Holger Rune på niveau med Sinner og Alcaraz

Zorniger med vild teaser: ‘Ingen fanger ham’

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Rejser til Brøndby med en røvfuld

Tidligere vinder spår Clara Tauson gode chancer

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Dansker færdig i Galatasaray

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

‘Opfandt’ xG: FCM jorder rivalerne på data i 2025

Påpeger Conrad Harders problem

Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen

FC Barcelona-stjerner i chok

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Bayern raser mod Donnarumma

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Trist Mikael Uhre-besked

Kreativ transfer-løsning?

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Superliga-klub smadrer transferrekord

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

– Jeg er stærkere end nogensinde

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Real Madrid afværger kollaps – booker semifinale

Norge snupper sejren i nordisk derby

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

Tour de France – 1. etape

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby