Artiklen er fra Tipsbladet fredag den 28. maj
Det begyndte med Andre Gray.
Droppet af League Two-holdet Shrewsbury, da han blev seniorspiller, var Gray angriber i sjettebedste række, indtil han som 21-årig fik en fuldtidsaftale med Luton i Conference League.
Samtidig købte Matthew Benham hovedparten af Brentford, og med data fra hans virksomhed Smartodds begyndte man at lede efter undervurderede spillere på markedet.
Noget af det, man mente at kunne se på dataene, var at nogle hold og spillere længere nede i rækkerne i England på mange områder sagtens kunne følge med på Championship-niveau.
Der var langt fra Conference til Championship, men et af de hold, man mente var voldsomt meget bedre end pladsen i hierarkiet, var Luton.
Det var faktisk efter nøjagtig samme formel, man i de samme dage i 2014 købte Tim Sparv til FC Midtjylland fra Braunschweig, og prisen var tilmed i samme boldgade, omkring tre millioner kroner.
Et år og 20 mål senere solgte Brentford angriberen videre til Burnley for 60 millioner, og siden har Brentford gjort det igen og igen.
De to næste sæsoners topscorer Lasse Vibe indbragte ganske vist ikke det store men gjorde det godt på banen, og så slog datamaten, og god scouting, til igen.
Den tidligere franske U/21-landsholdsspiller Neal Maupay var blevet valgt fra i Nice og Saint-Étienne, men Smartodds’ data sagde, at der var noget at komme efter oven på 12 mål på leje i Ligue 2-klubben Brest.
Så Brentford betalte 15 millioner kroner i sommeren 2017, og to år senere betalte Brighton i Premier League så mere end det 10-dobbelte for franskmanden, der havde boltret sig i Championship.
Ollie Watkins i Exeter i fjerdebedste række betalte man kassen for samtidig med købet af Maupay, den offensive midtbanespiller Saeid Benrahma kom til i 2018, efter han ligesom Maupay var blevet vraget af Nice og havde været på leje i mindre klubber i Ligue 2, og de to fik Brentford så rene Champions League-penge for sidste sommer, hvor Aston Villa og West Ham købte dem.
Watkins skal nu til EM med England, Benrahma var del af et West Ham-mandskab, der lang tid lå til at komme i Champions League, og Brentford kunne glæde sig over, at man på et iskoldt og dødt marked fik næsten en halv milliard kroner for to spillere og ro til at bygge holdet langsomt op igen i 2020/21-sæsonen.
Men det er så ikke sådan, det er gået.
For Brentford står lørdag i den anden playoff-finale i træk i Championship, denne gang mod Swansea.
Da oprykningen glippede for ni måneder siden i finalen mod Fulham og halvdelen af Premier League sværmede om Benrahma og Watkins, så det ellers ud til at være ovre, for hvordan skulle London-klubben rejse sig efter den dårlige kamp, og så tilmed i en uhyggelig kort sæson?
”Vi spiller flere kampe end Bayern og Manchester City,” sagde cheftræner Thomas Frank til Tipsbladet ved juletid, men nok en gang lå Brentford godt til i tabellen.
Og nok en gang har man nydt godt af at finde spillere fra lavere rækker, der viser sig at slå til i Championship.
Man betalte i 2019 omkring 50 millioner kroner for den unge franskmand Bryan Mbeumo i Ligue 2-klubben Troyes, og han er den store assistmager til denne sæsons nye angrebsfund Ivan Toney.
Nok en gang var Brentford længere nede i hierarkiet, denne gang hos Peterborough i League One, hvor man købte Ivan Toney.
Toney blev som ung købt af Newcastle og siden lejet ud til fire forskellige hold i League One, før han endte hos Peterborough som det femte.
Igen kunne Brentfords analytikere og scouts se et potentiale, og nu er Toney blevet topscorer i Championship med 31 mål, ligesom han scorede en vital, tidlig udligning i sidste weekends returkamp mod Bournemouth, som man endte med at vinde 3-1 efter et rødt til midtstopperen Chris Mepham – der i øvrigt blev solgt til Bournemouth af Brentford for to år siden for 100 millioner kroner.
Sporene af Brentfords gode handler rækker langt, og om det også kan tage Brentford det sidste stykke i Premier League, finder vi ud af lørdag eftermiddag, hvor der er kickoff klokken 16 på Wembley.
Brentford slog Swansea i semifinalen i sidste års playoff, og waliserne skiller sig på påfaldende vis ud her i 2020/21 ved ligesom det danske mesterhold Brøndby at have flere afslutninger mod sig, end man selv er kommet til, hvor Brentford ligesom deres danske søsterklub FC Midtjylland er dominerende i skudstatistikkerne.
Den sammenligning skal Thomas Frank og Brentford nok ikke tænke alt for længe over – Brentford bærer en kedelig statistik i playoff-turneringer i det engelske ligasystem med sig, da man i alle ni tidligere forsøg ikke har formået at rykke op i disse formater, uanset række.

TransferLIVE: Ny gigant bejler til Rashford

Nu reagerer Roskilde Festival på fan-slagsmål

‘En dyr fejl’

FCK-retur droppet

Transfer: Rasmus Falk rejser hjem fra træningslejr

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Brøndby-duo skal væk

Kristoffer Olsson præsenteret i ny klub

Nu kan de hentes gratis

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Henter Emil Riis

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

FC København-handel er gået i hårdknude

Giver grønt lys til stor transfer

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Afvist af United

Forvandlet Tauson spiller sig videre i Wimbledon

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

De viser Brøndby og FCM i Europa

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne