Søndag er der et brag af dimensioner i Premier League, når Arsenal og Manchester City mødes i det nordlige London.
Både Arsenal og City har lidt overraskende nederlag i den seneste uge, men ellers er der lagt op til, at de to superklubber igen i denne sæson skal dyste om mesterskabet, mens både Manchester United og Chelsea ser ud til at tage en mellemsæson til, og Liverpool håber på at lukke hullet op.
Tipsbladet satte i denne uge Thomas Ballegaard, formand for Arsenals danske fanklub og medlem af Arsenals advisory board, stævne for at høre hans syn på dysten med stærke Manchester City.
Han fornemmer et Manchester City, der nu tager Arsenal alvorligt efter en 2022/23-sæson, hvor The Gunners overraskede de fleste, og nok også mange i selve klubben.
– Nej, det ville man ikke gøre nu. City tog dem ikke alvorligt sidste år, for man havde ikke identificeret Arsenal som værende en trussel i sæsonen 22/23. Det lærte man så hen ad vejen, at det måske var en fejl, for Zinchenko kom jo flyvende fra start og også Gabriel Jesus, indtil han blev skadet ved VM. Så man fandt ud af, at det måske ikke var den bedste ide at sende sine næstbedste spillere til Arsenal, siger Thomas Ballegaard til Tipsbladet.
– Det var nok også en af grundene til, at João Cancelo ikke røg til Arsenal. Ham kunne vi ellers godt have brugt, men City ville ikke snakke med os, for der var ingen grund til at lave den samme fejl igen, siger Thomas Ballegaard om den portugisiske back, der efter et forårslån i Bayern endte i Barcelona, selv om Arsenal flere gange i løbet af sommeren forsøgte at komme i betragtning til at være den nye klub i backens fodboldliv.

Men det mislykkedes, og den defensive nyerhvervelse Jurrien Timber blev hurtigt skadet, men alligevel føler Thomas Ballegaard en vis optimisme før søndagens topkamp.
– Vi så jo i Community Shield-kampen, at vi nærmer os. Selv om vi førte ligaen undervejs i sidste sæson og pointmæssigt endte tæt på City, så var der ikke tvivl om udfaldet i de kampe, vi mødte dem, og det var de kampe, der afgjorde det. Der vr fem point imellem i slutstillingen, så en sejr til Arsenal i en af de to kampe havde afgjort det.
– Men City var bedst i begge opgør, og sådan var det. Men de var ikke bedst, da vi mødte dem i Community Shield, og så kan man altid sige, at det ikke er en vigtig kamp, men den betød lige så meget for City, som den gjorde for Arsenal, for ellers havde de skånet deres bedste spillere.
– Så selv om vi vandt med den snævreste margin på straffespark, så vandt vi dog, og det giver en eller anden fornemmelse af, at ”gutter, vi kan sgu godt”. Det giver et mentalt boost, og os, der sidder udenfor, kan se, at afstanden mellem de to klubber er blevet mindre, siger fanklub-formanden om den sæsonåbnende 1-1 kamp på Wembley, hvor Leandro Trossard sikrede det uafgjorte resultat og de efterfølgende straffespark via et afrettet skud i sidste minut.
Læs hele artiklen om Arsenal og Manchester Citys kamp og rivalisering og Arsenals gamle rivalisering med Manchester United i fredagens udgave af Tipsbladet, som du finder sammen med den trykte udgave af Ekstra Bladet.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus