Flere medier reporterede torsdag, at Ralf Rangnick kan blive østrigsk landstræner fra næste sæson af, samtidig med at tyskeren fortsætter som konsulent for Manchester United.
Den plan lyder dog ikke specielt fornuftig, lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Roy Keane.
– Det har været nogle svære måneder [for Rangnick, red.], og jeg tror, at hvis han tager skridtet op [til en konsulentrolle, red.], så kan folk næsten sværte hans omdømme til. For det har været svært. Han har ikke vundet nok kampe. Så jeg tror ikke, at et rent brud vil være en dårlig ting for den nye træner [Erik ten Hag, red.], der kommer ind, lød det således, ifølge The Telegraph, fra Roy Keane efter torsdagens 1-1-kamp mellem Chelsea og Manchester United.
– Det er ikke fremragende. Jeg synes, at det blot øger forvirringen. Hvis han tager landstrænerjobbet, så er det et kæmpe job i sig selv. Så jeg tror, at det vil blive vanskeligt at have begge roller.
Efter Chelsea-kampen holdt Ralf Rangnick selv fast i, at han stadig skal være konsulent for Manchester United i næste sæson.
– Jeg kan bekræfte, at jeg helt sikkert vil fortsætte med min konsulentrolle efter denne sæson. Jeg har ikke sagt, at jeg ville have en stor rolle fremadrettet. Men vi er helt sikkert nået til enighed om både indholdet og tidsaspektet i forhold til min konsulentrolle, lød det således fra Rangnick.
Ralf Rangnick har tre kampe tilbage som Manchester United-cheftræner. Her venter Brentford, Brighton og Crystal Palace.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Colombia – Portugal
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
