Forstår Liverpool-duo: Hvorfor skulle de blive?

Man kan ikke bebrejde Mohamed Salah og Sadio Mané, hvis stjerneduoen forlader Liverpool til fordel for bedre kontrakter i andre klubber. Sådan lyder det fra den tidligere Premier League-målræv Gabriel Agbonlahor.



Både Mohamed Salah og Sadio Mané kommer til at forlade Liverpool, hvis Merseyside-klubben ikke giver stjerneangriberne de kontrakter, de kræver. 

Sådan lyder det fra den tidligere Premier League-målræv Gabriel Agbonlahor, der har fuld forståelse for, at Mané og Salah siger farvel og tak, hvis Liverpool ikke hoster op. 

– Salah og Mané vil ønske at få det, de er værd. Og hvis Liverpool ikke er villige til at give dem det… de er stædige nok spillere. Hvis Kevin De Bruyne får det, hvis Erling Haaland får det, hvis Jadon Sancho får det… så er du nødt til at betale dem det samme, som de spillere får. Hvis du ikke gør det, så smutter de. Og det er nok det, Mané tænker, lyder det således, ifølge Talksport, fra Agbonlahor. 

– Hvis Bayern München kan betale ham det, han fortjener, og give ham den kontraktlængde, han kræver, så smutter han. Når du ser på Mbappé-kontrakten, De Bruyne, der forhandler sin egen kontrakt… du ser det, Haaland får. Og agenterne er bevidst om niveauet i de kontrakter. Og Salah tænker ‘jeg bliver topscorer sæson efter sæson, så I betaler mig det, jeg vil have, ellers smutter jeg’. Det samme gælder Mané. De elsker Liverpool, de har været der i en årrække, men hvis du ikke giver dem det, de er værd, hvorfor skulle de så blive?

Både Sadio Mané og Mohamed Salah har kontraktudløb i 2023, og førstnævnte har i denne uge meldt ud, at han efter Champions League-finalen vil svare på, om han bliver i Liverpool. Det kan du læse om HER.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

AaB dæmper superligaforventninger

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

De er enige med Mathias Jensen

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar