Forstår Liverpool-duo: Hvorfor skulle de blive?

Man kan ikke bebrejde Mohamed Salah og Sadio Mané, hvis stjerneduoen forlader Liverpool til fordel for bedre kontrakter i andre klubber. Sådan lyder det fra den tidligere Premier League-målræv Gabriel Agbonlahor.



Både Mohamed Salah og Sadio Mané kommer til at forlade Liverpool, hvis Merseyside-klubben ikke giver stjerneangriberne de kontrakter, de kræver. 

Sådan lyder det fra den tidligere Premier League-målræv Gabriel Agbonlahor, der har fuld forståelse for, at Mané og Salah siger farvel og tak, hvis Liverpool ikke hoster op. 

– Salah og Mané vil ønske at få det, de er værd. Og hvis Liverpool ikke er villige til at give dem det… de er stædige nok spillere. Hvis Kevin De Bruyne får det, hvis Erling Haaland får det, hvis Jadon Sancho får det… så er du nødt til at betale dem det samme, som de spillere får. Hvis du ikke gør det, så smutter de. Og det er nok det, Mané tænker, lyder det således, ifølge Talksport, fra Agbonlahor. 

– Hvis Bayern München kan betale ham det, han fortjener, og give ham den kontraktlængde, han kræver, så smutter han. Når du ser på Mbappé-kontrakten, De Bruyne, der forhandler sin egen kontrakt… du ser det, Haaland får. Og agenterne er bevidst om niveauet i de kontrakter. Og Salah tænker ‘jeg bliver topscorer sæson efter sæson, så I betaler mig det, jeg vil have, ellers smutter jeg’. Det samme gælder Mané. De elsker Liverpool, de har været der i en årrække, men hvis du ikke giver dem det, de er værd, hvorfor skulle de så blive?

Både Sadio Mané og Mohamed Salah har kontraktudløb i 2023, og førstnævnte har i denne uge meldt ud, at han efter Champions League-finalen vil svare på, om han bliver i Liverpool. Det kan du læse om HER.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Thomas Frank scorer sommerjob

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’