Køge, januar 2005. En 18-årig engelsk midterforsvarer lander på dansk grund. Køge Boldklub ligger på i 1. division, men klubejer Clive Stapleton har gode relationer til den engelske League One-klub Wallsall, der på daværende tidspunkt trænes af Arsenal-legenden Paul Merson. Stapleton sender derfor sin cheftræner, Greg Rioch, til Wallsall for at finde et par englændere, som kan forstærke det ambitiøse Køge-mandskab. Én af dem er 18-årige Scott Dann.
– Vi valgte to spillere, som vi virkelig kunne lide. Men Scott Dann skilte sig ud, selv om han kun var 18 år gammel. Han havde to gode fødder, var ekstremt aggressiv og meget teknisk stærk, fortæller Greg Rioch, der i dag styrer Championship-klubben Coventrys akademi, til tipsbladet.dk.
Scott Dann viste med det samme, at han var en dygtig midterforsvarer på trods af, at han blot var 18 år gammel og langt væk hjemmefra. Englænderen spillede vinterens træningskamp for Køge og imponerede holdkammeraterne.
– Han var en rigtig god spiller. En stærk og høj forsvarsspiller, der var meget britisk i sin facon og i sit spil. Han gik hårdt til den i nærkampene og havde en rigtig fed indstilling, fortæller den tidligere Køge-anfører, midtbanespilleren Mads Olsen.
Hjemve i Køge
Men noget var galt. Scott Dann kunne ikke falde til i Køge. Han var kommet til Danmark med sine to landsmænd, Jamie Tandy og Sean Platt, men de tog hurtigt flyet retur til England. Det efterlod Dann alene.
– Jeg husker ham som meget ung, og det var han præget af. Det fungerede ikke for ham udenfor banen, og det havde tydeligvis indflydelse på hans spil. Han magtede ikke at bo så langt væk fra alt det, han kendte. Samtidig var klubben ikke gearet til at tage sig af ham. Han og de andre unge englændere krævede for meget opmærksomhed og støtte. Det gik slet ikke. Jeg kan huske, at Greg en gang sagde, at han brugte ligeså meget tid på vores unge englændere, som han brugte på resten af truppen tilsammen. Det siger ligesom det hele, fortæller Mads Olsen.
Scott Dann blev i Køge henover foråret, men det blev blot til to kampe i den sort- og hvidstribede dragt, inden midterforsvareren med det uforløste potentiale vendte næsen hjemad.
– Scott gjorde det godt, men han havde virkelig meget hjemve. Det var svært for ham, og det påvirkede ham meget. Jeg tilbød ham, at han kunne tage hjem en uges tid, men det havde han ikke lyst til. Han ville helt hjem. Hjem til Wallsall. Så det fik han lov til. Jeg kan huske, at jeg kørte ham til lufthavnen og vinkede farvel til ham. Jeg var ked af at se ham tage afsted, forklarer Greg Rioch.
Fra intet til alt
Månederne efter Scott Danns hjemkomst blev tilbragt på lån i mindre engelske klubber, inden han for alvor bed sig fast på holdet i Wallsall. I mellemtiden var hans gamle træner i Køge blevet akademidirektør i Coventry fra den næstbedste række, The Championship. Greg Rioch havde ikke glemt Danns kvaliteter, og han bad derfor Coventry-manager Ian Dowie om at hente forsvarsspilleren til klubben. Som sagt, så gjort. I januar 2008 – næsten tre år efter opholdet i Køge – blev Greg Rioch og Scott Dann genforenet. Og Dann skuffede ikke. Tværtimod. I løbet af bare et halvt år spillede han sig op som en af klubbens absolut bedste spillere, og det blev i sommeren 2008 belønnet med anførerbindet i Coventry og kampe på det engelske U/21-landshold.
– Han er ikke den bedste spiller, jeg har set. Men han er den der arbejder allerhårdest i løbet af ugen. Han er en leder og en helt igennem fantastisk fyr både på og udenfor banen. Derfor blev han anfører, og derfor blev han solgt til Premier League, bedyrer Rioch.
For det var lige præcis hvad han blev. I sommeren 2009 blev Scott Dann solgt til Birmingham for en pris på over 30 millioner kroner. Et år senere er han som 23-årig bredt anerkendt som en af de bedste midterforsvarere i Premier League, og de seneste uger har jungletrommerne buldret med nyt om et muligt klubskifte til Manchester United og en udtagelse til Fabio Capellos engelske landshold. Unægteligt store sager for en spilller, som for få år siden havde det svært i den danske 1. division.
– Jeg faldt faktisk over hans navn for nylig på tekst-tv. Jeg tænkte, at navnet lød bekendt, og så fandt jeg ud af, at jeg havde spillet med ham dengang i Køge. Jeg havde bestemt ikke regnet med, at han nogensinde ville slå igennem i Premier League og i øvrigt blive rygtet til en klub som Manchester United. Det er virkelig imponerende, hvad han er blevet til, siger Mads Olsen, som uden tvivl vil følge sin gamle holdkammerat tæt i de kommende år.
Det samme vil Greg Rioch, som fortsat taler med den tidligere Køge- og måske kommende Manchester United-spiller.
– Scott har altid sagt, at selv om det var en meget svær tid for ham, var det en god og lærerig oplevelse at komme til Danmark. Det har været med til at forme ham til den spiller, han er i dag, slutter den tidligere Køge-træner.
For fem år siden var det spillere som holdkammeraten Mads Olsen, der blev dækket op af Scott Dann til træning. I sidste uge neutraliserede forsvarsspilleren Liverpool-stjernen Fernando Torres. Lørdag venter et lokalderby mod West Bromwich på en opadgående Premier League-stjerne med en besynderlig fodboldfortid.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
Klar transferbesked til Christian Eriksen
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT
Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED