Brentford-manager Thomas Frank hylder sine spilleres “utrolige” mentalitet, efter at holdet fredag aften stjal sejren i sidste sekund hjemme mod Watford.
Sejrsmålet til 2-1 blev scoret af Bryan Mbeumo på et straffespark i det 95. minut, og det betyder, at Brentford rykker op på en niendeplads i Premier League.
– Det er vanvittigt. Det her er, hvad fodbold handler om. Det er disse øjeblikke, vi arbejder så hårdt for at prøve at opnå, siger Thomas Frank til BBC Sport efter kampen.
Undervejs var det ellers Watford, der kom bedst fra start, da Emmanuel Dennis bragte udeholdet foran midtvejs i første halvleg.
I anden halvleg begyndte Brentford dog for alvor at presse på, og det blev belønnet, da Pontus Jansson efter 84. minutter headede et indlæg i kassen, inden Mbeumo sendte hjemmeholdets tilhængere i ekstase.
Til BBC Sport fortæller Thomas Frank, at han er særligt stolt over sine spilleres reaktion efter udligningen.
– Vi har temmelig mange skader, vi stiller op med spillere væk fra deres normale positioner, og vi går bare ind og angriber. Vi stiller os ikke tilfreds med uafgjort. Sikke en utrolig mentalitet fra holdet.
– Vi udligner i det 84. minut og går stadig efter sejren. Det er vildt.
Hos Watford siger manager Claudio Ranieri ifølge nyhedsbureauet AFP, at hans hold må lære at kæmpe for livet i Premier League efter nederlaget.
– Det er en misset chance. Vi vidste, at det var en vigtig kamp. Brentford var klar til at kæmpe, og det var nogle af mine spillere ikke. Hvert eneste øjeblik er en kamp, og vi er nødt til at blive klogere, siger italieneren.
Watford ligger tre point over nedrykningsstregen i Premier League. Holdet har dog spillet to kampe mere end Burnley og en kamp mere end Newcastle og Norwich, der ligger på de tre nederste pladser med ti point hver.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
Raser: Det er latterligt!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
MEDIE
