Liverpool skal have ny cheftræner til sommer, og det bliver store sko at udfylde, når Jürgen Klopp takker af på Anfield.
Både The Athletic og The Guardian har peget på Thomas Frank som en af de trænere, der kan være i spil til Liverpool-jobbet, og ifølge Viaplay-ekspert Jan Mølby er det ikke utænkeligt, at den danske træner kan afløse Klopp i Liverpool.
Der er nemlig én særlig ting, der taler til Thomas Franks fordel, og det er den spillestil, den tidligere Brøndby-træner har praktiseret i Brentford.
– Jeg vil tro, at det første, som Liverpool foretager sig, det er at få en eller anden analytiker til at kigge på managerens spillestil og hvad der passer bedst til Liverpool. De vil selvfølgelig gerne have en manager, der er skræddersyet til de spillere, de har lige nu, siger Jan Mølby og fortsætter.
– Og der kommer Thomas Frank til at se rigtigt godt ud, på grund af den spillestil, han har. For han har også en meget direkte spillestil.
De vil selvfølgelig gerne have en manager, der er skræddersyet til de spillere, de har lige nu.
Ifølge Jan Mølby er Thomas Frank faktisk den træner, der rent spillemæssigt ligner den mest oplagte kandidat.
– Xabi Alonso er favorit til jobbet, men hans Leverkusen-hold spiller ikke, som Liverpool spiller. Der er nogle ting, han skal lave om på. Der er nogle ting, de skal være bedre til, hvis han skal passe ind i Liverpool.
– Nagelsmann og De Zerbi i Brighton passer utroligt godt ind, men den, der egentlig kommer bedst ud af det, det er Thomas Frank, siger Jan Mølby.
Den tidligere Liverpool-spiller peger afslutningsvist på, at det også taler til Thomas Franks fordel, at den danske træner har overpræsteret i forhold til sit beskedne lønbudget i Brentford.
Thomas Frank og Brentfords næste kamp er mandag aften, hvor Manchester City kommer på besøg.
Se Jan Mølbys analyse af Thomas Franks muligheder for at komme til Liverpool i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage