Det er kun omtrent to måneder siden, at Antonio Conte blev ansat i Tottenham, men London-klubben bør ikke tage italieneren for givet.
Sådan lyder det fra den tidligere Tottenham-spiller Jamie O’Hara, der nu opfordrer klubben til at få brugt nogle penge på forstærkninger.
– Har I bemærket, at hans interviews på seneste er blevet en smule stikkende og spicy? Jeg tror, at vi er nødt til at få lavet nogle indkøb, i den grad. Nogle af spillerne er bare ikke gode nok, og fansene vender sig imod dem. Man har en verdensklassetræner, så al opmærksomheden er rettet mod spillerne. Og nogle af dem har bare ikke niveauet, lyder det således, ifølge talkSPORT, fra Jamie O’Hara.
Antonio Conte forlod i sommer Inter, selvom Milano-klubben netop var blevet italienske mestre. Og ifølge Jamie O’Hara bør Tottenham-ledelsen således forstå, at Conte er typen, der ikke finder sig i særligt meget.
– Jeg er stadig positiv, men vi har brug for spillere. Vi har brug for en midterforsvarer, en boks-til-boks-spiller og to wingbacker. Ejeren må til lommerne, jeg er led og ked af at tale om det. Antonio Conte siger, at de har brug for forstærkninger. Tottenham må til lommerne. Gå ud og køb nogle kvalitetsspillere, lyder det således fra Jamie O’Hara.
– Fansene er trætte af at høre det samme gamle vrøvl. Man kan allerede se det i Antonio Contes interviews, når han siger, at de er nødt til at forstærke sig og hente spillere. Som træner er man nødt til at være meget forsigtig. De [klubben, red.] kan sige hvad de vil, for at få ham ind. ‘Vi giver dig dit, og vi giver dig dat. Vi skal nok støtte dig’.
– Men tingene kan ændre sig meget hurtigt, når du er i det. Og det ville ikke overraske mig, hvis Antonio Conte siger farvel og tak, hvis han i slutningen af januarvinduet ikke har fået to eller tre spillere. Han vil komme til at skændes med Daniel Levy [Tottenhams bestyrelsesformand, red.], hvis han ikke får det, han peger på. Daniel Levy er nødt til at komme på banen og hente nogle topkvalitetsspillere for at få Tottenham i top fire, for muligheden er der for os i den her sæson.
Tottenam ligger aktuelt på sjettepladsen i Premier League-tabellen, to point efter Arsenal, der indtager fjerdepladsen. Tottenham har dog to kampe i hånden.
LIVE
LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding
DAGENS SPILFORSLAG
Langgaber mellem Blå og Blå
HELT VILDT
Protesterer efter dansk drømmekamp
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.
Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis tæt på stort job
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
‘Det er dramatisk!’
EKSKLUSIVT
Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
Benhård Brian Riemer-melding
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
INTERVIEW
Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TOPNYHED
FCM-keeper med flest redninger i Europa League
EKSKLUSIVT
Gode venner fra PSV genforenet i Danmark
Så blev det officielt
INTERVIEW
Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig
Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
CUSTOM
Brighton – Liverpool
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
Messi rammer gyldent tal
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
INTERVIEW
