S tort set hele sommeren har Manchester United været meldt interesserede i Frenkie de Jong fra FC Barcelona, og den hollandske midtbanespiller er angiveligt manager Erik ten Hags drømmesigning denne sommer.
Men et skifte ser ikke ud til at være tæt på, og i stedet sættes FC Barcelona-stjernen nu i forbindelse med Chelsea.
Og det får klublegenden Gary Neville til at kritisere Manchester Uniteds transferafdeling for ikke at støtte ordentligt op om Erik ten Hag.
– Jeg synes, [Erik ten Hag] har haft en virkelig imponerende start, en selvsikker start… og han er ikke blevet støttet af banen af en organisation, der kan skaffe ham de spillere, han ønsker.
– Hvis du sagde til mig for to måneder siden, at Manchester United ville have Fred og McTominay på midtbanen, og man ville have Martial oppe foran – som alle Manchester United-fans og -trænere havde afskrevet… Så ville jeg sige, at manageren ikke har det nemt.
– Alle de andre klubber… Chelsea henter Raheem Sterling ind. City henter Erling Haaland. Darwin Nunez tager til Liverpool. Og så har du Manchester United, som dybest set ikke kan få en spiller ind ad døren, siger Gary Neville i programmet The Overlap ifølge Daily Mail og tilføjer:
– De gamle problemer ser ud til at være der fortsat, i forhold til ikke at kunne få handler på plads. Alle Manchester United-fans er en smule trætte af det. Jeg sagde dette om Jadon Sancho, og det er det samme nu med De Jong – det når til det punkt, hvor en signing, der burde være spændende for klubben, trækker så længe ud, at man faktisk i sidste ende faktisk mister interessen for signingen. Det bliver næsten lidt pinligt.
Manchester United har hentet en håndfuld nye spillere denne sommer i form af Christian Eriksen på en fri transfer, Lisandro Martinez fra Ajax samt Tyrell Malacia fra Feyenoord.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
STORT INTERVIEW