S tort set hele sommeren har Manchester United været meldt interesserede i Frenkie de Jong fra FC Barcelona, og den hollandske midtbanespiller er angiveligt manager Erik ten Hags drømmesigning denne sommer.
Men et skifte ser ikke ud til at være tæt på, og i stedet sættes FC Barcelona-stjernen nu i forbindelse med Chelsea.
Og det får klublegenden Gary Neville til at kritisere Manchester Uniteds transferafdeling for ikke at støtte ordentligt op om Erik ten Hag.
– Jeg synes, [Erik ten Hag] har haft en virkelig imponerende start, en selvsikker start… og han er ikke blevet støttet af banen af en organisation, der kan skaffe ham de spillere, han ønsker.
– Hvis du sagde til mig for to måneder siden, at Manchester United ville have Fred og McTominay på midtbanen, og man ville have Martial oppe foran – som alle Manchester United-fans og -trænere havde afskrevet… Så ville jeg sige, at manageren ikke har det nemt.
– Alle de andre klubber… Chelsea henter Raheem Sterling ind. City henter Erling Haaland. Darwin Nunez tager til Liverpool. Og så har du Manchester United, som dybest set ikke kan få en spiller ind ad døren, siger Gary Neville i programmet The Overlap ifølge Daily Mail og tilføjer:
– De gamle problemer ser ud til at være der fortsat, i forhold til ikke at kunne få handler på plads. Alle Manchester United-fans er en smule trætte af det. Jeg sagde dette om Jadon Sancho, og det er det samme nu med De Jong – det når til det punkt, hvor en signing, der burde være spændende for klubben, trækker så længe ud, at man faktisk i sidste ende faktisk mister interessen for signingen. Det bliver næsten lidt pinligt.
Manchester United har hentet en håndfuld nye spillere denne sommer i form af Christian Eriksen på en fri transfer, Lisandro Martinez fra Ajax samt Tyrell Malacia fra Feyenoord.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Panama – England
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED