Gary Neville revser Man Utd for transfersaga

Gary Neville er slet ikke imponeret over Manchester United og transfersagaen vedrørende Frenkie de Jong.



S tort set hele sommeren har Manchester United været meldt interesserede i Frenkie de Jong fra FC Barcelona, og den hollandske midtbanespiller er angiveligt manager Erik ten Hags drømmesigning denne sommer.

Men et skifte ser ikke ud til at være tæt på, og i stedet sættes FC Barcelona-stjernen nu i forbindelse med Chelsea.

Og det får klublegenden Gary Neville til at kritisere Manchester Uniteds transferafdeling for ikke at støtte ordentligt op om Erik ten Hag.

– Jeg synes, [Erik ten Hag] har haft en virkelig imponerende start, en selvsikker start… og han er ikke blevet støttet af banen af en organisation, der kan skaffe ham de spillere, han ønsker.

– Hvis du sagde til mig for to måneder siden, at Manchester United ville have Fred og McTominay på midtbanen, og man ville have Martial oppe foran – som alle Manchester United-fans og -trænere havde afskrevet… Så ville jeg sige, at manageren ikke har det nemt.

– Alle de andre klubber… Chelsea henter Raheem Sterling ind. City henter Erling Haaland. Darwin Nunez tager til Liverpool. Og så har du Manchester United, som dybest set ikke kan få en spiller ind ad døren, siger Gary Neville i programmet The Overlap ifølge Daily Mail og tilføjer:

– De gamle problemer ser ud til at være der fortsat, i forhold til ikke at kunne få handler på plads. Alle Manchester United-fans er en smule trætte af det. Jeg sagde dette om Jadon Sancho, og det er det samme nu med De Jong – det når til det punkt, hvor en signing, der burde være spændende for klubben, trækker så længe ud, at man faktisk i sidste ende faktisk mister interessen for signingen. Det bliver næsten lidt pinligt.

Manchester United har hentet en håndfuld nye spillere denne sommer i form af Christian Eriksen på en fri transfer, Lisandro Martinez fra Ajax samt Tyrell Malacia fra Feyenoord. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.



På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel

Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig

I dialog med Brøndby

‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’

Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Jens Jønsson på blokken i Champions League-klub

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Her er Superligaens 5 bedste spillere 

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Historisk triumf: ‘Jeg har hørt meget for det!’

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg

En kæmpe sejr

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Opløftende melding for ‘AC’

Fortæller overraskende historie om Vingegaard

Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’

De er 2025-mestre i Superligaen

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Tæt løb: Jesper Hansen vinder Det Gyldne Bur

Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Jubler over dansker: Dette er bare starten

Helt vild med Oscar Schwartau

– Det vil være fuldstændigt magisk

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

Hoff Thorup er favorit til jobbet, men…

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur

“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”

150 millioner ansøgninger til VM-billetter

Vanvittigt imponerende – du kan gøre det igen!

Cristiano Ronaldo har sat jagten ind

‘PC’ rasende over falske historier

Right to Dream vinder stor pris

Målmandsreserve kastes for løverne i Rom

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Topklub overvejede Svensson og Hoff Thorup