Gary Neville revser Man Utd for transfersaga

Gary Neville er slet ikke imponeret over Manchester United og transfersagaen vedrørende Frenkie de Jong.



S tort set hele sommeren har Manchester United været meldt interesserede i Frenkie de Jong fra FC Barcelona, og den hollandske midtbanespiller er angiveligt manager Erik ten Hags drømmesigning denne sommer.

Men et skifte ser ikke ud til at være tæt på, og i stedet sættes FC Barcelona-stjernen nu i forbindelse med Chelsea.

Og det får klublegenden Gary Neville til at kritisere Manchester Uniteds transferafdeling for ikke at støtte ordentligt op om Erik ten Hag.

– Jeg synes, [Erik ten Hag] har haft en virkelig imponerende start, en selvsikker start… og han er ikke blevet støttet af banen af en organisation, der kan skaffe ham de spillere, han ønsker.

– Hvis du sagde til mig for to måneder siden, at Manchester United ville have Fred og McTominay på midtbanen, og man ville have Martial oppe foran – som alle Manchester United-fans og -trænere havde afskrevet… Så ville jeg sige, at manageren ikke har det nemt.

– Alle de andre klubber… Chelsea henter Raheem Sterling ind. City henter Erling Haaland. Darwin Nunez tager til Liverpool. Og så har du Manchester United, som dybest set ikke kan få en spiller ind ad døren, siger Gary Neville i programmet The Overlap ifølge Daily Mail og tilføjer:

– De gamle problemer ser ud til at være der fortsat, i forhold til ikke at kunne få handler på plads. Alle Manchester United-fans er en smule trætte af det. Jeg sagde dette om Jadon Sancho, og det er det samme nu med De Jong – det når til det punkt, hvor en signing, der burde være spændende for klubben, trækker så længe ud, at man faktisk i sidste ende faktisk mister interessen for signingen. Det bliver næsten lidt pinligt.

Manchester United har hentet en håndfuld nye spillere denne sommer i form af Christian Eriksen på en fri transfer, Lisandro Martinez fra Ajax samt Tyrell Malacia fra Feyenoord. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

FC København – OB



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Offentliggøres i dag

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller