Gary Neville revser Man Utd for transfersaga

Gary Neville er slet ikke imponeret over Manchester United og transfersagaen vedrørende Frenkie de Jong.



S tort set hele sommeren har Manchester United været meldt interesserede i Frenkie de Jong fra FC Barcelona, og den hollandske midtbanespiller er angiveligt manager Erik ten Hags drømmesigning denne sommer.

Men et skifte ser ikke ud til at være tæt på, og i stedet sættes FC Barcelona-stjernen nu i forbindelse med Chelsea.

Og det får klublegenden Gary Neville til at kritisere Manchester Uniteds transferafdeling for ikke at støtte ordentligt op om Erik ten Hag.

– Jeg synes, [Erik ten Hag] har haft en virkelig imponerende start, en selvsikker start… og han er ikke blevet støttet af banen af en organisation, der kan skaffe ham de spillere, han ønsker.

– Hvis du sagde til mig for to måneder siden, at Manchester United ville have Fred og McTominay på midtbanen, og man ville have Martial oppe foran – som alle Manchester United-fans og -trænere havde afskrevet… Så ville jeg sige, at manageren ikke har det nemt.

– Alle de andre klubber… Chelsea henter Raheem Sterling ind. City henter Erling Haaland. Darwin Nunez tager til Liverpool. Og så har du Manchester United, som dybest set ikke kan få en spiller ind ad døren, siger Gary Neville i programmet The Overlap ifølge Daily Mail og tilføjer:

– De gamle problemer ser ud til at være der fortsat, i forhold til ikke at kunne få handler på plads. Alle Manchester United-fans er en smule trætte af det. Jeg sagde dette om Jadon Sancho, og det er det samme nu med De Jong – det når til det punkt, hvor en signing, der burde være spændende for klubben, trækker så længe ud, at man faktisk i sidste ende faktisk mister interessen for signingen. Det bliver næsten lidt pinligt.

Manchester United har hentet en håndfuld nye spillere denne sommer i form af Christian Eriksen på en fri transfer, Lisandro Martinez fra Ajax samt Tyrell Malacia fra Feyenoord. 

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England

FC København kan miste endnu en stjerne

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Afsløring: FC København sælger Achouri

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

‘Horsens var et helvede’

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’