Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.
Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.
Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.
The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.
Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.
Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.
– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.
Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
LIVE
TransferLIVE: Jakob Breum til lægetjek i Frankrig
Eksperter raser: Hvad med Messi?
Forstår intet af Bisseck-beslutning
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
HELT VILDT