Gigantklub følger Mads Hermansen tæt

Ifølge The Telegraph kan Leicester blive nødt til at sælge Mads Hermansen, fordi oprykkerne muligvis har overtrådt de såkaldte PSR-regler.



Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.

Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.

Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.

The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.

Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.

Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.

– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.

Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Neymar er tilbage

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Dansk stortalents værdi eksploderer

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Chelsea – Tottenham

“Brøndby er skræddersyet til ham”



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Freiburg – Aston Villa

‘Er den største Bournemouth-fan’