Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.
Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.
Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.
The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.
Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.
Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.
– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.
Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
MEDIE