Gigantklub følger Mads Hermansen tæt

Ifølge The Telegraph kan Leicester blive nødt til at sælge Mads Hermansen, fordi oprykkerne muligvis har overtrådt de såkaldte PSR-regler.



Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.

Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.

Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.

The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.

Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.

Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.

– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.

Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.







LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

I svime over Højlund

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Vild udtalelse om Nathan Trott

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Samler informationer om FCK’er

Superliga-stortalenter topper international liste

Manchester United jagter Liverpool-profil



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Medie peger på FC København

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Trods krise: Freder Superliga-træner

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Forlænger med stortalent

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Chido Obi var ustyrlig



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

– Det er absolut bekymrende!

Brøndby henter stort målmandstalent

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Celtic – Stuttgart

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Benfica – Real Madrid

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz