Gigantklub følger Mads Hermansen tæt

Ifølge The Telegraph kan Leicester blive nødt til at sælge Mads Hermansen, fordi oprykkerne muligvis har overtrådt de såkaldte PSR-regler.



Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.

Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.

Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.

The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.

Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.

Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.

– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.

Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.





Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: FC København binder stortalent

Frederik Birk bryder tavsheden

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Kæmpe forløsning for FC København

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Bombe på vej – sker det i dag? 

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering