Gigantklub følger Mads Hermansen tæt

Ifølge The Telegraph kan Leicester blive nødt til at sælge Mads Hermansen, fordi oprykkerne muligvis har overtrådt de såkaldte PSR-regler.



Han er i gang med sin debutsæson i Premier League, men Mads Hermansen har i løbet af kort tid overbevist de fleste om, at han har niveauet til at spille med på det absolut øverste niveau.

Allerede i sommer blev Mads Hermansen sat i forbindelse med Chelsea, og nu peger The Telegraph, at den tidligere Brøndby-målmand bliver fulgt tæt af Manchester United.

Ifølge The Telegraph risikerer Leicester snart at ende i en yderst alvorlig situation, hvor oprykkerne kan blive mere eller mindre tvunget til at sælge Mads Hermansen, der er det mest værdifulde transferobjekt i spillertruppen.

The Telegraph skriver, at Leicester på tirsdag får svar på, om klubben har overtrådt de såkaldte PSR-regler (profitability og sustainability rules) for anden gang i løbet af 10 måneder. I det tilfælde risikerer Leicester at følge i fodsporene på Everton og Nottingham Forest, der i sidste sæson fik fratrukket point som straf for overtrædelse af PSR-reglerne.

Ifølge The Telegraph har flere rivaliserende Premier League-klubber en forventning om, at Premier League kommer til at lægge en hård linje overfor Leicester.

Oprykkerne arbejder i øjeblikket på at nedbringe klubbens omkostninger, men ifølge The Telegraph har Leicester en intention om at vende tilbage til strategien med at sælge en nøglespiller hver sommer, således at man fremadrettet er sikker på at overholde PSR-reglerne.

– Mads Hermansen, den danske målmand, fremstår som det mest oplagte salg efter at have imponeret i Premier League i denne sæson. Rivaliserende klubber er blevet gjort opmærksomme på hans tilgængelighed, og i 2-2-kampen mod Brighton (i december, red.) var Manchester Uniteds chief goalkeeping scout Tony Coton på plads for at se Hermansen i aktion, skriver The Telegraph.

Leicester, der aktuelt ligger næstsidst i Premier League, har i de seneste fire ligakampe måttet undvære Mads Hermansen, der i øjeblikket sidder ude med en skade.





EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Viborg FF – Brøndby IF

FCK-bænken var rasende!

Boilesen peger på FC København

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

OB – FC Midtjylland

FC Fredericia – AGF

United fortryder: Stor uenighed om Rashford



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Salah strålede for Liverpool

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

For første gang siden 1999!

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



FANKLUBBEN

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Danmark indleder med et brag mod Norge

Præsenterer Thomas Franks afløser

‘Jeg skammer mig’

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Kryds i H.C. Andersens hjemby

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Stort Brøndby-boost