Anderlecht har stolte fodboldtraditioner, men de sidste mange år har klubben spillet langt under tidligere tiders niveau.
Aktuelt indtager man 11. pladsen i Jupiler Pro League, hvilket kostede nyansatte Felice Mazzù jobbet tilbage i oktober, og nu er det så op til danske Brian Riemer at vende skuden.
Den tidligere Brentford-assistent er klubbens nye cheftræner frem til 2024, og han sammenligner opgaven i Anderlecht med den, der lykkedes så godt i Brentford.
– Ingen forventede, at Brentford skulle ende i Premier League. Da vi sagde, at vi ville rykke op, så troede folk, at vi var sindssyge. Folk grinte af os. Men vi gjorde det, og det var uden overhovedet at have det dyreste budget, siger Brian Riemer ifølge voetbalnieuws.be.
I fire år var 44-årige Brian Riemer Thomas Franks højre hånd på sidelinjen i Brentford, hvor det lykkedes dem at sikre klubben oprykning til Premier League i 2021. Den position har man siden fastholdt.
Nu skal Brian Riemer så stå på egne ben i Anderlecht som cheftræner. Størstedelen af karrieren har danskeren brugt som assistenttræner og ungdomstræner i blandt andet FC København og Brentford.
Brian Riemer er allerede påbegyndte forberedelserne til forårssæsonen i Anderlecht, da han har stået i spidsen for klubben i to træningskampe. Her har man spillet uafgjort og vundet mod henholdsvis OFI og Panetolikos.
Cheftræneren har fået en kontrakt frem til 2024, og det samme har hans danske kompagnon, Jesper Fredberg, der er klubbens fodbolddirektør og manden, der ansatte Brian Riemer.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
INTERVIEW