Guardiola er bekymret over kæmpe City-krise

Manchester City er i sin største krise under Pep Guardiola, og det er ikke kun mesterskabet, der er i fare.



Torsdag klokken 13.30 skal Manchester City på hjemmebane mod Everton forsøge at arbejde sig et stykke ud af den store resultatmæssige krise, man er havnet i.

Blot én sejr er det blevet til i holdets 12 seneste kampe på tværs af alle turneringer. Ni af kampene er blevet tabt. En fuldstændig uhørt dårlig stime for City under Pep Guardiola.

Man er røget ud af Liga Cuppen, avancement i Champions League er pludselig på vippen, og fra at have toppet Premier League efter ni spillerunder er City nu nede på syvendepladsen.

Vinder Liverpool sin udsatte kamp, vil City være 15 point efter Arne Slots mandskab knap midtvejs i sæsonen. Men endnu mere problematisk er det, at den vigtige plads i top-4 er i reel fare.

– Det eneste hold, som har været i Champions League de seneste mange år, er Manchester City. Nu er vi i fare for ikke at komme det. Selvfølgelig er vi det, lyder det fra Guardiola ifølge Reuters.

Før Boxing Day-kampene torsdag er der fire point op til Nottingham Forest, som sensationelt indtager fjerdepladsen i Premier League. Chelsea og Arsenal ligger henholdsvis nummer to og tre i tabellen.

Det er svært at forestille sig, at Citys stjernebesatte mandskab ikke finder melodien igen, men Pep Guardiola opfordrer folk til at anerkende, hvor hård konkurrencen er i Premier League.

– Når jeg har sagt det før, har folk grinet. De har sagt: “at kvalificere sig til Champions League er ikke en succes” (for Manchester City, red.). Men jeg ved det, for selv storklubber misser den i dette land, lyder det fra City-træneren.

Manchester City har vundet det engelske mesterskab seks af de seneste syv sæsoner. Alle gange med Guardiola ved roret.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Parken kåret til Superligaens bedste bane

FC Midtjylland henter ny back

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Overvejer AGF-forlængelse

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig