Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice.
Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe.
Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.
– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic.
Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren.
– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse.
Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer.
– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub.
– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner.
Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
OPTAKT
OB – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
TIPSBLADETS DOM