Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han vender hjem til FC København

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er interesseret i Christian Eriksen

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

De vil gerne have Jens Jønsson

17 minutter for United – nu skal han til VM

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’