Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 







LIVE

LIVE: Disse klubber jagter Roony Bardghji

Ringet op af Brøndby-træner

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ivan Toney klar på choktransfer



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – Sønderjyske

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

Chelsea – Manchester United

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

– Han vinder Ballon d’Or!

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Farzam: Nu bliver det for barnligt

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Helt vild med Brøndby-profil

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Nu klager FC Barcelona igen

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Motivation til forskel i Lens

Fremhæver stort Brøndby-talent

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!