Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 





Svensk målræv afviser skifte til Superliga-rivaler



TRANSFER

Kæmpetransfer? ‘Jeg forventer, han skifter’


– Han ved godt, at det er noget skidt

I flæsket på Nicolai Poulsen: Det er torskedumt



Koster 545 mio. – vil til Manchester United

Derfor var han helt ude af Brøndby-truppen

Kæmper for at komme af med Pione Sisto

Hoff Thorup under pres – Wilshere kan afløse ham

Her er fem bud på en ny AaB-træner



TOPNYHED

Skuffede i 4. division – FCK-emne er ‘eksploderet’


Ført fra hinanden efter slutfløjt i Parken

Kvistgaarden forklarer: ‘Nogle rigtig søde øjne’

FCK på plads i Sverige – kiggede på venstre back

Hev fat i Achouri: Vi kender jo Felix Beijmo



TOPNYHED

Laudrup spår stort drama: Alle bliver ramt


En genistreg af dimensioner, Neestrup!

Sky Sport: ‘PC’ vil hente Neestrup

Dybt utilfredse: Det er meget kontroversielt

I dialog med Brøndby

Bitter Randers-træner: ‘For dårligt!’


Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Kære FC København: Hvad venter I på?


Brian Priske kædes sammen med stort trænerjob

Frederik Birk: Det får du mig ikke til at sige!

‘Hvad tror du selv? Ingen kommentarer!’

Alle i Superligaen burde jagte Silkeborg-stjerne



Brandvarme Makienok sænker OB

Så presset er din Superliga-klub

Udlejet FCK’er fortsætter storform: Assistkonge!

Driller Brøndby-helt: ‘Vattet spark!’

Trænerkarusellen har fart på i Aalborg

Thomas Mikkelsen hyldes i Brøndby

Legendesøn scorer mål på samlebånd i Brøndby

Neestrup ryster på hovedet af snak om kæmpe budget


EKSKLUSIVT

FCM-stjerne: – Jeg ved ikke, om jeg er enig


AaB-boss: Vi har snart en ny cheftræner

‘Du får ikke din Viaplay-overskrift’

Hyldes af Christian Eriksen

Lukas Hradecky kan lave kontroversielt skifte

‘Det er hans skyld, hvis de rykker ned’

Tidl. AGF’er fremhæver FCK-stjerner: Fantastiske! 

Stor bet: Brøndby-profil ude med skade

Peter Sørensen: Det har været selvmorderisk, AaB!

Laudrup om dansker: Måske de ikke tror på ham

En umulig mission at holde på ham

Pønser på at hente Marcus Rashford

Vanvittig kamp – sender Brøndby Stadion i ekstase!

‘Det er forfærdeligt!’

Satte pisset i kog: Dem har jeg ingen respekt for

Revser Man Utd: ‘Uretfærdigt behandlet’

Jacob Neestrup bringer FCK-darling fra start

Kompleks frustrerer Thomasberg: ‘Forfærdeligt’

FCN-stjerne: Vi kan 100 procent vinde mesterskabet

Han havde en decideret katastrofal dag på kontoret

Fredericia kan dufte Superligaen

Superliga-stjerne skal væk

FCM smider vitale point i Farum