Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice.
Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe.
Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.
– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic.
Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren.
– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse.
Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer.
– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet.
Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub.
– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner.
Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang.
LIVE
VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11
OPTAKT
Skotland – Brasilien
Dansk træner reagerer på VM-nederlag
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Medie slagter stjerne – i chok over kæmpetransfer
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
Skylder FC København penge – straffes hårdt
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
FIFA-boss: Det handler ikke om penge!
TOPNYHED
Lufter vild Ronaldo-teori
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Marokko – Haiti
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
AVIS
Juventus’ drømmetransfer er tidl. SL-profil
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
MEDIE
Chokskifte på vej?
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS