Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 





Brøndby-handel er kollapset




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Brøndby-handel er kollapset

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kæmpe nyhed i udlandet

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

Helt på røven over Victor Froholdt

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Nu flytter anfører til Danmark

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Riemer melder stjerne klar



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Av, FCK! Her er de værst af alle

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Victor Froholdt undviger FC København-misere