Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Overraskende U21-trupudtagelse

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Interessant afsløring

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kevin Diks skriver historie

Chelsea – Paris Saint-Germain

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller