Hård dom: Schmeichel-beslutning var en katastrofe

Leicesters beslutning om at sige farvel til Kasper Schmeichel beskrives nu som decideret katastrofal.



Kasper Schmeichel var en sikker sidste skanse for Leicester i 11 sæsoner indtil sidste sommer, hvor den engelske klub valgte at sælge den danske landsholdsmålmand til Nice. 

Leicester fik dog ikke fundet en solid erstatning for Schmeichel, og søndag rykkede danskerklubben så ud af Premier League efter en skrækkelig sæson, hvor man indkasserede hele 68 mål i 38 kampe. 

Mediet The Athletic har efter Leicesters nedrykning analyseret de forskellige årsager til nedturen, og her nævnes Schmeichels afgang som en stor faktor i nedturen.

– Beslutningen om at sige farvel til målmand og anfører Kasper Schmeichel har vist sig at være en katastrofe. Schmeichel ønskede at blive, men han ønskede en længere kontrakt end det Leicester var klar til at tilbyde ham. Hans høje løn var en faktor i den beslutning, skriver The Athletic. 

Også den engelske landsholdslegende Gary Lineker, der selv spillede for Leicester i mange år, har efter Leicesters nedryking rystet på hovedet af afskeden med Kasper Schmeichel og det manglende indkøb af en erstatning for danskeren. 

– Først og fremmest hentede de ikke en erstatning for Schmeichel. Det var det første problem, lød det i weekenden fra Lineker i BBC's Match of the Day-udsendelse. 

Ingen retur denne sommer
Kasper Schmeichel er på det seneste blevet rygtet tilbage til Leicester, men ifølge The Athletic-journalist Rob Tanner er sådan et skifte ikke en mulighed denne sommer. 

– Der er ingen chance for, at han vender tilbage, nu hvor Leicester er rykket ned, for Leicester vil ikke være i stand til at betale hans løn. De matchede ikke den kontrakt, han blev tilbudt i Nice, siger Rob Tanner til Tipsbladet. 

Kasper Schmeichel åbnede ellers døren for en Leicester-retur tidligere på måneden, men ifølge Rob Tanner bliver det næppe som spiller, at danskeren vender tilbage til den engelske klub. 

– Jeg tror, at han formentlig refererede til, at der i fremtiden kan dukke en trænerrolle op. Jeg regner med, at Kasper vil være interesseret i at blive træner, når han en dag lægger handskerne på hylden, siger Rob Tanner. 

Den franske avis L'Equipe skrev for et par uger siden, at Kasper Schmeichel til sommer kan forlade Nice. Men en retur til Leicester ser altså ikke ud til at være en mulighed i denne omgang. 





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Første gang nogensinde for Eriksen

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Henter 16-årig i FC København

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Kontant melding fra ny Spurs-boss



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Stor overraskelse til FCM-træning

Vil gøre det onde ved Brøndby

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Det er en frustration for os alle

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’