– Han vil ikke tøve med at sælge Højbjerg

Antonio Conte vil formentlig blåstemple et salg af Pierre-Emile Højbjerg til sommer, hvis Newcastle kommer med et fornuftigt bud. Sådan lyder det fra den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan.



Pierre-Emile Højbjerg blev i sidste uge rygtet til Newcastle, og et salg af den danske midtbanespiller kan meget vel blive blåstemplet af Antonio Conte til sommer. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Leeds-angriber Noel Whelan, der mener, at en pris på omtrent 265 millioner kroner vil være en god handel for både Tottenham og Newcastle.

– Det mener jeg, at det ville. Lige nu gør han det fantastisk godt for Tottenham, men jeg tror stadig ikke, at Conte er fuldstændigt solgt på Højbjerg. Lige nu tror jeg, at han har brug for ham, så midtbanen er solid. Men jeg tror, at hvis der kommer et hæderligt bud til sommer, og hvis Conte stadig er der til den tid, så vil han ikke tøve i forhold til at sælge ham, lyder det således fra Whelan overfor Football Insider

– Alle har en værdi for holdet. Man går ikke ud og bruger 80, 60 eller 50 millioner pund. Man får en rigtig god landsholdsspiller, der i over fem år har vist, at han kan levere varen i Premier League. De [Newcastle, red.] går ikke bare ud og henter hvem som helst. Spillerne er nødt til at passe til holdet. De er nødt til at kunne fungere sammen med de spillere, de skal spille sammen med. Jeg synes ikke, at 30 millioner pund [265 millioner kroner, red.] er overdrevent for sådan en spiller. I fem eller fire år, eller hvor lang en kontrakt han nu får… det vil sagtens kunne betale sig for dem.

Pierre-Emile Højbjerg har spillet 97 kampe for Tottenham siden skiftet fra Southampton i 2020. 







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM