Everton klarede skærene og sikrede sig en ny sæson i Englands bedste fodboldrække. Men det holdt hårdt.
Hjemme mod Crystal Palace, der ikke havde noget at spille for, kom Everton bagud 0-2, inden holdet vendte det til en 3-2-sejr i anden halvleg.
Med en spillerunde tilbage af sæson står det dermed klart, at Everton også er at finde i Premier League efter sommerferien.
Med sejren har Everton 39 point, og Leeds under nedrykningsstregen har fire point færre med en kamp tilbage.
Det var en stor lettelse for alle på Goodison Park. Ikke mindst Everton-manager Frank Lampard, der jublede ude på sidelinjen.
Længe så det ud til at blive til en nedtur på eget græs. Crystal Palace kunne spille frit og gjorde det også i første halvleg.
Crystal Palace-angriberen Jean-Philippe Mateta bragte udeholdet foran 1-0 efter 21 minutter.
Angrebskollegaen Jordan Ayew fordoblede føringen ti minutter før pausen, og det så svært ud for Everton.
Men Everton leverede et comeback i anden halvleg, som man ikke har set i hele sæsonen.
Ti minutter inde i anden halvleg reducerede Michael Keane til 1-2, og det skabte tænding hos hjemmeholdet og publikum.
Efter 75 minutter udlignede den brasilianske angriber Richarlison til 2-2 efter en soloaktion inde i feltet.
Ti minutter senere sørgede angriberen Dominic Calvert-Lewin for forløsningen for Everton med målet til 3-2.
Resten af kampen og de syv minutters tillægstid forløb uden flere mål.
Dermed er kampen om at undgå nedrykning nu udelukkende en duel mellem Burnley og Leeds. Norwich og Watford er sikre på at rykke ned.
Burnley spillede torsdag aften 1-1 ude mod Aston Villa og har lige så mange point som Leeds under stregen, men en markant bedre målscore. 20 mål er Burnley bedre end Leeds.
Det betyder reelt, at Leeds i sidste spillerunde skal have flere point end Burnley for at overleve.
I søndagens sidste spillerunde skal Leeds ude møde danskerklubben Brentford, mens Burnley tager imod Newcastle.
I torsdagens tredje og sidste kamp spillede Chelsea 1-1 hjemme mod Leicester, der havde Kasper Schmeichel tilbage mellem stængerne.
Schmeichel stod en god kamp for udeholdet med flere klasseredninger, og han var sågar med i opspillet til James Maddisons 1-0-mål efter seks minutter.
Jannik Vestergaard var ikke med for Leicester, og Chelsea havde ikke Andreas Christensen med til kampen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
NYHEDER
