Christian Eriksen har kurs mod Manchester United, og med skiftet til Old Trafford er der også lagt op til en stor lønstigning for landsholdets store stjerne.
Manchester United har, ifølge Daily Mirror, tilbudt Christian Eriksen en løn på 1,3 millioner kroner. Ifølge The Telegraph havde Eriksen håbet på en ugeløn på lidt over 1,7 millioner kroner. Derudover skulle Eriksen også have bedt om en såkaldt sign-on-bonus på 87 millioner kroner.
Tipsbladet talte mandag med Morten Bruun, som netop pegede på, at Christian Eriksens status som transferfri er en stor fordel for danskeren.
– Det er vigtigt at forstå, at Christian Eriksen er transferfri. Jeg er ikke sikker på, at Manchester United ville betale 50 eller 60 millioner pund for Eriksen, som var det beløb, Tottenham på et tidspunkt håbede at indkassere. Så det er en meget afgørende detalje. Den økonomiske risiko for Manchester United er ikke stor. Det er en billig spiller, de får, i forhold til hvis de skulle hente en spiller fra Marseille eller Lyon, som de skulle betale 30-35 millioner euro for, lød det her fra TV2-kommentatoren.
Under alle omstændigheder står Christian Eriksen med al sandsynlighed til at blive Danmarks bedst betalte fodboldspiller igen. Sidste sommer bragte Ekstra Bladet en liste over landsholdsspillernes lønninger, og her fremgik det, at Kasper Schmeichel tjener omtrent 920.000 kroner ugentligt i Leicester, mens Simon Kjær siges at tjene lige over en million kroner om ugen. Kjær forlængede dog sin kontrakt med AC Milan i oktober, hvor lønnen kan have ændret sig.
Men hvor ligger Christian Eriksen lønmæssigt i forhold til de helt tunge drenge i Premier League?
Mediet Talksport bragte i maj en liste over Premier Leagues bedst betalte stjerner, hvor det er Cristiano Ronaldo, der fører an med en ugeløn på over 4,4 millioner kroner.
Manchester City-stjernen Kevin De Bruyne ligger på andenpladsen med en ugeløn på lidt under 3,5 millioner kroner. Herefter følger David de Gea og Erling Haaland, der begge ligger på lidt over 3,2 millioner kroner ugentligt.
På femtepladsen finder man Jadon Sancho, der ligger på lidt over tre millioner kroner ugentligt. Den femteplads skal Sancho dog nu dele med Mohamed Salah, efter at Liverpool-stjernen i fredags forlængede sin kontrakt. Ifølge flere medier ligger Salahs nye grundløn også på det, som Sancho tjener. Diverse bonusser gør dog, at Salahs ugeløn angiveligt kan nå op over 3,4 millioner kroner.
I Manchester United kommer Christian Eriksen tilsyneladende til at ligge på samme niveau som venstrebacken Luke Shaw. Tidligere på året skrev The Guardian i hvert fald, at Shaw tjener de omtrent 1,3 millioner kroner om ugen, som Manchester United siges at have tilbudt Christian Eriksen.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
HELT VILDT
Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha
STORT INTERVIEW
Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’
NYHEDER
Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden
HELT VILDT
Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’
TRANSFER
118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit
Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’
NYHEDER
Frank sammenlignet med legende
TRANSFER
‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’
NYHEDER
‘Min røvballe er fuldstændig smadret’
TOPNYHED
Dame N’Doye bliver cheftræner
Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime
TOPNYHED
Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’
NYHEDER
Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’
Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’
MEDIE
Købt for 320 mio. – nu vil han væk fra Man Utd
OPTAKT
FC Fredericia – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Viborg FF
NYHEDER
Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’
OPTAKT
Randers FC – Sønderjyske
TOPNYHED
Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?
Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne
Brøndby kan blive ramt af forbud
AFSLØRING
Dansk klub får stort beløb efter vild klausul
Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder
TOPNYHED
Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt
Tadej Pogacar får superhjælper
Flere positive nyheder fra FC København
TOPNYHED
Brøndby-boss har aldrig set lignende
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
TOPNYHED
Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub
NYHEDER
Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv
HELT VILDT
Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video
Bizar De Bruyne-sekvens
Her er de tre bedste akademier i Danmark
NYHEDER
Godt nyt for FCK
AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen
Medier peger på stort problem for Thomas Frank
MEDIE
Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet
Afløser skadede landsholdsstjerner
NYHEDER
Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?
TIPSBLADETS DOM
Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!
NYHEDER
Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico
Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen
Team Esbjerg i stor overraskelse
Aalborgs stjerner slider sig til sejr
NYHEDER
Slut for dansk duo
Bekræfter skrækskade til dansker
Kæmpebøder til NFL-stjerner