Når det kommer til at forhindre mål i de fem bedste ligaer i Europa, har ingen gjort det bedre end Mads Hermansen fra Leicester City.
Den danske landsholdsmålmand er godt nok skadet lige for tiden, men data fra OPTA viser, at Mads Hermansen har været rigtig vigtig for oprykkerklubben, der aktuelt er næstsidst i Premier League.
24-årige Mads Hermansen har indtil videre forhindret 6,4 forventede mål, viser tallene fra OPTA. Altså redder han mere, end han burde. Og det er bedste af alle i top fem-ligaerne – altså Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A og Ligue 1.
Tidligere AGF- og FCK-keeper Kamil Grabara er i øvrigt at finde på femtepladsen med et tal på 5,9.
Når Mads Hermansen er i toppen af listen, handler det også om, at han har meget at se til. I denne sæson har han haft travlt og har stået over for 93 skud, hvoraf de 65 er blevet reddet. Danskeren har i gennemsnit lavet 4,2 redninger pr. kamp.
Det er altså ikke kun godt nyt, for det viser også, at Leicester City har svært ved at holde modstanderne fra chancer, og det skal der nok ændres på, hvis Leicester skal gøre sig forhåbninger om overlevelse i Premier League.
Den tidligere Brøndby-keeper har siddet ude med en skade i fem kampe i streg, og alle fem kampe er blevet tabt.
Det var i et opgør mod Newcastle United, at Mads Hermansen for en måned siden måtte udgå i pausen. Imens har Danny Ward og Jakub Stolarczyk passet målet.

Der har ikke været meldinger om, hvornår Mads Hermansen er klar igen.
Leicester-træner Ruud van Nistelrooy havde håbet på at have danskeren retur efter årsskiftet, men lyskeskaden har vist sig lidt drilsk, og i stedet har medier rapporteret, at Mads Hermansen blev sendt til specialist for at finde ud af, hvordan han kommer sig over skaden.
LIVE
VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
NYHEDER
Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
Skotland henter første VM-sejr i 36 år
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Spottet i København
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko
MEDIE
AGF køber ham
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Holland – Japan
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
TOPNYHED