Når det kommer til at forhindre mål i de fem bedste ligaer i Europa, har ingen gjort det bedre end Mads Hermansen fra Leicester City.
Den danske landsholdsmålmand er godt nok skadet lige for tiden, men data fra OPTA viser, at Mads Hermansen har været rigtig vigtig for oprykkerklubben, der aktuelt er næstsidst i Premier League.
24-årige Mads Hermansen har indtil videre forhindret 6,4 forventede mål, viser tallene fra OPTA. Altså redder han mere, end han burde. Og det er bedste af alle i top fem-ligaerne – altså Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A og Ligue 1.
Tidligere AGF- og FCK-keeper Kamil Grabara er i øvrigt at finde på femtepladsen med et tal på 5,9.
Når Mads Hermansen er i toppen af listen, handler det også om, at han har meget at se til. I denne sæson har han haft travlt og har stået over for 93 skud, hvoraf de 65 er blevet reddet. Danskeren har i gennemsnit lavet 4,2 redninger pr. kamp.
Det er altså ikke kun godt nyt, for det viser også, at Leicester City har svært ved at holde modstanderne fra chancer, og det skal der nok ændres på, hvis Leicester skal gøre sig forhåbninger om overlevelse i Premier League.
Den tidligere Brøndby-keeper har siddet ude med en skade i fem kampe i streg, og alle fem kampe er blevet tabt.
Det var i et opgør mod Newcastle United, at Mads Hermansen for en måned siden måtte udgå i pausen. Imens har Danny Ward og Jakub Stolarczyk passet målet.

Der har ikke været meldinger om, hvornår Mads Hermansen er klar igen.
Leicester-træner Ruud van Nistelrooy havde håbet på at have danskeren retur efter årsskiftet, men lyskeskaden har vist sig lidt drilsk, og i stedet har medier rapporteret, at Mads Hermansen blev sendt til specialist for at finde ud af, hvordan han kommer sig over skaden.
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
Jess Thorup indlagt
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
Jakob Poulsen uddeler topkarakter
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Så er det officielt
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker