Når det kommer til at forhindre mål i de fem bedste ligaer i Europa, har ingen gjort det bedre end Mads Hermansen fra Leicester City.
Den danske landsholdsmålmand er godt nok skadet lige for tiden, men data fra OPTA viser, at Mads Hermansen har været rigtig vigtig for oprykkerklubben, der aktuelt er næstsidst i Premier League.
24-årige Mads Hermansen har indtil videre forhindret 6,4 forventede mål, viser tallene fra OPTA. Altså redder han mere, end han burde. Og det er bedste af alle i top fem-ligaerne – altså Premier League, Bundesliga, La Liga, Serie A og Ligue 1.
Tidligere AGF- og FCK-keeper Kamil Grabara er i øvrigt at finde på femtepladsen med et tal på 5,9.
Når Mads Hermansen er i toppen af listen, handler det også om, at han har meget at se til. I denne sæson har han haft travlt og har stået over for 93 skud, hvoraf de 65 er blevet reddet. Danskeren har i gennemsnit lavet 4,2 redninger pr. kamp.
Det er altså ikke kun godt nyt, for det viser også, at Leicester City har svært ved at holde modstanderne fra chancer, og det skal der nok ændres på, hvis Leicester skal gøre sig forhåbninger om overlevelse i Premier League.
Den tidligere Brøndby-keeper har siddet ude med en skade i fem kampe i streg, og alle fem kampe er blevet tabt.
Det var i et opgør mod Newcastle United, at Mads Hermansen for en måned siden måtte udgå i pausen. Imens har Danny Ward og Jakub Stolarczyk passet målet.

Der har ikke været meldinger om, hvornår Mads Hermansen er klar igen.
Leicester-træner Ruud van Nistelrooy havde håbet på at have danskeren retur efter årsskiftet, men lyskeskaden har vist sig lidt drilsk, og i stedet har medier rapporteret, at Mads Hermansen blev sendt til specialist for at finde ud af, hvordan han kommer sig over skaden.
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
10. gang i træk
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE