– Højbjerg er bare ikke, hvad træneren vil have

Pierre-Emile Højbjerg har gjort det fint, men han passer ikke super godt ind i Tottenhams spillestil, lyder det fra The Athletic-journalist.



Mere eller mindre fra det øjeblik, Ange Postecoglou blev ny cheftræner i Tottenham i sommer, har der været tvivl om Pierre-Emile Højbjergs plads i klubben.

Den danske midtbanespiller var ikke et ideelt match med Ange Postecoglous spillestil, lød det til at starte med, og rygter om et skifte til Atletico Madrid florererede store dele af sommeren.

Selvom et skifte i sommer aldrig faldt på plads, har Pierre-Emile Højbjerg ikke bare tilbragt efteråret som yderste mand på Postecoglous bænk.

Danskeren har trods alt fået spilletid i 20 kampe ud af 21 mulige ligakampe, og han er flere gange startet inde. Med ganske udmærkede præstationer til følge, siger journalist Charlie Eccleshire, der dækker Tottenham for The Athletic.

– Han har gjort det pænt godt. Han er ikke starter eller førstevalg, men når han er kommet ind, har han gjort det godt. I nogle kampe har han været “off”, og han er heller ikke på niveau med Yves Bissouma, som modtager bolden og spiller den fremad med stor selvtillid.

– Men helt generelt er han kommet ind og har kæmpet hårdt og hjulpet dem i nogle kampe, siger Charlie Eccleshire til Tipsbladet.

Men er han så alligevel sådan et dårligt fit med Ange Postecoglous spillestil?

– Ja, det synes jeg på en måde. Han er bare ikke, hvad Postecoglou vil have fra sin 6'er – en, som kan modtage bolden dybt og vende og føre holdet fremad på banen (som Bissouma gør, red). Han er ikke den type spiller, siger Eccleshire.

Afklaring i 11. time?
Og nu er der altså gang i et nyt transfervindue, og rygterne om et skifte er blusset op på ny.

Den danske landsholdsstjerne er blandt andet blevet sat i forbindelse med Juventus og Napoli, mens tyske Sky Sports for nylig meddelte, at Højbjerg er klar på et skifte for at få mere spilletid.

Det er dog langt fra sikkert, at et skifte falder på plads i januar, lyder det fra The Athletic-journalisten. 

– Det er ligesom i sommer: Spurs er åbne for at lade ham skifte, hvis han vil, men han er også en brugbar spiller at have i truppen, så medmindre nogen kommer med et godt tilbud, som Spurs finder acceptabelt, vil de ikke sælge ham.

– De vil ikke sælge bare for at sælge. Han gør det godt som trupspiller, og de er heller ikke interesseret i at udleje ham.

– Det er nok en transfersaga, der vil fortsætte hele vejen til slutningen af vinduet, og så må vi se, lyder det fra Charlie Eccleshire.

Pierre-Emile Højbjerg, 28 år, har knap halvandet år tilbage af sin kontrakt med Tottenham, som han har spillet for siden sommeren 2020. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Stopper efter VM-nedtur

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Hård dom over Kvistgaarden

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brasilien – Japan

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Transferbombe på vej

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Sydafrika – Canada

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Markant ændring i Silkeborg

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen