Højbjerg hænges ud efter Tottenham-fadæse

Pierre-Emile Højbjerg udpeges som en af Tottenhams mest skuffende spillere efter det overraskende hjemmebanenederlag til Bournemouth.



Den indeværende sæson har været lidt af en rutsjebanetur for Tottenham, og lørdagens hjemmekamp mod Bournemouth endte som et af sæsonens lavpunkter. 

I det femte tillægsminut lykkedes det nemlig gæsterne at score til slutresultatet 3-2, og efter det overraskende nederlag er Pierre-Emile Højbjerg en af de Tottenham-spillere, der har fået en hård medfart i de engelske medier. 

Avisen Evening Standard har givet Højbjerg karakteren 4, hvilket er den laveste af de 11 startende Tottenham-spillere. 'Mareridt for Davinson Sanchez, mens Pierre-Emile Højberg forsvandt', lyder overskriften på Evening Standards artikel. 

– Han er altid en central skikkelse i Tottenhams bedste kampe, men han har for vane at forsvinde i de sværeste stunder, skriver Evening Standard. 

Mediet 90 min giver også Pierre-Emile Højbjerg karakteren 4 og konstaterer, at Højbjerg 'blev udklasseret af landsmanden Billing'. Mediet Football London er en kende mere positive, idet Højbjerg her har fået karakteren 5. 

– Endte kampen ved at spille alene på midtbanen, og han forsøgte forgæves at komme tilbage og stoppe Ouattara til allersidst. Gav meget, men manglede kvalitet ligesom mange af sine holdkammerater, skriver Football London.

Med det overraskende nederlag til Bournemouth har Tottenham tabt et vigtig skridt i kampen om top-4. Tottenham ligger nummer fem, tre point efter Manchester United, der har to kampe i hånden. 

Med sejren over Tottenham fik Phillip Billing og kompagni til gengæld sikret sig vigtige point i bundstriden. Bournemouth har nu seks point ned til nedrykningsstregen. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Superliga-klub tæt på FCK’er



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Kryptisk transfermelding

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afviste Premier League-klubber

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Storroser 18-årig FCK-spiller

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Frankrig – Sverige