Ustoppelig Højlund bomber videre i Premier League

For sjette ligakamp i træk nettede Rasmus Højlund i Manchester Uniteds 2-1-sejr over Luton i Premier League.



Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bombede videre for Manchester United, da han to gange kom på tavlen i søndagens udesejr på 2-1 over Luton.

Alle tre mål blev scoret i et livligt første kvarter af kampen, hvor gæsterne over 90 minutter langt fra imponerede, og Luton i store dele var bedst.

United indtager efter sejren sjettepladsen i ligaen med tre point op til Tottenham på placeringen over. Luton ligger på 17.-pladsen akkurat på den rigtige side af nedrykningsstregen et enkelt point foran Everton.

Christian Eriksen var søndag igen plantet på Manchester United-bænken i hele kampen. Det var femte gang i træk, hvor det ikke blev til ét eneste spilleminut for den danske midtbanekreatør.

Mens Eriksen er inde i en skidt periode, er Rasmus Højlund derimod i forrygende form. I opgøret mod Luton skulle der heller ikke gå mange sekunder, før Højlund kom på tavlen.

I kampens allerførste minut udnyttede danskeren kynisk en friløber. Forinden havde han opsnappet bolden efter en kæmpe fejl i Luton-forsvaret.

Med målet blev Rasmus Højlund den yngste spiller i Premier Leagues historie til at score seks ligakampe i træk.

Få minutter senere fordoblede angriberen scoringen. En afslutning fra holdkammerat Alejandro Garnacho ramte Højlund i brystet for efterfølgende at stryge i nettet.

Kampen startede underholdende, og efter et lille kvarter kom hjemmeholdet også på tavlen. Carlton Morris udnyttede en løs bold i feltet og satte hovedet på en 1-2-reducering.

Efter den livlige start satte kampen sig en smule, men det var noget uventet med Luton i den styrende rolle.

United havde flere perioder, hvor man var presset ned på egen banehalvdel, mens Luton sværmede omkring feltet.

Hjemmeholdet havde flere store chancer til en udligning kampen igennem, men forsøgene sneg sig på den forkerte side af målstolperne.

Som afslutningen nærmede sig, blev Luton-trykket mere intenst, men gæsterne holdte stand og tog tre point med retur til det nordlige England.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

‘Det er et angreb på FCK’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Her er prisen på Aral Simsir



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København i forhandlinger med svensk klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Laudrup stopper på TV 2

Medie: De lurer på FCM-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

– Schwartau-handel giver ingen mening

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Colombia – Ghana

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF