Højlund: Derfor har fansene stærkt bånd til mig

Rasmus Højlund ved, at han stadig skal udvikle sig meget. Angriberen søger første ligamål mod Manchester City.



Rasmus Højlund har endnu sit første mål til gode i Premier League, men fansene ser i den grad ud til at have taget den danske angriber til sig.

I tirsdagens Champions League-kamp mod FC København blev angriberen sendt fra banen til stående applaus, før United gjorde arbejdet færdigt og vandt 1-0.

Højlund har i det hele taget mærket stor opbakning fra lægterne i sin første tid i klubben, som søndag står over for Manchester City.

– Jeg forsøger at vise personlighed og give 110 procent, hver gang jeg spiller en kamp. Måske er det derfor, de føler et særligt bånd til mig, siger han.

I ligaen har det ofte været lige ved og næsten for Højlund, som til gengæld har nettet tre gange i Champions League. Han er klar over, at han stadig er i gang med sin udvikling.

– Jeg ved, at jeg skal præstere hver dag. Jeg spiller for Manchester United. Men jeg er kun 20 år gammel, og jeg er ikke et færdigt produkt endnu. Jeg har meget at forbedre, men jeg bevæger mig langsomt derhen.

– Men det har været en fin start på sæsonen, og vi skal bare bygge på. Så kommer målene forhåbentlig også i Premier League, siger han.

Det tidligere FCK-talent har aldrig lagt skjul på, at han som barn var fan af Manchester United, og han fremhæver Wayne Rooneys saksesparksmål fra 2011 som et højdepunkt i duellen med City.

Nu håber han selv at åbne målkontoen i ligaen mod lokalrivalen.

– Det ville selvfølgelig være en stor oplevelse. Jeg ser frem til kampen, for det er altid noget særligt at spille mod en rival. Hvis vi vinder, kan vi komme tættere på toppen, så det ville være rart, lyder det fra danskeren.

Indimellem drages der paralleller mellem Højlund og nordmanden Erling Haaland fra Manchester City. Begge nordiske angribere er kommet til Premier League i en ung alder som lovende talenter.

Men United-spilleren er ikke selv begejstret for sammenligningen.

– Jeg vil ikke sammenlignes med ham. Han er fantastisk og formentlig den bedste angriber i verden lige nu. Det må vi holde på et minimum for nu. Jeg håber, jeg kan forbedre mig, og så må vi se, hvad jeg er i stand til, siger Rasmus Højlund.

Søndag klokken 16.30 dansk tid krydser United og City klinger på Old Trafford.

/ritzau/







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div