Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund blev den helt store helt for Manchester United, da holdet lørdag vandt 2-1 på hjemmebane over Brentford i Premier League.
Værterne var kommet bagud kort før pausefløjtet, men de kom lynhurtigt tilbage på omgangshøjde, inden Højlund bragte United foran og endte med at blive matchvinder.
Målet var danskerens første sæsonscoring i Premier League.
Brentford, der havde Mikkel Damsgaard og Christian Nørgaard i startopstillingen, tabte pusten mod slutningen og blev holdt fra chancer.
Med sejren har United 11 point for otte kampe og ligger på en foreløbig tiendeplads, mens Brentford har et point færre.
Hjemmeholdet startede på bolden og gjorde klogt i at beholde den i egne rækker for at forhindre, at Brentford for femte gang i streg skulle score inden for det første halvandet minut.
Gæsterne, der ikke lod sige kue af kulissen på Old Trafford, havde imidlertid overtaget fra start.
Rasmus Højlund fik en svært start i angrebet for United, men efter 22 minutter var han meget tilfældigt tæt på at rette bolden over stregen, efter at Mark Flekken i Brentford-målet havde fjumret med kuglen.
Christian Nørgaard fik sendt en god afslutning afsted mod det lange målhjørne, som tvang Andre Onana til at strække sig i fuld længde for at parere, inden Christian Eriksen i den modsatte ende af banen brændte en stor chance.
Landsholdsspilleren havde kombineret med landsmanden Rasmus Højlund, inden han hamrede bolden over mål fra kort afstand.
I femte minuts tillægstid af første halvleg havde Mikkel Damsgaard næstsidste fod på, da Ethan Pinnock steg til vejrs og headede gæsterne på 1-0 efter et hjørnespark.
Uniteds Matthijs de Ligt, der blødte fra hovedet, var netop blevet bedt om at forlade banen. Han var rasende på sidelinjen, ligesom Højlund slog ud med armene.
Værterne kom lynhurtigt tilbage efter pausen, da Alejandro Garnacho smækkede bolden i netmaskerne efter 47 minutter.
Marcus Rashford lagde et præcist indlæg til bageste stolpe, hvor Garnacho stod helt fri.
United overmatchede Brentford på stor set alle parametre efterfølgende, og efter godt en times spil var det hurtige comeback en realitet.
Rasmus Højlund modtog en frispilning fra Bruno Fernandes, og så kunne danskeren lobbe bolden over Mark Flekken.
Med godt et kvarter tilbage blev den danske målscorer skiftet ud til fordel for hollandske Joshua Zirkzee.
Han fik senere en gylden mulighed for at øge føringen, men kunne ikke få kontrol over bolden i feltet.
I slutminutterne, hvor Mads Roerslev blev skiftet ind for Brentford, tabte kampen lidt af pusten, og Brentford var derfor ikke for alvor i nærheden af at udligne.
Forsvarskrumtappen Joachim Andersen blev tildelt et direkte rødt kort efter 64 minutter, da Fulham tabte 1-3 til Aston Villa.
Andersen fratog Aston Villa en oplagt scoringschance ved at nedlægge Ollie Watkins, der havde frit løb frem mod mål.
Leicester og Mads Hermansen kom bagud 0-2 i første halvleg, men endte alligevel med at vinde 3-2 over Southampton. Det sidste mål blevet scoret dybt inde i tillægstiden.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Melder ud om Amir Richardson
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Barcelona klager til UEFA
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Liverpool – Fulham
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG