– Højlund vil være en genial signing

Den tidligere Manchester United-back ærgrer sig over, at der ikke er flere skandinaviske spillere hos topklubberne i dag, og derfor slikker han sig om munden over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United.



En af sommerens helt store transfersagaer i en dansk kontekst kan meget vel være Rasmus Højlunds potentielle skifte til Manchester United.

Interessen er konkret, og det bliver spændende at se, om den bomstærke blonde angriber er at finde hos De Røde Djævle, når den nye sæson begynder. Skulle det ske, så vil Rasmus Højlund blive endnu en dansker hos den store klub, som tidligere har ramt plet, når blikket har været vendt mod den danske andedam. 

Det er Peter Schmeichel naturligvis det bedste eksempel på, men også John Sivebæk har en stor stjerne i Manchester United, selv om han kun nåede at spille for klubben i et halvandet år fra januar 1986 til sommeren 1987. 

Sivebæk blev utrolig populær i Manchester United for sit enorme løbepensum, og han har også sat sit præg på Paul Parker, der selv tørnede ud for storklubben i en håndfuld år i 90'erne. Ifølge Parker bør topklubberne satse mere på skandinaviske spillere, og derfor ser han Rasmus Højlund som oplagt for Manchester United.

– Der var ikke mange udenlandske spillere i England dengang, og det er nok også, derfor folk husker ham (Sivebæk, red) så positivt. Det var særligt skandinaviske spillere, der blev hentet, fordi de var billige og virkelig ivrige efter at bevise sig selv. Jeg synes, det er en skam, at skandinaviske spillere bliver en anelse overset hos de største klubber i dag.

– Det er en af grundene til, at jeg synes, at Rasmus Højlund ville være en genial signing for Manchester United. Hans kvaliteter er en sjældenhed hos en angriber, og jeg synes klart, at de bør hente ham i stedet for Victor Osimhen, siger Paul Parker, der arbejder som ambassadør for SpilXperten, til Tipsbladet.

I øjeblikket peger pilen mod et skifte væk fra Atalanta, som angiveligt vil have 350 millioner kroner for sin danske guldfugl. 

Selv om Paul Parker er meget optimistisk over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United, så er det ikke tilfældet hos den danske fodboldlegende Jan Mølby. Læs mere om det HER.






Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Forlader AGF – her er hans nye klub

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Roony vil væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Mæhle kan hentes for spotpris

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

– Ja, der var dialog med Brøndby

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Thomas Mikkelsen stopper i Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Forhandler om Albert Grønbæk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’