– Højlund vil være en genial signing

Den tidligere Manchester United-back ærgrer sig over, at der ikke er flere skandinaviske spillere hos topklubberne i dag, og derfor slikker han sig om munden over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United.



En af sommerens helt store transfersagaer i en dansk kontekst kan meget vel være Rasmus Højlunds potentielle skifte til Manchester United.

Interessen er konkret, og det bliver spændende at se, om den bomstærke blonde angriber er at finde hos De Røde Djævle, når den nye sæson begynder. Skulle det ske, så vil Rasmus Højlund blive endnu en dansker hos den store klub, som tidligere har ramt plet, når blikket har været vendt mod den danske andedam. 

Det er Peter Schmeichel naturligvis det bedste eksempel på, men også John Sivebæk har en stor stjerne i Manchester United, selv om han kun nåede at spille for klubben i et halvandet år fra januar 1986 til sommeren 1987. 

Sivebæk blev utrolig populær i Manchester United for sit enorme løbepensum, og han har også sat sit præg på Paul Parker, der selv tørnede ud for storklubben i en håndfuld år i 90'erne. Ifølge Parker bør topklubberne satse mere på skandinaviske spillere, og derfor ser han Rasmus Højlund som oplagt for Manchester United.

– Der var ikke mange udenlandske spillere i England dengang, og det er nok også, derfor folk husker ham (Sivebæk, red) så positivt. Det var særligt skandinaviske spillere, der blev hentet, fordi de var billige og virkelig ivrige efter at bevise sig selv. Jeg synes, det er en skam, at skandinaviske spillere bliver en anelse overset hos de største klubber i dag.

– Det er en af grundene til, at jeg synes, at Rasmus Højlund ville være en genial signing for Manchester United. Hans kvaliteter er en sjældenhed hos en angriber, og jeg synes klart, at de bør hente ham i stedet for Victor Osimhen, siger Paul Parker, der arbejder som ambassadør for SpilXperten, til Tipsbladet.

I øjeblikket peger pilen mod et skifte væk fra Atalanta, som angiveligt vil have 350 millioner kroner for sin danske guldfugl. 

Selv om Paul Parker er meget optimistisk over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United, så er det ikke tilfældet hos den danske fodboldlegende Jan Mølby. Læs mere om det HER.





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Dansk stortalents værdi eksploderer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Osula sender West Ham tæt på nedrykning



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Teaser for ny AGF-aftale

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie

Lewandowski forlader FC Barcelona

Arsenal – Burnley

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

AGF sluttede af med et brag