– Højlund vil være en genial signing

Den tidligere Manchester United-back ærgrer sig over, at der ikke er flere skandinaviske spillere hos topklubberne i dag, og derfor slikker han sig om munden over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United.



En af sommerens helt store transfersagaer i en dansk kontekst kan meget vel være Rasmus Højlunds potentielle skifte til Manchester United.

Interessen er konkret, og det bliver spændende at se, om den bomstærke blonde angriber er at finde hos De Røde Djævle, når den nye sæson begynder. Skulle det ske, så vil Rasmus Højlund blive endnu en dansker hos den store klub, som tidligere har ramt plet, når blikket har været vendt mod den danske andedam. 

Det er Peter Schmeichel naturligvis det bedste eksempel på, men også John Sivebæk har en stor stjerne i Manchester United, selv om han kun nåede at spille for klubben i et halvandet år fra januar 1986 til sommeren 1987. 

Sivebæk blev utrolig populær i Manchester United for sit enorme løbepensum, og han har også sat sit præg på Paul Parker, der selv tørnede ud for storklubben i en håndfuld år i 90'erne. Ifølge Parker bør topklubberne satse mere på skandinaviske spillere, og derfor ser han Rasmus Højlund som oplagt for Manchester United.

– Der var ikke mange udenlandske spillere i England dengang, og det er nok også, derfor folk husker ham (Sivebæk, red) så positivt. Det var særligt skandinaviske spillere, der blev hentet, fordi de var billige og virkelig ivrige efter at bevise sig selv. Jeg synes, det er en skam, at skandinaviske spillere bliver en anelse overset hos de største klubber i dag.

– Det er en af grundene til, at jeg synes, at Rasmus Højlund ville være en genial signing for Manchester United. Hans kvaliteter er en sjældenhed hos en angriber, og jeg synes klart, at de bør hente ham i stedet for Victor Osimhen, siger Paul Parker, der arbejder som ambassadør for SpilXperten, til Tipsbladet.

I øjeblikket peger pilen mod et skifte væk fra Atalanta, som angiveligt vil have 350 millioner kroner for sin danske guldfugl. 

Selv om Paul Parker er meget optimistisk over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United, så er det ikke tilfældet hos den danske fodboldlegende Jan Mølby. Læs mere om det HER.





LIVE

LIVE: Tre AGF-talenter hædret

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Snart kan det give rødt kort

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brian Riemer peger på tre årsager

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Atletico Madrid – Arsenal

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Bo Svensson svært utilfreds

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde