– Højlund vil være en genial signing

Den tidligere Manchester United-back ærgrer sig over, at der ikke er flere skandinaviske spillere hos topklubberne i dag, og derfor slikker han sig om munden over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United.



En af sommerens helt store transfersagaer i en dansk kontekst kan meget vel være Rasmus Højlunds potentielle skifte til Manchester United.

Interessen er konkret, og det bliver spændende at se, om den bomstærke blonde angriber er at finde hos De Røde Djævle, når den nye sæson begynder. Skulle det ske, så vil Rasmus Højlund blive endnu en dansker hos den store klub, som tidligere har ramt plet, når blikket har været vendt mod den danske andedam. 

Det er Peter Schmeichel naturligvis det bedste eksempel på, men også John Sivebæk har en stor stjerne i Manchester United, selv om han kun nåede at spille for klubben i et halvandet år fra januar 1986 til sommeren 1987. 

Sivebæk blev utrolig populær i Manchester United for sit enorme løbepensum, og han har også sat sit præg på Paul Parker, der selv tørnede ud for storklubben i en håndfuld år i 90'erne. Ifølge Parker bør topklubberne satse mere på skandinaviske spillere, og derfor ser han Rasmus Højlund som oplagt for Manchester United.

– Der var ikke mange udenlandske spillere i England dengang, og det er nok også, derfor folk husker ham (Sivebæk, red) så positivt. Det var særligt skandinaviske spillere, der blev hentet, fordi de var billige og virkelig ivrige efter at bevise sig selv. Jeg synes, det er en skam, at skandinaviske spillere bliver en anelse overset hos de største klubber i dag.

– Det er en af grundene til, at jeg synes, at Rasmus Højlund ville være en genial signing for Manchester United. Hans kvaliteter er en sjældenhed hos en angriber, og jeg synes klart, at de bør hente ham i stedet for Victor Osimhen, siger Paul Parker, der arbejder som ambassadør for SpilXperten, til Tipsbladet.

I øjeblikket peger pilen mod et skifte væk fra Atalanta, som angiveligt vil have 350 millioner kroner for sin danske guldfugl. 

Selv om Paul Parker er meget optimistisk over udsigten til Rasmus Højlund i Manchester United, så er det ikke tilfældet hos den danske fodboldlegende Jan Mølby. Læs mere om det HER.





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Varsler store ændringer i Superliga-klub

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Rekordtransfer?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Viaplay deler stor nyhed

Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte

Klubber holder øje med AaB-profil

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Afsløring: Randers køber ny angriber

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys

To danske klubber jagter formstærk angriber

Åbner for ny rolle i FC København

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Mere aktivitet på vej i FC København



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings

Hemmelig samtale med storklub

Storklub jagter FCK-emne

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse

Steve Cooper vil have flere forstærkninger

Superliga-boss bekræfter stor interesse

Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr

FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt