Om otte måneder udløber Christian Eriksens kontrakt med Manchester United, og i skrivende stund er der ikke mange indikationer på, at den danske landsholdsstjerne får sin aftale forlænget.
Det helt store spørgsmål er selvfølgelig, hvad der så skal ske. Christian Eriksen har flere gange givet udtryk for, at det er altafgørende for ham at være et sted, hvor familien trives, og derfor kan en retur til Brentford og den vestlige del af London måske trække i Christian Eriksen, der fylder 33 år til februar.
David Lane, der har været Brentford-fan i 46 år og har forfattet flere bøger om London-klubben, regner dog ikke med et Christian Eriksen-gensyn.
– Det kan jeg ikke se for mig. Det tror jeg ikke, han vil. Ikke efter de sange, som nogle Brentford-fans sang om ham på Old Trafford for tre uger siden. Jeg tror ikke, at han ønsker at komme tilbage nu, siger David Lane til Tipsbladet med et grin.
Andre klubber begynder igen at kigge på Damsgaard, og måske bliver han fristet til at tage et andet sted hen.
David LaneForfatter og formand for fanklubben 'Beesotted'
David Lane, der er formand for Brentford-fanklubben 'Beesotted', vil helst ikke gengive indholdet af sangene.
– Haha, det egner sig ikke til at blive skrevet i en artikel, lyder det fra David Lane, som har skrevet bogen 'The Brentford Revolution', der blandt andet handler om Thomas Frank.
Selvom der er en lille gruppe fans, der er efter Christian Eriksen efter skiftet til Manchester United, så understreger David Lane, at danskeren generelt har efterladt et meget positivt aftryk i Brentford.
– Det er kun en lille gruppe. Det var ikke alle Brentfords fans. Det var et utroligt øjeblik at se ham komme tilbage på banen, og at han så endda spillede så godt for os. Det var utroligt at se ham i Brentford-trøjen, ingen tvivl om det, lyder det fra David Lane.

'Måske bliver Damsgaard fristet'
Mens Christian Eriksen er fortid i Brentford og næppe kommer tilbage, så har London-klubben nu heldigvis fundet et nyt dansk omdrejningspunkt i offensiven: Mikkel Damsgaard.
Den 24-årige danske landsholdsspiller har leveret fire assister i Brentfords seneste tre Premier League-kampe, og for David Lane har det været en stor fornøjelse at se Mikkel Damsgaard folde sig ud i denne sæson.
– Han ser igen stærk ud. I den første halvanden sæson fremstod han svag. Han så ikke ud til at have det godt. Men nu… ham og Bryan Mbeumo har været Brentfords bedste spillere i den her sæson indtil nu. Han har været forrygende. Vi har set ham vende tilbage til tæt på hans topniveau, vil jeg mene.
– Andre klubber begynder igen at kigge på ham, og måske bliver han fristet til at tage et andet sted hen. Men jeg tror, at alle danskerne ender med at nyde det, når de kommer til vores del af Vest-London, lyder det afslutningsvist fra David Lane.
Tipsbladet har også talt med David Lane om Thomas Frank og risikoen for, at Brentford måske snart kan miste den danske succestræner. Det kan du læse mere om HER.
Thomas Müller trak lod i dansk trænerbrag i Canada
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
TIPSBLADET I EUROPA
Stjerner i chok: ‘Undskyld!’
INTERVIEW
– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
TIPSBLADET I EUROPA
Karakterer: Neestrup skal koge over af raseri!
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Michael Laudrup i FCK-chok: ‘Hovedløst’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
Liverpool satte Real Madrid på plads
TIPSBLADET I EUROPA
Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
INTERVIEW
Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
NYHEDER
Mageløse München fortsætter vanvidssæson
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
TOPNYHED
Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
NYHEDER
Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
Prøver at lokke FC København-stjerne
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
NYHEDER
Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
TOPNYHED
Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
Sammenligner ham med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Gudesønner kan greje Gala igen
NYHEDER
Tottenham uddeler tørre tæsk til FCK
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
Her kan du se Tottenham mod FC København
NYHEDER