Den danske landsholdsangriber Rasmus Højlund bøvlede i de første måneder i Manchester United med at få scoret i Premier League. Det lykkedes i Champions League, men i den hjemlige liga så det anderledes ud for ham.
Men mod Aston Villa på Boxing Day, 26. december, fik han ketchuppen til at flyde, og det har den nærmest gjort lige siden. Det er siden blevet til fire mål mere, hvoraf det ene er kommet i FA Cuppen.
Og den udvikling har stor betydning for det arbejde, der venter for United i sommerens transfervindue. Det skriver Manchester Evening News, der følger klubben utroligt tæt.
Her bliver der peget på, at beslutningen om at hente den dengang blot 20-årige forward til klubben nu begynder at se bedre ud. Der er dog stadig behov for, at United finder sig en angriber mere til sommer, understreges det.
– Han begynder at ligne den frontmand, Ten Hag og fodboldchef John Murtough troede, han kunne være. Hvis danskeren kan opretholde den form indtil slutningen af sæsonen, vil fokusset denne sommer være på at signere konkurrence til ham, i stedet for at overveje en anden elite-angriber til at score de nødvendige mål hos United, skriver avisen og fortsætter:
– Højlund ser pludselig ud til at kunne være den mand, og den ændring i status kunne spare klubben millioner denne sommer, lyder det fra MEN.
Samlet set er det blevet til 10 scoringer fra Rasmus Højlund, og det ser altså ud til, at den nye medejer Sir Jim Ratcliffe har fået et punkt mindre på to-do-listen, når den nuværende sæson er overstået.
Selv kostede danskeren omkring 560 millioner kroner, da han kom fra Atalanta.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
INTERVIEW