Rekordstort bud – i dialog

Der kan være kæmpe omvæltninger på vej i Tottenham.



Der kan være kæmpe ændringer på vej i Thomas Franks klub, Tottenham.

Ifølge SunSport er et amerikansk konsortium opsatte på at købe Premier League-klubben, og de har lanceret et bud på svimlende 4,5 milliarder pund – svarende til 38 milliarder danske kroner

Konsortiet består af 12 personer, hvor techentreprenøren Brooklyn Earick, der er tidligere DJ, fører han. 

Mediet skriver, at Brooklyn Earick allerede indledte dialogen med Spurs for nogle måneder siden, og at de gerne vil have handlen på plads inden december. 

Historien kommer i kølvandet på, at formanden Daniel Levy for nylig forlod klubben – et exit, der for alvor satte gang i rygterne om et salg af Tottenham.

Rekordbud

Det amerikanske bud fordeler sig sådan, at 28 milliarder ville blive brugt på at købe de nuværende ejere – ENIC og Lewis-familien – ud, mens de øvrige 10 milliarder kroner vil blive sat til side til spillerbudgettet. 

Dermed vil Thomas Frank og co. sandsynligvis få nogle markante muskler på transfervinduet, hvis det går igennem. I hvert fald har Brooklyn Earick og co. store ambitioner for Tottenham, lyder det.

– Med den investering, de er klar til at foretage, vil det også være det sidste skridt i retning af at gøre klubben til vindere inden for kridtstregerne, fortæller en kilde ifølge SunSport.

Hvis det ender med en overtagelse, vil det desuden være det dyreste køb af en fodboldklub nogensinde. Lige nu tilhører den titel Chelsea ifølge SunSport, da Todd Boehly og co. købte klubben for lige over 36 milliarder kroner i 2022. 

Tottenham er aktuelt ejet af ENIC Group, som købte klubben i 2021. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Transferbombe på vej

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København jagter Romane Amane

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen