I svime over Eriksen efter magisk øjeblik

Christian Eriksen roses for sin flotte assist, der var med til at sikre Manchester United sejren mod Southampton.



På 12 vanvittige minutter lavede Amad Diallo i aftes karrierens første hattrick.

De tre scoringer var altafgørende for, at Manchester United kunne vende kampen mod bundholdet Southampton til en sejr på 3-1.

I skyggen af den fremragende præstation af den unge kantspiller stod Christian Eriksen, der blev skiftet ind af Ruben Amorim, efter at der var blevet udlignet til 1-1. Danskeren kom i den grad på banen for at gøre en forskel.

Med snilde og glimrende fodboldforståelse kombinerede Diallo og Eriksen sig nemlig igennem til 2-1-scoringen, hvor den danske midtbanespiller med stor elegance leverede en førstegangsaflevering, der mindede om noget, Michael Laudrup kunne have lavet i sin storhedstid.

Efter kampen var der, ikke overraskende, mest fokus på det hurtige hattrick fra den driblestærke kantspiller. Men Ruben Amorim måtte også forholde sig til, om det ikke snart var tid til at give mere spilletid til Christian Eriksen, der har kontraktudløb til sommer.

– Det afhænger af spillerne og det arbejde, de udfører. Han har kvaliteten til at lave den slags afleveringer, og vi har brug for alle spillere for at vinde kampe. Uanset om det er 10 minutter eller 90 minutter, er alle spillere vigtige for at ændre sæsonens forløb.

Hos mediet The Athletic var de også imponerede over afleveringen, der kom fra Christian Eriksens fod.

– Indskiftede Eriksen slog en fantastisk førstegangs-chippet gennem aflevering tilbage i banen til Amad, som flugtede den ind ved nærmeste stolpe, skrev de om scoringen.

Sejren betyder, at de røde djævle nu har lagt sig op på en midlertidig 12. plads i Premier League. Selvom det ikke er imponerende, kan de glæde sig over, at de er ubesejrede i deres seneste tre kampe.

Du kan se alle scoringerne fra kampen i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Delaney afslører dialog

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job

Raser over Brian Riemer-interview



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Tottenham jagter choktransfer

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

– Vi har alle fejlet

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse