I svime over Eriksen efter magisk øjeblik

Christian Eriksen roses for sin flotte assist, der var med til at sikre Manchester United sejren mod Southampton.



På 12 vanvittige minutter lavede Amad Diallo i aftes karrierens første hattrick.

De tre scoringer var altafgørende for, at Manchester United kunne vende kampen mod bundholdet Southampton til en sejr på 3-1.

I skyggen af den fremragende præstation af den unge kantspiller stod Christian Eriksen, der blev skiftet ind af Ruben Amorim, efter at der var blevet udlignet til 1-1. Danskeren kom i den grad på banen for at gøre en forskel.

Med snilde og glimrende fodboldforståelse kombinerede Diallo og Eriksen sig nemlig igennem til 2-1-scoringen, hvor den danske midtbanespiller med stor elegance leverede en førstegangsaflevering, der mindede om noget, Michael Laudrup kunne have lavet i sin storhedstid.

Efter kampen var der, ikke overraskende, mest fokus på det hurtige hattrick fra den driblestærke kantspiller. Men Ruben Amorim måtte også forholde sig til, om det ikke snart var tid til at give mere spilletid til Christian Eriksen, der har kontraktudløb til sommer.

– Det afhænger af spillerne og det arbejde, de udfører. Han har kvaliteten til at lave den slags afleveringer, og vi har brug for alle spillere for at vinde kampe. Uanset om det er 10 minutter eller 90 minutter, er alle spillere vigtige for at ændre sæsonens forløb.

Hos mediet The Athletic var de også imponerede over afleveringen, der kom fra Christian Eriksens fod.

– Indskiftede Eriksen slog en fantastisk førstegangs-chippet gennem aflevering tilbage i banen til Amad, som flugtede den ind ved nærmeste stolpe, skrev de om scoringen.

Sejren betyder, at de røde djævle nu har lagt sig op på en midlertidig 12. plads i Premier League. Selvom det ikke er imponerende, kan de glæde sig over, at de er ubesejrede i deres seneste tre kampe.

Du kan se alle scoringerne fra kampen i videoen over artiklen.







LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Fortryder FC Barcelona-transfer

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Chelsea – Tottenham

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Neestrup jagtes af storklub

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Dansk stortalents værdi eksploderer



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Bayern – Stuttgart