I svime over Eriksen efter magisk øjeblik

Christian Eriksen roses for sin flotte assist, der var med til at sikre Manchester United sejren mod Southampton.



På 12 vanvittige minutter lavede Amad Diallo i aftes karrierens første hattrick.

De tre scoringer var altafgørende for, at Manchester United kunne vende kampen mod bundholdet Southampton til en sejr på 3-1.

I skyggen af den fremragende præstation af den unge kantspiller stod Christian Eriksen, der blev skiftet ind af Ruben Amorim, efter at der var blevet udlignet til 1-1. Danskeren kom i den grad på banen for at gøre en forskel.

Med snilde og glimrende fodboldforståelse kombinerede Diallo og Eriksen sig nemlig igennem til 2-1-scoringen, hvor den danske midtbanespiller med stor elegance leverede en førstegangsaflevering, der mindede om noget, Michael Laudrup kunne have lavet i sin storhedstid.

Efter kampen var der, ikke overraskende, mest fokus på det hurtige hattrick fra den driblestærke kantspiller. Men Ruben Amorim måtte også forholde sig til, om det ikke snart var tid til at give mere spilletid til Christian Eriksen, der har kontraktudløb til sommer.

– Det afhænger af spillerne og det arbejde, de udfører. Han har kvaliteten til at lave den slags afleveringer, og vi har brug for alle spillere for at vinde kampe. Uanset om det er 10 minutter eller 90 minutter, er alle spillere vigtige for at ændre sæsonens forløb.

Hos mediet The Athletic var de også imponerede over afleveringen, der kom fra Christian Eriksens fod.

– Indskiftede Eriksen slog en fantastisk førstegangs-chippet gennem aflevering tilbage i banen til Amad, som flugtede den ind ved nærmeste stolpe, skrev de om scoringen.

Sejren betyder, at de røde djævle nu har lagt sig op på en midlertidig 12. plads i Premier League. Selvom det ikke er imponerende, kan de glæde sig over, at de er ubesejrede i deres seneste tre kampe.

Du kan se alle scoringerne fra kampen i videoen over artiklen.







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Sønderjyske – FC Midtjylland

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Svensson giver status på Huescas

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Han er VM’s bedste spiller

Fin lodtrækning for FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb