Ikke i tvivl: Skift hertil, Christian Eriksen!

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker kommer med en klar opfordring til Christian Eriksen.



Christian Eriksen synes ikke at have nogen fremtid i Manchester United, og blev for nyligt meldt færdig i klubben af Fabrizio Romano.

Selv har Christian Eriksen under den seneste landsholdssamling fortalt, at der ikke er dialog med Manchester United omkring kontrakten, der udløber ved ugangen af denne sæson.

Midtbanemaestroen er kun 32 og bør have flere gode år i sig, men hvis ikke det skal være i Manchester United, hvor skal det så være?

Det har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker et klart bud på. Det fortæller han i et interview med SpilXperten.

– Eriksen til Celtic giver jo umiddelbart god mening. Brendan Rodgers kender ham fra Premier League, og han kender Schmeichel fra landsholdet gennem mange år. Sproget bliver selvfølgelig heller ikke et problem, så det virker som et oplagt skifte.

– Jeg synes stadig, at Eriksen har niveau til mere end den skotske liga, men det har ikke noget med Celtic at gøre. Det er en stor klub, og Eriksen kan slutte en rigtig flot karriere med en stor oplevelse i Celtic, hvor hele byen drejer sig om fodbold.

Ifølge Paul Parker vil Christian Eriksen med et skifte til Celtic også få status som en regulær stjerne.

– Alle øjne vil jo hvile på ham, for han vil være den største stjerne i ligaen. Han er en af de bedste spillere i moderne tid i Premier League, så han skal også være klar på, at der kommer til at være et stort pres på ham, siger han og tilføjer:

– Men han er en meget rolig fyr, så jeg tror sådan set, at han ville klare den del helt fint. Jeg håber det også, for han er bare så gennemført sympatisk og professionel. Han fortjener en værdig afslutning på karrieren.

Uanset hvad det næste skridt bliver for Christian Eriksen, vil danskeren have en stor stjerne hos Paul Parker.

– Sikke en karriere, han har haft. Mange spillere drømmer om et CV, der bare minder om hans, og det er det, jeg håber, han vil blive husket for. Hans indflydelse på banen. Det fortjener han, når han har spillet for den største klub i England, den største klub i Holland og en af de største klubber i Italien og en ekstremt charmerende klub i form af Brentford. Og ja, derudover var han også Tottenham.

Christian Eriksen har spillet 14 kampe i denne sæson for Manchester United. Kontrakten udløber til sommer.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bekræfter kæmpebud

Trist: Marios Oikonomou er død

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Overraskende skifte lurer



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han vender hjem til FC København

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Næste sæson skal vi i Europa

– Neestrup kan blive næste landstræner

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg