Ikke i tvivl: Skift hertil, Christian Eriksen!

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker kommer med en klar opfordring til Christian Eriksen.



Christian Eriksen synes ikke at have nogen fremtid i Manchester United, og blev for nyligt meldt færdig i klubben af Fabrizio Romano.

Selv har Christian Eriksen under den seneste landsholdssamling fortalt, at der ikke er dialog med Manchester United omkring kontrakten, der udløber ved ugangen af denne sæson.

Midtbanemaestroen er kun 32 og bør have flere gode år i sig, men hvis ikke det skal være i Manchester United, hvor skal det så være?

Det har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker et klart bud på. Det fortæller han i et interview med SpilXperten.

– Eriksen til Celtic giver jo umiddelbart god mening. Brendan Rodgers kender ham fra Premier League, og han kender Schmeichel fra landsholdet gennem mange år. Sproget bliver selvfølgelig heller ikke et problem, så det virker som et oplagt skifte.

– Jeg synes stadig, at Eriksen har niveau til mere end den skotske liga, men det har ikke noget med Celtic at gøre. Det er en stor klub, og Eriksen kan slutte en rigtig flot karriere med en stor oplevelse i Celtic, hvor hele byen drejer sig om fodbold.

Ifølge Paul Parker vil Christian Eriksen med et skifte til Celtic også få status som en regulær stjerne.

– Alle øjne vil jo hvile på ham, for han vil være den største stjerne i ligaen. Han er en af de bedste spillere i moderne tid i Premier League, så han skal også være klar på, at der kommer til at være et stort pres på ham, siger han og tilføjer:

– Men han er en meget rolig fyr, så jeg tror sådan set, at han ville klare den del helt fint. Jeg håber det også, for han er bare så gennemført sympatisk og professionel. Han fortjener en værdig afslutning på karrieren.

Uanset hvad det næste skridt bliver for Christian Eriksen, vil danskeren have en stor stjerne hos Paul Parker.

– Sikke en karriere, han har haft. Mange spillere drømmer om et CV, der bare minder om hans, og det er det, jeg håber, han vil blive husket for. Hans indflydelse på banen. Det fortjener han, når han har spillet for den største klub i England, den største klub i Holland og en af de største klubber i Italien og en ekstremt charmerende klub i form af Brentford. Og ja, derudover var han også Tottenham.

Christian Eriksen har spillet 14 kampe i denne sæson for Manchester United. Kontrakten udløber til sommer.







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

José Mourinho vil have dansk stjerne

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Dansk toptræner lander stort job

Dommerekspert: Glem det, FCK!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Kommer med frækt bud på dansk mester

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

FC København kan få Jens Stage-millioner

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Brighton – Manchester United

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Giver transferopdatering

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Lyon forhandler med dansk profil

AGF kan ende med millionregning, men…