Christian Eriksen synes ikke at have nogen fremtid i Manchester United, og blev for nyligt meldt færdig i klubben af Fabrizio Romano.
Selv har Christian Eriksen under den seneste landsholdssamling fortalt, at der ikke er dialog med Manchester United omkring kontrakten, der udløber ved ugangen af denne sæson.
Midtbanemaestroen er kun 32 og bør have flere gode år i sig, men hvis ikke det skal være i Manchester United, hvor skal det så være?
Det har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker et klart bud på. Det fortæller han i et interview med SpilXperten.
– Eriksen til Celtic giver jo umiddelbart god mening. Brendan Rodgers kender ham fra Premier League, og han kender Schmeichel fra landsholdet gennem mange år. Sproget bliver selvfølgelig heller ikke et problem, så det virker som et oplagt skifte.
– Jeg synes stadig, at Eriksen har niveau til mere end den skotske liga, men det har ikke noget med Celtic at gøre. Det er en stor klub, og Eriksen kan slutte en rigtig flot karriere med en stor oplevelse i Celtic, hvor hele byen drejer sig om fodbold.
Ifølge Paul Parker vil Christian Eriksen med et skifte til Celtic også få status som en regulær stjerne.
– Alle øjne vil jo hvile på ham, for han vil være den største stjerne i ligaen. Han er en af de bedste spillere i moderne tid i Premier League, så han skal også være klar på, at der kommer til at være et stort pres på ham, siger han og tilføjer:
– Men han er en meget rolig fyr, så jeg tror sådan set, at han ville klare den del helt fint. Jeg håber det også, for han er bare så gennemført sympatisk og professionel. Han fortjener en værdig afslutning på karrieren.
Uanset hvad det næste skridt bliver for Christian Eriksen, vil danskeren have en stor stjerne hos Paul Parker.
– Sikke en karriere, han har haft. Mange spillere drømmer om et CV, der bare minder om hans, og det er det, jeg håber, han vil blive husket for. Hans indflydelse på banen. Det fortjener han, når han har spillet for den største klub i England, den største klub i Holland og en af de største klubber i Italien og en ekstremt charmerende klub i form af Brentford. Og ja, derudover var han også Tottenham.
Christian Eriksen har spillet 14 kampe i denne sæson for Manchester United. Kontrakten udløber til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
NYHEDER
Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
INTERVIEW
Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
NYHEDER