Christian Eriksen synes ikke at have nogen fremtid i Manchester United, og blev for nyligt meldt færdig i klubben af Fabrizio Romano.
Selv har Christian Eriksen under den seneste landsholdssamling fortalt, at der ikke er dialog med Manchester United omkring kontrakten, der udløber ved ugangen af denne sæson.
Midtbanemaestroen er kun 32 og bør have flere gode år i sig, men hvis ikke det skal være i Manchester United, hvor skal det så være?
Det har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker et klart bud på. Det fortæller han i et interview med SpilXperten.
– Eriksen til Celtic giver jo umiddelbart god mening. Brendan Rodgers kender ham fra Premier League, og han kender Schmeichel fra landsholdet gennem mange år. Sproget bliver selvfølgelig heller ikke et problem, så det virker som et oplagt skifte.
– Jeg synes stadig, at Eriksen har niveau til mere end den skotske liga, men det har ikke noget med Celtic at gøre. Det er en stor klub, og Eriksen kan slutte en rigtig flot karriere med en stor oplevelse i Celtic, hvor hele byen drejer sig om fodbold.
Ifølge Paul Parker vil Christian Eriksen med et skifte til Celtic også få status som en regulær stjerne.
– Alle øjne vil jo hvile på ham, for han vil være den største stjerne i ligaen. Han er en af de bedste spillere i moderne tid i Premier League, så han skal også være klar på, at der kommer til at være et stort pres på ham, siger han og tilføjer:
– Men han er en meget rolig fyr, så jeg tror sådan set, at han ville klare den del helt fint. Jeg håber det også, for han er bare så gennemført sympatisk og professionel. Han fortjener en værdig afslutning på karrieren.
Uanset hvad det næste skridt bliver for Christian Eriksen, vil danskeren have en stor stjerne hos Paul Parker.
– Sikke en karriere, han har haft. Mange spillere drømmer om et CV, der bare minder om hans, og det er det, jeg håber, han vil blive husket for. Hans indflydelse på banen. Det fortjener han, når han har spillet for den største klub i England, den største klub i Holland og en af de største klubber i Italien og en ekstremt charmerende klub i form af Brentford. Og ja, derudover var han også Tottenham.
Christian Eriksen har spillet 14 kampe i denne sæson for Manchester United. Kontrakten udløber til sommer.
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OB siger farvel til seks spillere
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
NYHEDER
Det er aldrig sket før
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Fyrer landstræner to måneder før VM
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
Nu klager FC Barcelona igen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
– Han vinder Ballon d’Or!
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’