Christian Eriksen synes ikke at have nogen fremtid i Manchester United, og blev for nyligt meldt færdig i klubben af Fabrizio Romano.
Selv har Christian Eriksen under den seneste landsholdssamling fortalt, at der ikke er dialog med Manchester United omkring kontrakten, der udløber ved ugangen af denne sæson.
Midtbanemaestroen er kun 32 og bør have flere gode år i sig, men hvis ikke det skal være i Manchester United, hvor skal det så være?
Det har den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker et klart bud på. Det fortæller han i et interview med SpilXperten.
– Eriksen til Celtic giver jo umiddelbart god mening. Brendan Rodgers kender ham fra Premier League, og han kender Schmeichel fra landsholdet gennem mange år. Sproget bliver selvfølgelig heller ikke et problem, så det virker som et oplagt skifte.
– Jeg synes stadig, at Eriksen har niveau til mere end den skotske liga, men det har ikke noget med Celtic at gøre. Det er en stor klub, og Eriksen kan slutte en rigtig flot karriere med en stor oplevelse i Celtic, hvor hele byen drejer sig om fodbold.
Ifølge Paul Parker vil Christian Eriksen med et skifte til Celtic også få status som en regulær stjerne.
– Alle øjne vil jo hvile på ham, for han vil være den største stjerne i ligaen. Han er en af de bedste spillere i moderne tid i Premier League, så han skal også være klar på, at der kommer til at være et stort pres på ham, siger han og tilføjer:
– Men han er en meget rolig fyr, så jeg tror sådan set, at han ville klare den del helt fint. Jeg håber det også, for han er bare så gennemført sympatisk og professionel. Han fortjener en værdig afslutning på karrieren.
Uanset hvad det næste skridt bliver for Christian Eriksen, vil danskeren have en stor stjerne hos Paul Parker.
– Sikke en karriere, han har haft. Mange spillere drømmer om et CV, der bare minder om hans, og det er det, jeg håber, han vil blive husket for. Hans indflydelse på banen. Det fortjener han, når han har spillet for den største klub i England, den største klub i Holland og en af de største klubber i Italien og en ekstremt charmerende klub i form af Brentford. Og ja, derudover var han også Tottenham.
Christian Eriksen har spillet 14 kampe i denne sæson for Manchester United. Kontrakten udløber til sommer.
LIVE
TransferLIVE: Kræver monsterløn
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
LIVE
Superliga-LIVE: Spottet i Parken
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
INTERVIEW
Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Afslører Brøndbys transferplaner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Det må være den dummeste beslutning nogensinde!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
TRANSFER