Iskold Maresca smider to stjerner på porten

Flere store stjerner har forbud mod at træne med førsteholdet i Chelsea, herunder Raheem Sterling og Ben Chilwell.



Transfervinduet lukker om ganske kort tid, og er der én klub, som har lidt mere travlt med at få nogle spillersalg på plads, så er det nok Chelsea. 

Lige nu er truppen enorm efter endnu et vindue med masser af spillerindkøb, og skulle det lukke nu, så vil Chelsea hænge på massevis af spillere, som der ikke er plads til.

Det er dog ikke sådan, at cheftræner Enzo Maresca skal styre mere end 40 spillere ved hvert træningspas. Nej, mere end 15 spillere må ikke engang træne med. Det siger italieneren på et pressemøde onsdag. 

– Uroen kommer udefra, for jeg har arbejdet med 21 eller 22 spillere, lige siden vi kom tilbage fra USA. Jeg arbejder ikke med 42 eller 43 spillere. I kan godt lide at sige, at vi har 42 eller 43 spillere, men mere end 15 spillere træner for dem selv. De er ikke sammen med holdet.

Det er eksempelvis stjerner som Raheem Sterling og Ben Chilwell, som har fået besked på at træne i grupper væk fra Marescas trup.

– Situationen for de to er klar. Hvis de er på udkig efter spilleminutter, så er det bedst, at de smutter. Hvis ikke de gør det, så har de en kontrakt her, og så er de Chelsea-spillere. 

– Jeg talte med Raheem dagen før City-kampen, og jeg forklarede ham situationen. Jeg så ham ikke efter kampen. Han træner for sig selv, men skal jeg sidde med ham igen, vil jeg sige nøjagtig det samme, som jeg allerede har sagt. Han får svært ved at få minutter hos os, og derfor var han ikke i truppen.

– Jeg sagde til "Chilly" (Chilwell), at han er en skøn gut, men han får det svært på grund af sin position. Han kommer til at kæmpe. Det synes jeg ikke er brutalt, det er ærligt, siger Maresca. 

Derudover siger han, at han er ligeglad med, om spillerne har en seksårig kontrakt eller en tyveårig i forhold til holdudvælgelsen. Han skal bare gøre det, som er bedst for holdet. 

Chelsea indledte sæsonen med at tabe hjemme 0-2 til Manchester City. Torsdag aften møder man Servette i Conference League-kvalifikationen, inden man i weekenden gæster Wolverhampton.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 




LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Scorer vanvittig løn i Premier League

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Brasilien – Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’

Dansker på blokken i ny storklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

USA – Belgien

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Brasiliansk boost før Norge

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Skyder stor FCM-historie ned

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK tjener millioner på ung stopper

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis