Transfervinduet lukker om ganske kort tid, og er der én klub, som har lidt mere travlt med at få nogle spillersalg på plads, så er det nok Chelsea.
Lige nu er truppen enorm efter endnu et vindue med masser af spillerindkøb, og skulle det lukke nu, så vil Chelsea hænge på massevis af spillere, som der ikke er plads til.
Det er dog ikke sådan, at cheftræner Enzo Maresca skal styre mere end 40 spillere ved hvert træningspas. Nej, mere end 15 spillere må ikke engang træne med. Det siger italieneren på et pressemøde onsdag.
– Uroen kommer udefra, for jeg har arbejdet med 21 eller 22 spillere, lige siden vi kom tilbage fra USA. Jeg arbejder ikke med 42 eller 43 spillere. I kan godt lide at sige, at vi har 42 eller 43 spillere, men mere end 15 spillere træner for dem selv. De er ikke sammen med holdet.
Det er eksempelvis stjerner som Raheem Sterling og Ben Chilwell, som har fået besked på at træne i grupper væk fra Marescas trup.
– Situationen for de to er klar. Hvis de er på udkig efter spilleminutter, så er det bedst, at de smutter. Hvis ikke de gør det, så har de en kontrakt her, og så er de Chelsea-spillere.
– Jeg talte med Raheem dagen før City-kampen, og jeg forklarede ham situationen. Jeg så ham ikke efter kampen. Han træner for sig selv, men skal jeg sidde med ham igen, vil jeg sige nøjagtig det samme, som jeg allerede har sagt. Han får svært ved at få minutter hos os, og derfor var han ikke i truppen.
– Jeg sagde til "Chilly" (Chilwell), at han er en skøn gut, men han får det svært på grund af sin position. Han kommer til at kæmpe. Det synes jeg ikke er brutalt, det er ærligt, siger Maresca.
Derudover siger han, at han er ligeglad med, om spillerne har en seksårig kontrakt eller en tyveårig i forhold til holdudvælgelsen. Han skal bare gøre det, som er bedst for holdet.
Chelsea indledte sæsonen med at tabe hjemme 0-2 til Manchester City. Torsdag aften møder man Servette i Conference League-kvalifikationen, inden man i weekenden gæster Wolverhampton.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE