Iskold Maresca smider to stjerner på porten

Flere store stjerner har forbud mod at træne med førsteholdet i Chelsea, herunder Raheem Sterling og Ben Chilwell.



Transfervinduet lukker om ganske kort tid, og er der én klub, som har lidt mere travlt med at få nogle spillersalg på plads, så er det nok Chelsea. 

Lige nu er truppen enorm efter endnu et vindue med masser af spillerindkøb, og skulle det lukke nu, så vil Chelsea hænge på massevis af spillere, som der ikke er plads til.

Det er dog ikke sådan, at cheftræner Enzo Maresca skal styre mere end 40 spillere ved hvert træningspas. Nej, mere end 15 spillere må ikke engang træne med. Det siger italieneren på et pressemøde onsdag. 

– Uroen kommer udefra, for jeg har arbejdet med 21 eller 22 spillere, lige siden vi kom tilbage fra USA. Jeg arbejder ikke med 42 eller 43 spillere. I kan godt lide at sige, at vi har 42 eller 43 spillere, men mere end 15 spillere træner for dem selv. De er ikke sammen med holdet.

Det er eksempelvis stjerner som Raheem Sterling og Ben Chilwell, som har fået besked på at træne i grupper væk fra Marescas trup.

– Situationen for de to er klar. Hvis de er på udkig efter spilleminutter, så er det bedst, at de smutter. Hvis ikke de gør det, så har de en kontrakt her, og så er de Chelsea-spillere. 

– Jeg talte med Raheem dagen før City-kampen, og jeg forklarede ham situationen. Jeg så ham ikke efter kampen. Han træner for sig selv, men skal jeg sidde med ham igen, vil jeg sige nøjagtig det samme, som jeg allerede har sagt. Han får svært ved at få minutter hos os, og derfor var han ikke i truppen.

– Jeg sagde til "Chilly" (Chilwell), at han er en skøn gut, men han får det svært på grund af sin position. Han kommer til at kæmpe. Det synes jeg ikke er brutalt, det er ærligt, siger Maresca. 

Derudover siger han, at han er ligeglad med, om spillerne har en seksårig kontrakt eller en tyveårig i forhold til holdudvælgelsen. Han skal bare gøre det, som er bedst for holdet. 

Chelsea indledte sæsonen med at tabe hjemme 0-2 til Manchester City. Torsdag aften møder man Servette i Conference League-kvalifikationen, inden man i weekenden gæster Wolverhampton.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

FC København – Vejle Boldklub

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Smider Salah-bombe

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen