Brentford har fået en lovende start på sæsonen i Premier League med point i holdets første fire kampe.
Lørdag spillede danskerklubben 2-2 på hjemmebane mod Bournemouth efter en sen udligning.
To minutter inde i overtiden blev bolden sparket op til angriberen Bryan Mbeumo, der tog bolden med sig og med et velplaceret spark sikrede hjemmeholdet det ene point.
Mathias Jensen havde givet Brentford en drømmestart med en fræk scoring i kampens indledning.
Danskeren tog formentlig fusen på de fleste, da han efter seks minutter blev sat til at eksekvere et frispark fra en spids vinkel tæt på Bournemouths baglinje.
Den danske landsholdsspiller skød mod nærmeste målhjørne, hvor Neto i gæsternes mål var uopmærksom. Selv om keeperen fik hånden på bolden, så havde den passeret målstregen.
Brentford formåede ikke at fastholde 1-0-føringen. Efter en halv time indkasserede hjemmeholdet en scoring, da Bournemouths Dominic Solanke udlignede til 1-1.
Brentford-kaptajnen Christian Nørgaard havde chancen for at genetablere værternes føring ti minutter efter pausen, men danskeren headede et godt stykke over mål i forbindelse med et hjørnespark.
Kort efter var Bournemouth-danskeren, Philip Billing, tæt på med et nærgående skud fra kanten af feltet.
Brentford pressede hårdt på for føringsmålet og skabte et stort antal chancer. Nørgaard var atter tæt på med et hovedstød, og det brændte efterhånden alvorligt på i Bournemouths bageste geledder.
Gæsterne tog alligevel føringen på en svag tilbagelægning fra Brentfords Rico Henry, der gav Bournemouth en åben målchance, som indskiftede David Brooks udnyttede.
I overtiden sørgede Bryan Mbeumo for lettelse hos Brentford-træner Thomas Frank og hans mandskab. London-holdet har med det uafgjorte resultat seks point efter fire spillerunder.
Premier League toppes af Manchester City, der tog den fjerde sejr i træk, da Fulham blev besejret med 5-1. Erling Haaland scorede tre gange for de regerende mestre, der har maksimumpoint efter fire spillerunder.
Tottenham følger efter med ti point efter en udesejr på 5-2 over Burnley. Her scorede Son Heung-min tre af målene for gæsterne.
Pierre-Emile Højbjerg startede på bænken for Tottenham, men kom på banen midtvejs i anden halvleg. Det samme gjorde Jacob Bruun Larsen for Burnley, der er placeret på sidstepladsen med nul point.
Chelsea tabte på eget græs med 0-1 til Nottingham Forest. Chelsea har fået en skidt sæsonstart og har blot fire point.
Du kan se Mathias Jensens scoring i videafspilleren øverst.
/ritzau/
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – Runde 17
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
Ekspert undrer sig over Zorniger-interview
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg
Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’
INTERVIEW
Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Blæst bagover af Superliga-stjerne
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
– Han vil være i store problemer
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
HELT VILDT
Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
NYHEDER
Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM
NYHEDER
Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring