Kæmpe Brentford-drama: Jeg er stadig irriteret

Brentford slog lørdag Ipswich med 4-3 efter et mål i de døende sekunder, men trods sejren var Thomas Frank stadig irriteret over danskerklubbens indsats i hjemmekampen mod oprykkerne.



Brentford scorede fire mål og hentede tre point i dagens hjemmekamp mod Ipswich, men efter slutfløjtet i 4-3-sejren var Thomas Frank ikke kun begejstret. 

– Hvis jeg skal være fuldstændigt ærlig, så er jeg stadig irriteret. På mange måder gjorde vi det ikke godt nok, så stor respekt for Ipswich. De var klart det bedste hold i de første 40 minutter, der var kun ét hold på banen. De 40 minutter var nogle af vores værste nogensinde i Premier League, lød det ifølge BBC fra Thomas Frank. 

Ipswich kom foran med 2-0 midtvejs i første halvleg, inden Brentford i de absolut sidste minutter inden pausen kom tilbage på 2-2.

Bryan Mbeumo bragte i anden halvleg Brentford på 3-2 på et straffespark, men Ipswich kom tilbage på 3-3, mens gæsterne var en mand i undertal, inden Bryan Mbeumo dybt inde i tillægstiden scorede til 4-3 på et indlæg, der fik lov til at sejle i mål. 

– De sidste fem minutter (af første halvleg, red.) var bedre, og i anden halvleg var vi klart det bedste hold. Vi kom på 3-2, men manglede dræberinstinktet til at lukke den. Hvis vi skal være fair, så var det et forrygende indlæg og afslutning til 3-3, det må vi give dem. 

– Ved 4-3-målet var der nogle marginer, der gik vores vej. Vi smider mange indlæg ind, og hvis du fortsætter med at gøre det, så kommer der måske til at blive lavet en fejl. Lad os sige det sådan her: Det er underholdende, når vi spiller, lød det fra Thomas Frank, med reference til den forrige hjemmekamp mod Wolverhampton, som Brentford vandt med 5-3. 

Thomas Frank peger på, at sejren er 'voldsomt vigtig' og Brentford-bossen understreger samtidig, at danskerklubben i denne sæson har vist en evne til at vinde denne type kampe, hvilket man ikke var i stand til i store perioder af sidste sæson. 

Trods sejren var Thomas Frank ikke i tvivl om, at Brentford-spillerne kunne have leveret en bedre præstation mod Ipswich. 

– Jeg sagde i pausen, at jeg var vred. Det er ikke ofte, at jeg er så irriteret. Men vi var så dårlige. I fodbold og i Premier League kan man ikke tage noget for givet, så vi er nødt til at nyde sejren, lød det fra Thomas Frank. 

Med dagens sejr kravler Brentford op på niendepladsen i Premier League. 

Næste kampe for Thomas Frank og co. er ude mod Fulham mandag den 4. november. 





Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?


Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Dame N’Doye bliver cheftræner

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Revser Aneke Rune: ‘Tåkrummende pinligt’

Ekspert om AGF: ‘Vil være useriøst’

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Brøndby-boss har aldrig set lignende

FC Fredericia – FC Midtjylland

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Frank sammenlignet med legende

Tadej Pogacar får superhjælper

FC København – Viborg FF

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Brøndby kan blive ramt af forbud

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Slagter Dolberg-transfer: Viser stort problem

Marek Hamsik afslører: FCK valgt foran denne klub

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Randers FC – Sønderjyske

Flere positive nyheder fra FC København

Stor tro på tingene i AGF

Jakob Kehlet slagtes i udlandet

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Afløser skadede landsholdsstjerner

Mikkel Beckmann storroser Harry Kane

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Bizar De Bruyne-sekvens

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse

Aalborgs stjerner slider sig til sejr

AaB slår Lyngby – nærmer sig toppen

Landsholdsstjerne: Frygter det sker på direkte tv

Slut for dansk duo

Godt nyt for FCK

Bekræfter skrækskade til dansker

Kæmpebøder til NFL-stjerner

Suveræn schweizer jagter helt vild bedrift